Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İzmirspor’un Kuruluşunun 97. Yıl Dönümü

Reklam

İzmir Spor Başkanı Emin  İşletir, İzmir Spor’un kuruluşunun 97.  Yılı nedeniyle yaptığı açıklamasında  Sevgili İzmirliler bugün çok mutlu ve gururluyuz. Çünkü bundan 98 yıl önce 9 Eylül 1922 tarihinde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğindeki Türk askerleri İzmir`i düşman işgalinden kurtardığı gündür. Bu tarihten bir yıl sonra 9 Eylül 1923 tarihinde İzmir`in adını alarak İzmirspor Kulübü Eşrefpaşa semtinde kurulmuştur. O gün İzmirimizindüşman  işgalinden kurtuluşunun birinci yıl dönümünü kutlayan halkımıza kulüp binamızın  önünden  kurucu başkanımız şöyle seslenmiştir.  Sevgili İzmirliler bugün burada kurduğumuz İzmirspor Kulübü`nün amacı Türk gençliğini kötü alışkanlıklardan korumak onların sosyal, kültürel, sportif, dostluk bağlarını pekiştirmek, dürüstlük ilkelerinden ayrılmamak, çevremizde bulunan spor kulüplerimiz ve sporcularımızı İzmirspor çatısı altında toplayıp İzmir`i ve İzmirspor`umuzu tüm dünyaya duyurmaktır. İşte o günden bugüne, bugünden ebediyete kadar İzmirspor kuruluş amacından hiç ayrılmamış, ayrılmayacaktır.

“İZMİR SPOR 97  YILLIK SÜREÇTE İLKLERE İMZA ATTI”

İşletir “ İzmirspor`un 97 yıllık hayatında sportif başarıları kadar ilk`lere imza atarak Türk sporuna örnek olmasıdır. Birkaç örnek verecek olursak İzmirspor 1934 yılında kendi parasıyla satın aldığı o tarihte talebe çayırı olarak bilinen bugünkü adıyla Bahçelievler semtinde bulunan tapulu malına kapalı spor salonu ve nizami lig müsabakası oynanacak şekilde stadyum inşa eden belki de tek kulüptür. Bugün inşa edilecek bir stadı ancak devletimizin gerçekleştirebileceğini düşünürsek İzmirspor`un Türk sporuna bakış açısının gerçeğini görmüş sayılırız. Aynı tesiste Türkiye`nin taçsız kralı merhum Metin Oktay parlamış ve İzmirspor formasıyla 1954-1955 futbol sezonunda İzmirspor İzmir lig şampiyonu olurken Metin Oktay da 17.gol ile gol kralı olmuştur. İzmirspor stadını aynı zamanda tüm İzmir amatör futbol takımlarının kullanımına sunarak binlerce sporcunun yetişmesine önderlik yapmıştır. İzmirspor`un bir başka örnek olduğu yıl 1977 yılıdır. Bu tarihte resmi olarak bakanlık tarafından onaylanan spor okullarının kurulması ile 6 yaştan büyük öğrencilere eğitim ve öğretim verilmeye başlanmıştır. Bu tarihten sonra Türkiye`deki kulüpler İzmirspor`u örnek alarak spor okullarını kurmuşlardır.Sevgili İzmirli kardeşlerimiz bu şehirde yaşıyor, ekmeğimizi kazanıyorsak şehrimizi temsil eden İzmirspor ve güzide spor kulüplerimize gönül vermiş sevdalıların kulüplerine şimdi çok destek vermesinin tam zamanıdır. Çünkü ekonomi ve covid-19 salgını nedeniyle kulüplerimizin sabit gelirleri yarı yarıya inmiştir. Şartlar gereği başarılı kulüpler büyük maddi yardımlarla ödüllendirilmektedirler. Başarılı olamayan kulüpler ise bu gelirlerden yoksun kalmaları sebebiyle sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumu en iyi bilen İzmirspor`dur. Onun için İzmir için, geleceğimiz için her ailenin takımlarının birer formasını temin etmelerinin bile kulüplerimizin en büyük dileği olduğunu bilmeliyiz

Büyük düşünen ancak kendini hiç düşünmeyen İzmirspor son on yıldır profesyonel ligden amatörlüğe gerilemesiyle en az 50 milyonluk gelirlerden yoksun kaldığı gibi, tüm gelirlerini ve her yıl borçlandığı bir milyon TL`yi denize dökmektedir. Bunun tek sebebi futbolcu ve sporcularımızın amatör olmasıdır. Kulüp tarafından hiçbir bağlayıcı şartın olmamasıdır. Liglerin bittiği her yılın sonunda çantasını alıp giden sporcularımızın yerlerini doldurmak için kulüp en az her yıl 2 milyon dönüşü olmayan para ödemektedir.

Onun içindir ki; İzmirspor geçmişte yaşadıklarından ders alarak geleceği için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kısa, orta ve uzun vadeli projelere dayalı olarak radikal kararlar almıştır ve almaya da devam edecektir. İzmirspor bundan böyle her yıl nükseden yaralarını tedavi etmeyip, yaralı bölgeleri ameliyat ederek yok edecektir. En geç kuruluşumuzun 100.yılında İzmirspor borçsuz, bankada sermayesi olan, giderlerini ve maaşlarını banka kanalıyla ödeyen, başta A takım olmak üzere tüm müsabakalara katılan sporcularını kendi yetiştirdiği sporculardan kurulu olmasıyla dış transfere kapılarını kapatan,  yaşadıkları ve yaşattıkları acıları hiçbir zaman unutmayan,  profesyonel ligde bulunmanın paha biçilemez kıymetini daima başının üstünde tutan, İzmir`e, İzmirspor sevdalılarına yakışan bir kulüp olarak İzmirspor ışık hızıyla geliyor.

Bizlere düşen görevler ise geçmişe değil, önümüze bakmak, seçilenlere güvenmek, sabır etmek, seçilen ve seçilecek olanların tüzük hükümlerine uymaları tenkitlerimizi sosyal medyadan değil bizzat yapmak, sandıklardaki İzmirspor bayraklarını balkonlara asmak olmalıdır.

Covid-19 salgını nedeniyle İzmir`i temsil eden spor kulüplerimize tesis ve maddi kaynak yaratan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere Karabağlar ve tüm Ege Bölgesi ilçe belediye başkanlarımıza, ayrıca spor kulüplerimize kaynak yaratılması hakkında meclis kararıyla onay veren her bir meclis üyelerimize ayrı ayrı İzmirspor camiası adına teşekkür eder, minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Bu vesile ile İzmirimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılını ve İzmirspor Kulübü`nün kuruluşu olan 9 Eylül 1923 tarihinden bugüne 97. Yaş gününü kutlayan kulübümüzün, tarihi boyunca amacından, asaletinden ve ilkelerinden hiç vazgeçmeyen İzmirspor Kulübü`nü ayakta tutan İzmirspor camiamızın bu mutlu gününü ben ve yönetici arkadaşlarım saygıyla kutlarız.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ