Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Köylülerden Maden Ocağına Karşı Tepki

Reklam

Kiraz ilçesine bağlı Bahçearası Mahallesi ve Cevizli mahallerini kapsayan maden ocağı açılmasıyla ilgili duyumlar alan köy sakinleri bir araya gelerek köylerine taş ocağı açılmasını istemediklerini ifade ederek yaşanan  olaya sessiz kalmayacaklarını ifade ettiler.

“BİN DÖNÜM ARAZİ DEMEK 70 BİN AĞAÇ DEMEKTİR.”

Kiraz Bahçearası Mahallesinde köy sakinleri ile bir araya gelen KOZA-DER Başkanı Selahattin Bağlı “Çevreciler olarak bu bölgede o arazide var olan kestane, ceviz, meşe ve kiraz gibi dekarda 70 tane çam ya da meyve ağacı olduğunu düşündüğümüz zaman bin dekarda 70 bin ağaç yapar. Sadece 10 dekar gibi bir alanda taşocağı açılacak diye düşünmemeniz gerekiyor. Bin dönüm olarak düşüneceksiniz. Bin dönüm demek 70 bin ağaç demektir. Bu firma yada kurumlar burada aktif hale geldiği zaman bu arazideki ağaçları tıraşlayacaklar. Tıraşlayacakları o ağaçlar bitti demektir. Ruhsat alırlarsa o sahada kırma eleme dediğimiz, mıcır, mermer üretecekler buradan çıkan tozlar 1 km değil rüzgarın etkisiyle 5-10 km hareket edeceğinden o çevredeki meyve, meşe ve çam ağaçlarının hepsi ortadan kalkacak. Bu çalışmalar esnasında atılacak olan dinamitlerle köylere gelen suların yolları ve yönleri değişecek. Bugün çalışan kuyunun suyu kesilecek. Özetlemek gerekirse ağaçlarınız, toprağınız, suyunuz ve ürün döneminde mahsulünüz tozdan dolayı verimi bitecek.”

“ÜRÜNLERİNİZ HEBA OLACAK”

Ödemiş Koza-Der Başkanı Selahattin Bağlı “Bu konuda yapacağınız ilk iş bu köylerde yaşayan vatandaşlarımızdan hanede kaç kişi oturuyorsa yaşlısından ilkokulu giden çocuğumuza kadar isim imza toplayıp bunu gerekli kurumlara iletmemiz gerekiyor. İçme suyu kesilecek olan ağaçlar, o taş ocağından çokacak olan tozların sadece oraya yakın köyler değil bu bölgede yaşayan herkes hepimizin verem, Tüberküloz gibi hastalıklara yakalanma durumumuz bu konu çok ciddi bir konu. Bu konuda taş ocağının yapılmaması için hepimiz elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız kendimiz ve gelecek nesillerimiz için bizler burada her zaman sizinle olmaya varız. Yeter ki sizler  köy halkı olarak bu yapılacak olan Taş Ocağından etkilenmeyin.”

“TAŞ OCAĞI İLE BİRLİKTE İŞ İSTİHDAMI OLUŞACAK DİYE BU İŞE KARIŞMAMAMI İSTİYORLAR!”

Taş ocağı konusunu önceki günlerde öğrendiklerini ifade eden Kiraz Bahçearası Mahallesi Muhtarı Hasan Dana “Köyümüz genel anlamda Kiraz, Ceviz, Kestane gibi bir çok ürün yetişmektedir. Konuyla, ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde Kiraz Belediye Başkanımıza taş ocağını sormak için kendisine ulaşmaya çalıştım. Ancak bir türlü kendisine  ulaşamadım. Konuyu bazı ilçe yöneticileriyle konuştuğumda bana geri durmamı söylüyorlar. Ama ben burada Taş ocağı olması konusunda köy halkı ile birlikte hareket edeceğim. Çünkü buraya taş ocağı demek buradaki ürünlerin bitmesi demektir.” dedi.

“BURAYA TAŞ OCAĞI YAPILMASINI ENGELLERİZ.”

Kiraz  Bahçearası Köyü sakinlerinden Feride Demir  köylerine taş ocağı yapılmasına asla müsaade etmeyeceklerini ifade ederken “Köyümüz  Bahçearasında her zaman tarımla uğraşarak ürünler yetiştirmeye çalışmaktayız. Önceki gün duyumlarımıza  göre  köyümüzün  hemen çok yakınına taş ocağı yapılmak isteniyor. Taş ocağının köyümüze yapılması demek bu köyün tarımının resmen bitmesi demektir. Bizler gerekirse, hep birlikte gece ve gündüz direnerek  Taş Ocağına asla müsaade etmeyiz.” Dedi.

“KÖYÜMÜZDE TAŞ  OCAĞININ YAPILMASININ KARŞISINDA DURURUZ”

Köylerinin geçim kaynağının kiraz, erik, kestane, ceviz gibi ürünlerle sağladıklarını ifade eden   Halime Sarı “Bahçearası ve Cevizli Mahallerinin etkileneceği Taş Ocağına karşı asla izin vermeyiz. Ayrıca taş ocağının yapılmasıyla hem ürünler hem de köyümüzde çeşitli hastalıkları olan insanlar var. Onlardan taş ocağından etkileneceklerdir. Önceki gün  köyümüzde  aniden bir İş makinesi geldi. Köy halkı olarak bizler buna tepki gösterdik.” dedi.

“KÖYÜMÜZDE ÜRÜNLERİN YANINDA BİZLER DE  TAŞ OCAĞINDAN ETKİLENİRİZ.”

Bahçearası Köyü sakinlerinden Siroz hastası Kader Dedeoğlu “Köyümüz ile Cevizli Mahallelerini kapsayan Taş Ocağının  yapılması konusunu duyum aldık. Bu konuda köy halkı olarak bir anda bütünleşerek olaya tepkimizi gösteririz. Burada taş ocağının yapılmasının  diğer taş ocaklarının yapıldığı yerler gibi köyümüzde bundan etkilenir. Köyümüz kurulduğu günden bu güne kadar üretimle ayakta durmaktadır. Burada taş ocağının kurulmasıyla birlikte bundan tüm mahalle halkımız ve komşu köyümüz Cevizli Mahalleside bundan zarar görür. Burada Kiraz Belediye Başkanı gelsin madem konuyla ilgili duyumlarını açıklasınlar. Bizleri korkutamazlar. Tüm köy halkı olarak taş ocağına karşı sabaha kadar uyumadan direniriz.”

“SİYASETLE İŞİMİZ YOK, AMA BURAYA TAŞ OCAĞI YAPILMAK İSTENİYORSA VATANDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE BUNA KARŞI TEPKİMİZİ GÖSTERİRİZ.”

CHP Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya “Küçük Menderes Koza derneği yöneticileri ile Bahçearası köyümüzden yükselen çığlığa kulak verdik. Bahçearası halkı köyünde taş ocağı istemiyor. Çevreyi talan ettirmeyiz diyor, sayın yetkililer bu çığlığa kulak verin bu doğa bu tabiat bizim. Buradaki köyümüzün sakinleri kurulacak olan Taş Ocağından etkilenecek olurlarsa bu konuda hiçbir siyaset gözetmeksizin tüm köy sakinlerimizin  haklarını sonuna kadar savunuruz. Buradaki yapılmak istenen  taş Ocağı konusunu İzmir Büyükşehir  Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’e aktaracağım. Ayrıca bölge milletvekillerimize de yine köyün geçim kaynağı olan ürünlerin etkilenmemesi için taş ocağı konusunu gündeme  getirmelerini  sağlayacağım.” Dedi.

Bahçearası köyünün geçiminin  her zaman üretilen ürünler olduğunu ifade eden Köy sakinlerinden Rasim  Demir “Konuyla ilgili olarak taş ocağı yapılması girişimlerinin olduğunu bilgi aldık. Bu konuda bir takım  alt yapı çalışmaları  ve ayrıca ÇED süreci için gerekli girişimlerin ilgili firma tarafından yapılacağını duyduk. Burada  köy halkı gerekirse tek yumruk  olur tüm köy halkı olarak sonuna kadar direniriz.”dedi.

Taş ocağının yapılmasının köydeki üretimin  bitmesi gibi  sorunla karşı karşıya kalacaklarını ifade eden Köy sakinlerinden Dudu Dana “Önceki günlerde duyduğumuz  taş ocağı meselesi bizlerin canını  sıkmıştır. Bu konuda herkes bundan çok rahatsızlar. Olan yerlerde taş ocağının  köylere ne gibi zararlar verdiğini çok iyi  biliyoruz. Taş ocağına karşıyız.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ