Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPOR DALLARINDA FUTBOL

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

Spor dallarına  baktığımızda  futbol biraz  daha çocuklarımızın hayallerini süslemektedir. Futbolun günümüzde yapılan spor dalları arasındaki önemi ve yeri tartışılmaz. Milyonlarca kişi sporcu olarak, çok daha fazla sayıdaki kişi de seyirci olarak, futbol sporuna katılırlar. Oynayanları ve seyredenleri yanında, çalıştıranları ve yardımcı elemanları ile çağımız futbolu, bir endüstri haline gelmiştir. Uzmanlar tarafından bir oyun olarak ka-bul edilen futbol, birçok ulus tarafından, gençlerinin ruhen ve bedenen sağlıklı yetişmesi yanında, sos-yolojik ve psikolojik açıdan, gelişimlerindeki olumlu etkilerinden dolayı, bir eğitim vasıtası olarak kabul edilmektedir.

Futbol; çocuğun, gencin, yetişkinin fiziksel ve ruhsal olarak gelişimini, olumlu yönünde desteklerken, kişilik gelişimini de bir eğitim aracı olarak güçlendirmektedir. Öğrencilerin enerjisini olumlu yönde değerlendirerek, bir gruba ait olma, grup içinde davranış gösterme, iş birliği yapma, lidere ve kurallara uyma, neşeyi ve kederi paylaşma, kendisine ve arkadaşlarına saygı duyma, kendine güven duyma vb. duygular vasıtasıyla, toplumsal yaşamda,Futbolun saha içi oyun stratejileri ile estetik oyunun sahaya kusursuz yansıması esas amaç olmakla birlikte, bir büyük kitlenin oluşmasının ve taraftarlık kimliğine bürünmesinin temel nedeni olmakta ve bu güç tarihsel süreç sahip olarak sürdürülebilir tutkunun da, sadakatin de kişisel bir kimlik olarak ortaya çıkmasını sağlar.

Ülkeler arası savaş aracı olarak kullanılır olması, onun gücünün etki içeriğinin ne derecede olduğunun ispatıdır.Ülkelerin rekabeti, şehirlerin rekabeti, semtlerin rekabeti hep aynı yapı unsurları içerisinde ortaya çıkar.Bu gücün finansal olarak yaratmış olduğu sektör gücü; artık onun basite indirilemeyeceğinin en temel göstergesidir. Bu kadar büyük maddi yapı, aynı zamanda yönetsel olarak da bir rekabeti ortaya çıkarmakta. Aynı zamanda onun maddi gücüne sahip olarak onu illegal yapma tutkusu ciddi bir kara zihniyetin etkisine ve tacizine de maruz kalmasına neden olmaktadır.Dünya Kupasını kazanmanın sağladığı prestij, siyasi etkinin çok üstünde bir saygınlığı ortay çıkarması, futbolun üst bir kavram olmasının en büyük nedeni olduğunun ispatıdır.

Futbol basit bir oyun olmakla beraber çok güçlü bir etkiye sahiptir.Futbolun kurallı oyun olarak ortaya çıkması ile beraber, tüm dünyaya yayılmasının en temel gücü rekabet kültürünü en üst düzeye çıkarmasıdır. Kitlesel olarak ve tüm ülkelerin kodlarına çok rahatlıkla uyum sağlayarak etkisini gösteren futbolun, siyasi bir kimliğe büründürülme olanağı da mümkün olması ayrıca politik bir araç olma esnekliğine sahip olması ile kendi gücünü pekiştirmektedir.

Bu kadar etkileme alanı geniş bir gücün içinde olmak ve bunun parçası olmak her zaman kişisel anlamada popülasyonun en üst noktasını yakalamak anlamına gelmesi ayrı bir rekabet unsurunun da içinde barındırmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ