Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Bu yazdıklarımdan sonra belki bir gün yine coşar bu kez ‘Delilik’le birlikte, dünyaca ünlü bin 30 kişiyle yapılan bir çalışmadaki, ‘melankolik, çekingen- sinirli, kekeme, istemsiz tikler gibi konuları da ele alırım.Bu yazdıklarım hepsi ünlü ve üstün vasıflı kişilerde bulunuyor, haberiniz olsun…

Bu yüzden siz bir de ‘mahallenizdeki’ ya da ‘ailenizdeki’, ‘deli!’ denilen, ya da dediklerinizi bir başka gözle incelerseniz, bakarsanız hiç kimsede olmayan özelliklerini de görürsünüz, aynan ‘7. Koğuştaki Mucize’ filmindeki gibi…İzmir’in Gaziemir ilçesi, boşanmak istediği erkek tarafından önceki gün iş yerinde katledilen Handan Doğru’yu anmak ve kadına yönelik şiddete karşı ses vermek için tek yürek oldu.

Gazeteci Emre Döker’den öğrendiğimize göre;Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi, Gaziemir Belediyesi, Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği, Gaziemir Üretici Kadınlar Kooperatifi ve Gaziemir Gönüllü Çalışma Platformu üyeleri, Handan Doğru’nun katledildiği noktaya gelerek basın açıklaması yaptı.Katılımcılar Handan Doğru’nun iş yerinin olduğu sokağı doldurarak “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganları attı. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartı taşıyan grup, “Kadına Şiddete Son”, “Kadın Cinayetleri Politiktir” dövizleri de taşıdı.Grup adına basın açıklamasını okuyan ADD Gaziemir Şube Başkanı Gülen Özkan, kadına yönelik şiddetin açık ve tartışmasız insan hakları ihlali olduğunu dile getirdi. İstanbul Sözleşmesi’nin “ama”sız ve “fakat”sız, eksiksiz uygulanması gerektiğini vurguladı.

Güzel İzmir’imizin ilçelerine yerleşen sanatçılara, yazarlara ve hatta her kesimden insanlara bakın, araştırın;Hemen hepsini pastoral dinginliğin ve şehirlerin karmaşasından kaçanlar oluşturuyor…

İçlerine dönüp uzun uzun düşünebilecekleri, bir süreliğine de olsa yalnız kalabilecekleri bir dönemin cazibesine kapılmış küme halinde gruplardır.Ziyaretçi yazar- çizerler ve medyatik tipler de belli zamanlarda mutlaka Çeşmeli olmuşlar, burayı mesken tutmuşlardır.Kiminin çalışması mevsimliktir, kiminin ise aylar ve yılları alır…Harvard’lı psikiyatr Joseph Schildrkraut’un çalışmasını da açıklayayım:

Sanatçılardan yüzde 50’sinin bir çeşit psikopatolojiye yani yoğunluklu olarak ruhsal bozukluğa sahip olduğu bulgusunu ortaya çıkardı.Burada yine bir not düşeyim:Bu çalışma da, diğer bilim insanlarıyla çelişkiye düşmüyor.Yazarlar, sanatçılar ‘Atölye Çalışmaları’nda öne çıkan sorunlardan biri de Alkol!

İçki bağımlılığı…Barlarda, gece eğlence merkezlerinde, birçok yerde açık bir şekilde önümüze çıkıyor.

İlgi duyan olursa, belki de bir başka yazımda; ‘Yaratıcılık ile şizofreni 1arasında bir bağlantı var mıdır?’ sorusunun yanıtını bilimsel olarak ele alacak ve sizlerle paylaşacağım!

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduğunu belirterek ‘Maalesef bulunduğumuz yerde geri dönüşü olmayan acı bir olay yaşandı. Yoksulluk, işsizlik insanlarımızı korkunç derecede etkiledi. Bundan da en çok etkilenen kadınlar oldu. Şiddet ülkemizde cinsiyet ayrımcı politikalarla meşrulaştırılıyor. Sesimizi yükseltmeliyiz. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunun için tüm vatandaşlarımızı bizlere destek vermeye çağırıyoruz. Belediye olarak kadını önemseyen politikalar uygularken ilçemizde böyle bir olayın yaşanmasından dolayı son derece üzgünüm, umarım bu cinayet son olur” dedi.

Toplumda kadının huzur ve güven içinde yaşaması gerektiğinin de altını çizen Başkan Arda, “Bunun için Kadın Danışma Merkezimiz ile kadınların her türlü ihtiyacında yanındayız. Ancak gelinen noktada belki de erkek danışma merkezi açmalıyız. Erkeklerin ruh sağlığını tedavi etmeliyiz. Bu yaşanan sorunlar sadece belediyelerin sorumluluk almasıyla çözülemez. Tüm yetkili kurumların harekete geçmesi gerekiyor. Kadını önemsemesi gerekiyor” diye konuştu.

Açıklamanın sonunda katılımcılar yaşanan şiddeti alkışlarla protesto etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SIKINTILI HAFTA BAŞI - 1 Aralık 2021
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ANLAYANA SAZ - 5 Kasım 2021
İYİ Kİ ÜZDÜLER! - 3 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ