Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Muhteşem Sergi 13 Eylül’e Kadar Açık Kalacak

Reklam

Ödemiş Belediyesi’nin davetiyle 10 günlük karma sergi açan Keçe ustasının çalışmaları herkesi hayran bıraktı. Kuşadası’nda yaşayan keçe ustası yerli ve yabancı turistlere kadınlarımıza atölyesinde keçe eğitimi ve Workshoplar düzenliyor.

Zanaatın sanata dönüştüğü keçecilik’te Keçede modern yansımalar adlı karma sergisinin Türk keçelerinin günlük yaşantıya entegre edilebileceği dile getiren Aynı zamanda Ege Bölgesi El Sanatlarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin Kurucu Başkanı Emine Keskin “130 parçadan oluşan giyim ve ev tekstili ürünlerimi bu sergiyle beğenilerinize sunuyorum. Ülkemizi modern çalışmalarıyla  Amerika’nın birçok yerinde  Ulusal ve Uluslararası Türk festivallerinde, fuarlarında temsil ediyorum. Anadolu  kültürünün içerisinde geleneksel sanatlar büyük yer tutmaktadır. Maalesef her geçen gün geleneksel sanatların mesleklerini  icra eden ustaların, kalfaların ve çırakların sayısında bir azalma olduğunu görüyoruz. Keçe kültürünün kültürel miras olarak korunabilmesi  sürdürülebilir sanat, çevre dostu sağlıklı yaşam ürünlerinin modern çağa uygun tekstil ürünleri üreterek korunup güncel kalması sağlanabilir.” dedi.

KEÇENİN  TARİHİ ÇOK ESKİ YILARA DAYANIYOR

Keçe’nin tarihine baktığımızda Pazırık Kurganı, Altay bölgesinde, MÖ 3. ve 6. Yüzyıllar’dan günümüze devam ettiğini görmekteyiz diyen sanatçı, konar göçer toplum yaşantısıyla keçecilik Anadolu’ya gelmiştir. Sarayların vazgeçilmez tekstil ürünlerinden olup o zamanın ekonomiye katkısı olan Ahilik geleneğinde en başta yer aldığına vurgu yapıyor. “Ten ile yoğrulan yün hamuru  keçe” İslamiyetle, tanışmasıyla mistik  boyutu da ortaya çıkmıştır… Keçe’nin mistik yolculuğu insan yaşamında gizemli bir pencere diyen sanatçı yünün keçeye dönüşme serüveninin  insanın olgunlaşma süreciyle geçirdiği aşamalarla özdeş olduğunu belirtiyor. Yünler kırkılır ayıklanır serilir, dürülür, yoğrulur  keçe olur büyük ustalarımızın da dediği gibi İnsan doğar, hamdır yaşar ve öğrenir nefsini yener pişer insanı kamil olur diyen  Sanatçı  Keçecilik ben değil biz işidir diyor. Keçenin evrensel olduğunu, ilahi güçler barındırdığını ve insanlık tarihinin ilk tekstil kumaşı olduğunu; Yünü iyi bilmek gerektiğini ve sabır işi olduğunu söylüyor. Keçe yapmak ve keçeye şekil vermek bir sanattır. Aşkla yapıp kendinizi adamanız gerekir diyen Keskin Günümüzde Keçe moda sektörü ve tekstil dünyası başta olmak üzere hobi ,hediyelik eşya iç mekan tasarımı ,sağlık sektöründe ve sanayide kullanıldığını  aranan ve tercih edilen naturel ve organik ürünler kategorisinde olduğunu söylüyor.   Ürünlere olan talebin arttırılması mesleğin güçlendirmek için  uluslararası alanlarda katmadeğeri yüksek ürünleri marka değeri katarak pazarlanması gerektiğini ve Kadınlarımızın atıl iş gücünün değerlendirilip ev ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak girişimcileri arttırılmasını ve desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ