Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Seslerini duyuramıyorlar. İsteksizlik, daha doğrusu bunalım sürüyor. Ama insanlardan, yaşamdan ayrı kalmak da olmuyor ki! Bütün gün yemek ye, yat- kalk yine bir şeyler atıştır! Çoğumuzun hayatı böyle, Soyadı benzerliği olan Giresun’dan Emin Eyice ile görüştüm. ‘Geçmiş olsun!’ dedim…

Bir hafta kadar önce yine aramış, güzelliklere davet etmişti. Çocukluğumda İzmir’e Karadeniz’den ‘taka’ dediğimiz gemilerin fındık getirdiklerini, bizim büyüklerimizin de mutlaka bir ya da iki çuval aldıklarını anımsadığımı söyledim.‘Hasata başladık’ dedi ve bize kendi mahsulleri fındıkları göndereceğini anlattı. Ama şu anda imkânsız; Çünkü fındık bahçeleri yerle bir olmuş durumda…

Giresun’un beş beldesi var. Bunlardan 4’ünün başkanı, il merkezi gibi AKP’li…Giresun’daki seçimi 200 oy farkı ile CHP adayı kaybetti. Borçsuz belediye bir anda Türkiye’nin en borçluları arasına girdi.

31 Mart Yerel seçimlerinden sonra Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Soğukpınar’ın iki dönemdir AKP’li olan belediyeyi kazandığını ve bazı ihtiyaçları olduğunu yazmıştım. Bornova Belediye Başkanı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına ‘İlle ünlü ya da Doğu’dan bir kenti mi ‘Kardeş Şehir’ seçeceksiniz?’ diye sormuştum…Tabii ki yanıtı yok! Karadeniz’e de açılmamız gerektiğini ve Soğukpınar’da başkanlık koltuğuna oturan Mustafa Eyice’ye sahip çıkmamız gerektiğini anlatmıştım. O beldeye ne yapılır? Bir iki tane çöp toplama aracı hibe edilebilir. Bir iki tane de damperle kamyon ile bir minibüs işlerini görür. Bursa Nilüfer Belediyesi’nin Balıkesir’in Körfez ilçesi Gömeç’e yaptığı gibi 15 günlüğüne İzmir’den destek iş makinaları gönderseler tarihe geçerler…

İşin garibi; Giresun Soğukpınar Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Eyice ile bir grup hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etmişler, hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmişler…Herhalde, ‘Ağanın eli tutulmaz!’ demişlerdir. Ama onlara daha sıra gelmemiş…

İzmir Büyükşehir Belediyesi sel felaketinin yaşandığı Giresun’un Tirebolu İlçesine iki tır dolusu yardım malzemesi gönderdi. Başkan Soyer, ‘Giresun’da yaşanan sel felaketinin yaralarını da yine dayanışmayla saracağız’ dedi. Kardeş Şehir olduğunu da öğrendiğin Tirebolu’ya, Gece hazırlanan tırlara 750 gıda kolisi, 500 hijyen paketi, sabun, deterjan, şampuan, tuvalet kağıdı, kolonya, 5 bin maske, 50 takım çadır yüklendi. Yine gönderilen malzemeler arasında çocuklar için ayakkabı, pantolon, çorap, tişört, 160 paket mama, 341 paket çocuk bezi ve 200 battaniye de yer aldı.

Tırlar sabah saat 08.30’da İzmir’den Tirebolu’ya gitmek üzere yola çıktı. Bu arada Soğukpınar’la ilgili küçük bir bilgi daha vereyim: Hani şu meşhur Cengiz İnşaat var ya, burada maden çalıştırıyor.

Bakır çıkarıyorlar…Seçimleri birilerine kazandırmak için 150 kişiye iş verdiler. Ama nafile, beklenen olmadı…Hani Menemen’de bir Roman kadının ünlü sözü vardı ya, onun gibi oldu,‘Yiyelim içelim ama oyumuzu satmayalım! ‘Bakır nasıl çıkarılıyor?’ söyleyeyim mi? Granit patlatılıyor! Ortalık toz duman… Ama ‘Böyle olur mu?’ diyen yok… Bakır Samsun’a gönderiliyor.., Çok az da altın madeni var… Bilen ve imkanı olan için iş değil, Şu anda Giresun Soğukpınar beldesinin yolu yok.. 20 kilometrelik bir dere kenarı yolun yapılması gerekiyor…

Bakalım başka belediyelerden buraya sıra gelecek mi? İşte İzmir Büyükşehir Belediyesine bir iş düşüyor… Bu yol evladiyelik olarak yapılabilir…Eldeki imkânlar buna imkân veriyor…Neyi anımsadım. Bornova’den Nevzat Karagülleler, Hikmet Kumuk ve Eray Karacalar 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra yazdıklarımı okumuşlar, ‘Biz desteğe hazırız.’ Demişler ve Giresun’a gidip Soğukpınar halkı ile tanışmak istemişlerdi. Bizim gibi sıradan insanlardan ses çıkıyor, ama ellerinde her türlü imkan bulunanlardan çık çıkmıyor. Olacak iş değil

Kurtuluş Savaşı döneminin ruhunu ve izlerini taşıyan Ata Anı Evi’nde Türk Süvari Birlikleri’nin İzmir’e girişi sırasında dikilen Kurtuluş Savaşı dönemi Türk Bayrağı, dürbün, kalpak, Türk subay kılıcı, süngüler, tüfekler, mermiler ve yine Türk askerlerine ait kütüklük ve harita çantaları görülebiliyor.

Mekanda, dönemin ordu donanımlarının karşılaştırılabilmesi amacıyla Yunan askerlerine ait malzemeler de sergileniyor. Ayrıca, İstiklal Mücadelesi’ni ve Atatürk’ü anlatan yazılı eserler, resimler, telgraflar, Sevr Anlaşması’nın ilk haritası, istiklal madalyaları, döneme ait şamdan telefon, gramofon ve daktilo ile ilk baskı ‘Nutuk’ kitabı da görülebiliyor.

Ata Anı Evi’nde saç ve göz gibi detaylarda gerçeğe en yakın görüntüyü veren materyaller kullanılarak yapılan Atatürk’ün ‘çok gerçekçi’ olarak tanımlanan heykeli  de sergileniyor. İzmir’in bir ‘bisiklet kenti’ olması yolunda önemli projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi, yeni bir uygulamaya daha başlıyor. 26 Ağustos’tan itibaren belirli saatlerde katlanır bisikletlerle belediye otobüslerinde yolculuk yapmak mümkün olacak.

Millî Eğitim Bakanlığı, Stanford ve Hacettepe Üniversiteleri işbirliğiyle Nevzat Özgörkey Su Vakfı sponsorluğunda öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen ‘Eğitimde İnovasyon İçin Tasarım Odaklı Düşünme Mesleki Gelişim Programı”nın lansmanı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katıldığı toplantı ile yapıldı.

Nevzat Özgörkey Su (NEVSU) Vakfı’nın sponsor olduğu ‘Eğitimde İnovasyon İçin Tasarım Odaklı Düşünme’ mesleki gelişim programının lansmanı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla 21 Ağustos Çarşamba günü Ankara Point Hotel’de gerçekleştirildi.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce öğretmenlere yönelik düzenlenen mesleki gelişim programı kapsamında, Hacettepe Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi Tasarım Okulu (D-School) eğitimcileri tarafından fen, matematik ve bilişim teknolojileri alanında görev yapan öğretmenlere eğitimler verildi. Program ile eğitici eğitimi alan 80 öğretmenin görev yaptıkları illerde diğer öğretmenlere eğitim vermesi planlanıyor.

Öğretmenlerin tasarım odaklı düşünmeleri, ulusal ve uluslararası mesleki gelişim ağına dahil olmaları amaçlanıyor. Katılımcılara ve Nevzat Özgörkey Su (NEVSU) Vakfı temsilcilerine teşekkürlerini ileterek sözlerine başlayan T.C. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Bu çalışma ile “Eğitimde İnovasyon İçin Tasarım Odaklı Düşünme” mesleki gelişim programı başlamış oluyor.

Bu küçük bir tohum ama çok büyüyecek bir tohum. Bütün okullarımızda tasarım odaklı düşünme anlayışının gelişmesiyle ilgili bir ümidimiz var. Bu yüzden fen bilgisi, matematik, bilişim teknolojileri gibi alanlardaki öğretmenlerimiz ile taze başlangıç yapalım ve bu başlangıcın sonucunda ortaya çıkacak yapının ölçeklendirilmesi anlamında yeni çalışmalarımız olsun istiyoruz. Bütün Türkiye’de hemen yapmak zorunda değiliz. Altyapısı hazır olan, bizim rahatlıkla uygulama imkânı bulabileceğimiz iş ve işlemleri yapalım’ dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SIKINTILI HAFTA BAŞI - 1 Aralık 2021
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ANLAYANA SAZ - 5 Kasım 2021
İYİ Kİ ÜZDÜLER! - 3 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ