Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Çakırağa’da Restorasyon Çalışmaları İçin Düğmeye Basıldı

Reklam

ÇAKIRAĞA KONAĞINDA RESTARASYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR.

Ödemiş’e bağlı Birgi Mahallesinin en önemli eserleri arasında bulunan Çakırağa Konağında restorasyonla ilgili levhasının asılmasıyla birlikte yenilenme çalışmalarının başladığı bildirildi.

“ÇAKIRAĞA KONAĞI TARİHİ MAHALLEMİZİN EN ÖNEMLİ ESERİ”

Birgi Mahalle Muhtarı Mutlu Sulukan “Tarihi Çakırağa Konağı bilindiği üzere mahallemizin en çok merak edilen ve ziyaretçi potansiyeline sahip bir yeridir. Buranın restorasyonuyla ilgili olarak önceki gün levhanın da konulduğunu gördük. Muhtemel olarak yazılan bilgiye göre 2 yıl içinde bitirilmesi bekleniyor. Buranın restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, tekrar eskisi gibi ziyaretçi yoğunluğunun yaşanacağı bir yer olacağına inanıyoruz.” dedi.

Birgi’de muhteşem tarihi yapıların yanında Çakırağa konağının çok önemli olduğunu vurgulayan Sulukan “Birgi’nin adeta ismi ile özdeşleşen Çakırağa Konağı Birgi’nin  en çok ziyaretçi sayısına sahip özel  mimarisi olan bir yapıdır. Burasının 2 yıl  içinde tekrar ziyaretçilere açılmasıyla birlikte eski hareketliliğin ve canlılığın yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

BİRGİ  ÇAKIRAĞA KONAĞI

Ege bölgesindeki ilk yapılaşmadaki mimari üslubu korunmuş ender konaklardan biri olan Çakırağa Konağı, Şerif Aliağa tarafından yaptırıldığı genel kanıdır. Uzun yıllar harap bir durumda kaldıktan sonra 90’lı yılların başında restore edilip müze haline getirilen Çakırağa Konağı Türk mimarisinde Osmanlı gündelik yaşamının anlaşılmasında önemli bir kaynaktır.

Ahşap Türk evlerinin en güzel örneklerinden olan Konak, çiçeklerle bezeli bahçenin ucunda, yoldan görülmeyecek şekilde yüksek duvarlarla korunmakta, 1761 yılında zengin bir tüccar olan Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan konak üç katlıdır. Alt katta taşlık, mutfak, ahır, misafir bekleme odası vardır. İkinci kat kışlık kullanıldığından daha korunaklıdır.Bütün odaların geniş bir sofaya baktığı konak, şömineyle ısınmaktadır. Odalardaki duvar ve tavan süslemeleri kalem işleri, ahşap oymacılık kayda değerdir. Misafir odalarında yıkanma bölümleri vardır. Merdiven kapağını kaldırarak üçüncü kata çıkılmaktadır (yazlık kat). Daha aydınlık ve kalem işleri bakımından daha zengin olan katta, iki de duvar resmi vardır.Çakıroğlu Mehmet Bey, biri İzmirli, diğeri İstanbullu iki hanımla evlenmiştir. Hanımlar memleket hasreti çekmesin diye, odaların duvarlarına İzmir ve İstanbul’un birer görüntüsünü yaptırmıştır. Resimler, hem kentlerin o günkü görüntülerini vermesi açısından, hem de resim sanatı yönünden son derece önemlidir. İçi olduğu kadar dışı da çiçek ve motiflerle bezeli konak pek çok turistin ilgi odağı konumundadır.

1977 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından restorasyona başlanmıştır. 1983 yılında çevresi kamulaştırılarak özgün mimari dokunun korunması sağlanmıştır. Birinci dönem restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları 1993 yılında Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmir Anıtlar Genel Müdürlüğü, İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından tamamlanmıştır.İç düzenleme ve teşhir çalışmaları İzmir Arkeoloji Müzesi ve Ödemiş Müzesince yapıldığı bilinmektedir.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ