Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Barajla Birlikte Beydağ’a Göletler Yapılabilirdi!

Reklam

Bugünlerde Beydağ Barajındaki su seviyesinin en düşük günlerini yaşadığını dile getiren Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar Beydağ İlçesinin  baraj konusunda mağdur olduğunu ifade etti.

“İLÇEMİZDE ÖNCE ETİBANK KAPANDI, ARDINDAN BARAJ SU  TUTMAYA BAŞLAYINCA BAŞKA İLÇELERE GÖÇ OLDU”

Beydağ Barajında su seviyesinin çok düşük olması nedeniyle bazı sıkıntılarıda beraberinde getirdiğini dile getiren Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar “En önemli konumuz sulama alanının barajdaki su miktarıyla çelişmesi, bir kere Beydağ bu konuda çok mağdur. Bizim alanımızda fakat suyun kullanımının yüzde üçü bizde, bize verdiği zarar, ekonomiye verdiği zarar yüzde yüz, bize dönüşü yüzde sıfır onun için biz her platformda söylüyoruz, söylemek istiyoruz. Önce Eti Bankımız kapanmış ekonomik olarak çok büyük darbe yemişiz. Arkasından baraj da su toplamaya başlayınca 1500 civarında vatandaş yerinden yurdundan olmuş, başka ilçelere göç etmişler.  fakat buna rağmen Soğukkuyu, Aktepe mevkii dediğimiz yerler, Alaçayır’ın bir kısmına hala hiç su verilmiyor.  İkinci bir proje daha yaptırılıyor. Artık bu bölgeler kaderine terk edilmiş ki bu iş küçük göletler ile daha iyi çözülürdü. Örneğin iki yada üç köyün arasına bir gölet yapıp bu iş daha kolay çözülürdü. Fakat bunu yetkililer görmüyor, görmek istemiyorlar. Ayrıca su ürünleri kooperatifimiz var. Barajda balıklar oksijen olmadığı için havada alamıyor. Üreticiler mağdur oldu sadece 18 gün su bırakıldı bu 18 günde mısır yetişmez. Bu iş Beydağ’ın kaderi olmamalı bu konuda yetkililerden destek ve ilgi bekliyoruz.” dedi.

“SON YILLARDA YAŞANAN SU SEVİYE DÜŞÜKLÜĞÜ İLE ÜRETİCİLER MAĞDURİYET YAŞIYOR”

Barajdaki su seviyesi düşüklüğünün hem barajdaki canlıların oksijen sorunu yaşadığını  hem de sudan yararlanacak üretici ve çiftçilerin mağdur olduğunu dile getiren Başkan Yılmazlar “Burada üreticiler barajdaki sudan rahatlıkla yararlanma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar.   Bu konuda daha önceden Barajla birlikte göletler yapılması düşünülseydi. Bugün bu kadar su konusunda mağduriyet yaşanmazdı.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ