Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bademli’de Erik İhracaatı Bereketi

Reklam

YEŞİL BADEMLİ KOOPERATİFİ PANDEMİ SÜRECİNE RAĞMEN İHRACATINI SÜRDÜRDÜ.

Ödemiş’e bağlı Bademli Mahallesinde faaliyetlerini sürdüren Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde Yurt dışına erik ihracatı hareketliliği sürüyor. Mahallede erik  üreticilerinin ürettiği eriklerin bir çatı altında ihracatını sağlayan Yeşil Bademli Kooperatifindeki yaşanan üretim hareketliliği ile birlikte eriklerin paketlenmesinde çalışan bayanlarda ailelerine destek olmaya devam ediyorlar.

“ERİKLERİN HASADI TAMAMLANDIKTAN SONRA, İHRACAT HAREKETLİLİĞİ DEVAM EDİYOR.”

Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Mühendisi  Gülşen Görken “Mahallemizin önemli ürünlerinden olan Anjelika cinsi  eriklerimizin  hasatları  yoğun bir şekilde ihracata yönelik çalışmalar  devam ediyor. Bundan öncede Black Diomond eriklerinin  hasatları  yapılmıştı.  Bölgemiz  ve çevremizdeki erik üreticilerimizin  erikleri  burada kooperatifimizin  soğuk hava deposunda toplanmaktadır. Bu günlerde Pandemiye rağmen erik üreticilerimiz yoğun bir şekilde hasat işlerini tamamladıktan sonra burada erikler aracı firma aracılığı ile Rusya ülkesine tırlarla gönderilmektedir.”

“PANDEMİ SÜRECİNE RAĞMEN İHRACATIMIZA DEVAM ETTİK.”

Ülkenin  ve dünya ülkelerinin de, sorunu olan pandemi ve Covid-19 süreci içinde üretimlerini sürdürdüklerini ifade eden Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gülşen  Görken “Burada pandemi sürecinde üretici  üretimine devam etti.Bizde ihracatımıza  devam ettik.  Bu şekilde çalışarak ülkemize  katkı sağlamış olduk. Eriklerimiz yurt içi ve yurt dışında  ilgi görmektedir. Rusya’da marketler zincirinde dağıtılarak değerlendirilmektedir. Ürünlerimizin son derece kaliteli ve kontrollü ürün olduğu için erikler  beğeni ile tüketilmektedir.”

“PANDEMİYE RAĞMEN YÜKSEK DÜZEYDE ÜRETİM YAPILDI.”

Yeşil Bademli Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi Başkanı Görken “Geçen yıllara göre bu sezonda  Bademli  Mahallesinin  önemli ihracatı olan  Black Diamond ve Anjelika  eriklerin üretimi konusunda  Bademli mahallesinde yaklaşık  1500  ton genel olarak  erik üretimi  yapılırken, bunların bir kısmı  yurt içine  bir kısmı da,  yurt dışına ihracatı yapılmıştır.” Dedi.

“ERİK ÜRETİMİ AYNI ZAMANDA BURADAKİ BAYANLARA İŞ İSTİHDAMI OLUYOR.”

Yapılan yurt içi ve yurt dışı ihracaat çalışmasının aynı zamanda  mahalledeki bayanlara iş kapısı olduğunu ifade eden  Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gülşen Görken “Kooperatifimizde bu günlerde yoğun bir şekilde çalışma temposu var. Bu çalışmalar yapılırken aynı zamanda mahallemizdeki bayanlar da  burada,ihracaat eriklerin paketlenmesi konusunda kendilerinin yevmiyelerini kazanarak evlerine katkıda bulunmaktadırlar. Bayanlarımıza  iş kapısı açtığımız için onların da ailelerine  katkıda bulunmalarında  faydalı olduğumuzdan bizlerde  mutluyuz.” dedi.

“KALİTELİ İHRACAT ERİĞİ ÜRETİYORUZ.”

Bademli Mahallesinin  üreticilerinden Yücel  Döner “Bademli Mahallemizde yıllardan beri üretimi devam eden Anjelika cinsi eriklerimiz yurt içi ve yurt ihracatı ile bu sezonda yüzümüzü güldürdü. Burada  faaliyet gösteren  Yeşil Bademli  Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi aracılığı ile eriklerimiz  yurt  dışında da, Ruslar tarafından beğeni ile tüketilmektedir. Bademli mahallesinde bizler  gibi 200’e yakın erik üreticisi var.  Mahallemizin  erik ürünündeki başarısı  her zaman aynı çizgide devam etmektedir.” Dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNE RAĞMEN İHRACATIMIZ DEVAM ETTİ.”

yaşanan Pandemi sürecine rağmen Rusya’ya ve  Türkiye  geneline yurt içinde erik  ihracatının sürdüğünü ifade eden Bademlili  erik üreticilerinden İsa Bacak “Mahallemizde yılın 4 mevsimi üretim yapılmaktadır. Yeşil Bademli Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifinin desteği ile kooperatifin soğuk hava deposunda paketlenmeye hazır hale getirilen erikler daha sonra Tırlara yüklenerek Rusya ülkesine gönderilmektedir. Eriklerimiz  gerek dayanıklılığı, gerekse lezzetiyle yabancılar tarafından beğeni ile  tüketilmektedir. Bizlerde Pandemi sürecine  rağmen üretimimizi  2’ye katlayarak  daha da arttırdık.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ