Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

AVRUPA SPOR HAFTASI

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Yürüyüş  sporu bazı insanların kendisine spor yapmadan bile günlük hayatında, çalışırken bile kendiliğinden gerçekleştirdiği bir etkinlik bile olabiliyor. Bunu değerlendirecek olursak  günlük yaşantımız da, bazı insanlar toplu  taşıma yerine  yürümeyi tercih ediyorlar. Bu da kendilerine bir anlamda spor anlamına gelmektedir.

Avrupa Spor Haftası her yıl geleneksel olarak düzenlenen, çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini arttıran önemli bir proje olduğunu biliyoruz. Ve hafta  kapsamında, Türkiye  genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.Yine bu projenin bir ayağı ise İlçemiz  Ödemiş’te  güzel bir katılımla  Ödemiş Gençlik Merkezinin  ev sahipliğinde yapılmıştır.

Evet Yürüyüş sporuna değinecek olursak  yürüyüş sporu yaparken, adımlarınızı doğru ve dengeli şekilde atmaya dikkat etmelisiniz. Formda kalmak, hastalıklardan korunmak, kilo vermek istiyorsanız, sadece yürüyüş sporunu tercih etmeniz yeterli olacaktır. Yürüyüş sporunun etkisini görebilmek için düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Yürüyüş sporu gelişigüzel olarak yapıldığında kişiye fayda sağlamayacaktır. Haftalık kaç saat yürüyeceğinizi tespit ederek, bu süreyi günlere bölebilirsiniz. 40 ya da 50 dakika süre boyunca yapacağınız yürüyüş sporu, vücudunuzun rahatlamasına büyük katkı sağlayacaktır. Yürüyüşünüzün düzenli devam etmesi kadar, uyguladığınız tempoda son derece önemlidir.

Yürüyüş sporunu uygularken, vücudunuzu doğru şekilde konumlandırmalısınız. Vücudunuzu dik şekilde konumlandırarak, yürüyüş sporuna başlamalısınız. Adımlarınızı rahat atmalı, kol ve bacak kaslarınızı birlikte, dengeli şekilde hareket ettirmelisiniz. Yürüyüş sporu uygularken rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Üzerinizde, yürüyüş sporuna engel olacak ağırlıklar bulundurmamalısınız. Kendinize, yürüyüş konusunda bir hedef belirlemeli bu hedef doğrultusunda, kararlı bir şekilde yürüyüş sporunu uygulamalısınız. Yürüyüş sporunu uygulamada kararlı olur ve düzenli şekilde devam ederseniz, vücudunuz bu duruma alışacak ve zayıflamaya başlayacaksınız. Yürüyüş sporu ile kendinizi çok daha genç ve zinde hissedeceksiniz. Kaslarınız çalıştıkça vücudunuz daha çok enerji depolayacak. Spor salonlarına gidecek vaktiniz yok, yoğun iş temposu içindesiniz, ancak iş yerinde oturarak çalıştığınız için bu durum vücut hareketsizliğini daha da arttırmaktadır. Bu durumdan hemen kurtulup fiziksel aktivitelerle kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor. Uygulayacağınız en önemli spor dalı, yürüyüş sporudur. Yürüyüş sporunun doğru şekilde gerçekleştirilmesi için yürüyüşte kullanacağınız ayakkabının da oldukça esnek ve rahat olması gereklidir. Tercih edeceğiniz ayakkabının çok büyük olması, ayağınızı kontrol etmeyi zorlaştırırken, ayakkabının çok dar olması da ayağınızı ve parmaklarınızı sıkıştıracağından, rahatsız eder. Bundan dolayı, ortopedik, yumuşak ve rahat edebileceğiniz bir ayakkabı seçimi yapılmalıdır.

Yürüyüş sırasında, başınız daima dik durmalı ve karnınızı da içe doğru çekerek hareket etmelisiniz. Yürüyüş sporunu uygulamak için 40 yaş üzeri bireyler, spora başlamadan önce bir doktora giderek muayene olmalı ve gerekli kontrolleri tamamladıktan sonra yürüyüş sporunu uygulamaya başlamalısınız.

Yürüyüş sporuna başlarken, öncelikle bacak ve kol kaslarınızı hareket ettirerek ısınmayı sağlamalısınız. Isındıktan sonra yürüyüşe başlamanız, olası bir kasılmayı da engelleyecektir. Eğer, uzun süre yürüyüş yapmadıysanız, temponuzu çok arttırmadan yavaş şekilde yürümeyi tercih etmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuzun bir anda yoğun yürüyüş temposuna uyum sağlamasını isterseniz, bu durum kas bölgelerinizin ağrımasına sebep olabilir. Bundan dolayı, öncelikli olarak yavaş şekilde yürüyüş sporunu tercih etmeli, daha sonra hızınızı artırarak vücudumuza gereken katkıyı vermeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ