Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Keçenin Üstadı Keskin’den “Workshop” Etkinliği

Reklam

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ÖYKAM’da 3-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi’nde “Workshop Günü” gerçekleştirildi.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy’un eşi Özlem Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in eşi Selma Eriş, İlçe Jandarma Komutanı Hüsnü Korkmaz’ın eşi Ayşe Korkmaz, Belediye Meclisi Üyesi Asuman Karakayaoğlu, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis’in eşi Sevinç Halis ile Ödemişli kadınların katıldığı Workshop günü öncesi keçenin kadın üstadı Emine Keskin, geleneksel keçede modern tasarımlara yer verdiği sergideki eserleri tanıttı. Ülkemizin ve ödemişin değerlerinden olan alın teri keçeciliği nasıl modernize edip ipek gibi tüysüz, pürüzsüz, kaşındırmayan yazın serin kışın sıcak tutan keçenin, ipekler ve el örgü ipleri, danteller ile yaptığı farklı teknikleri  çalışmalarının üzerinde tek tek anlattı. Keçenin kadın eli değdikçe keçe çok daha şık enerjisi yüksek her alanda kullanılabilir ürünlerle  fark yarattığını gözler önüne seren Keskin’i dinleyenler bu konuda sanatçıdan eğitim almak istediklerini belirttiler  Birçok sektörde kullanılan keçe hanımlarda fırsatlar ve istihdam kapısı sunuyor. Göz kamaştıran serginin ardından tanıtımını muhteşem bir workshop ile tamamladı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in eşi Selma  Eriş “Ödemiş’in  kurtuluş  etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin geçmişinden günümüze kadar uzanan Keçecilik Sanatının Ödemiş Yıldız Kent  Arşivi ve Müzesinde Keçenin büyük üstadı Emine Keskin tarafından bize görsel ve tekniğini  yerinde göstermesinden  dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ