Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Konak Belediyesinin, ihtiyacı olan meclis salonuna kavuşturacak restorasyon projesi Koruma Kurulu’nda onaylandı. Çok yakında ihalesi yapılacak olan proje ile Alsancak Liman arkası bölgesinde yer alan tarihi bina restore edilerek hem belediye meclis toplantılarına hem de sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

İzmir Halimağa Çarşısı’nda (Kasap Hızır Mahallesi), 895 ve 861. sokaklar arasında bulunan Tarihi Çakaloğlu Hanının kuzey cephesindeki girişin doğu ve batı yanlarında yer alan çeşme ve sebil üzerinde 1805–1806 tarihlerinin bulunması yapının bu tarihlerde, III. Selim’ in padişahlığı döneminde inşa edilmiş olduğunu göstermektedir. Konak Kemeraltı’ nda, Kızlarağası Hanı’ nın hemen yanında yer alan 18. yüzyıl Osmanlı eseri, kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapılmış olan han dikdörtgen planlı olup, ortada bir koridor ve bunun iki yanında her kenarda dokuzardan on sekiz odadan meydana gelmiştir. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan dikdörtgen planlı bir yapıdır.. Hana giriş Kuzey ve Güney cephelerden açılan iki büyük kapıdan sağlanmaktadır.

Hana girişin sağ kısmında cepheye bitişik olarak yer alan sebil, beş kenarlı bağımsız bir yapı gibi görünse de tarihi ve yapılışı han ile birliktedir. Cephelerden ikisi süslemeli, ikisi sıvalı birisi ise han duvarına bitişik nizamdadır. Sebilin hanın girişine bakan mermer cephesinde altta üç dilimli kemerle örtülü giriş kapısı yer almaktadır. Kemer köşelikleri ise içlerinden çiçekler çıkan birer vazo ve bitkisel motiflerle doldurulmuş. Bu cephenin üst kısmında ise 1220/1805-6 tarihli bir kitabe yer almakta. Kitabenin açıklaması ise şu şekilde; “Ne güzel, büyük hayırlar, yeni görünümlü güzel su. Bu temiz ve seçkin yer Gaffarzade kulun yaptırdığı yerdir. Saf altından basılmış para bu yere harcamak için gönül hazinesinden verildi. Yüce camiler içinde bu hayırlar ilk oldu. Bu yerde susuzluğu gidermek için su hiç yoktu. Mısır şehrine benzeyen cana sanki Nil nehrini akıttı. “minnebiyyu’llah” sözü ile sebep olup, cihanın rızkını veren tanrı lütfu ile karşılık versin. Ey hafız, tarihini açıkla aşka söyle vaktidir: “Besmeleyle suyunu içip Hacı Ahmed’ e övgüde bulun. 1220.” 

Koridor ve içerisindeki odalar beşik tonozlarla örtülmüştür. Koridorun iki yanında yer alan odalar koridor tonozunun başlangıcına kadar yükseltilmiş ve bu yükseklik farkından meydana gelen duvarlara da pencereler açılarak içerisinin aydınlanması sağlanmıştır. Bunun yanı sıra her dükkânın bir veya iki penceresi de bulunmaktadır. Hücrelerde asma katlara yer verilmiş bunların bazılarında çarkıfelek motifleri tuğlalardan yapılmıştır. Ayrıca hanın güney cephesinin batı ucunda saçak aralına rastlayan kısımda bir de güneş motifi yapılmıştır.

Bugün bakımsız olmakla birlikte oldukça sağlam olan çarşı dükkânları depo olarak kullanılmakta ve mülkiyeti şahıslara ait bulunmaktadır. Büyük demir kapıyı aralayıp, handan içeri adımınızı attığınız anda, hanın mimari yapısından ve mistik dokusundan etkilenmemeniz mümkün değil. Mimarisinden kaynaklanan ışık oyunlarıyla sizi karşılayan tarihi han, yüksekteki pencerelerden içeri vuran ışıkla birlikte, mekânın mistik dokusunu daha da ön plana çıkarıyor. Şu ana kadar atıl durumda bulunan Tarihi Çakaloğlu Han’ın, Halı ve El Sanatları Çarşısına dönüştürülmesi planlanmaktadır.

İZMİR METROSU’NA “MÜKEMMELLİK” ÖDÜLÜ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. KalDer İzmir Şubesi’nin 20’nci kez düzenlediği Ege Bölgesi Mükemmellik ve Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri organizasyonunda, bronz ödülün sahibi oldu. Dereceye giren kuruluşlar, pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen törenle duyuruldu.

KalDer İzmir Şubesi tarafından 20’ncisi düzenlenen Ege Bölgesi Mükemmellik ve Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri sahiplerini buldu. Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri kapsamında yedi firma yedi ekip ile yarıştı. İzmir Metro A.Ş. Yılın Başarılı Ekibi Bronz Ödülü’nün sahibi oldu. Pandemi sebebiyle online yapılan törene, ödül kazanan tüm firmaların temsilcileri katıldı. İzmir Metro A.Ş. ekibine ödülü, KalDer temsilcileri tarafından bakım tesislerinde sunuldu.

Kurum, Halkapınar’daki bakım tesislerinde uzman ekipler tarafından onarılıp günümüz teknolojileri ile donatılarak daha modern hale getirilen tren ile ödülü almaya hak kazandı. Tren ise İzmir Metro A.Ş.’nin filosuna yeniden katıldı.

MALİYET VE DIŞA BAĞIMLILIĞI EN AZA İNDİRİYORUZ

İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, “Layık görüldüğümüz ödülün temelinde; bakım atölyelerimizin imkânları ve teknik ekiplerimizin kabiliyeti, ekip çalışması, Ar-Ge ve teknolojik modernizasyon kavramları var. Kurulduğu ilk günden bu yana İzmir halkına güvenli, konforlu ve hızlı toplu ulaşım hizmeti sunmanın yanı sıra sürdürülebilir gelişmeyi hedefleyen İzmir Metrosu, kalite ve güvenlik kriterlerini üst seviyede tutarak, maliyet ve dışa bağımlılığı en aza indirecek çözümleri ve yenilikçi projeleri yüksek donanımlı tesislerinde ve iyi eğitilmiş ekibi ile hayata geçirmektedir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 28 Şubat 2024
- 25 Şubat 2024
- 22 Şubat 2024
- 8 Şubat 2024
- 2 Şubat 2024
- 30 Ocak 2024
- 25 Ocak 2024
- 23 Ocak 2024
- 20 Ocak 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ