Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Prim Borcu Nedeni ile Emekli Olamayan Vatandaşlara Emekli Olma İmkanı Getirildi

Reklam

Sosyal güvenlik  kurumunun son günlerdeki  emeklilikle ilgili yeni gelişmelerini paylaşan Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy bu konuda yeni gelişmeler konusunda emekli olmak isteyenlerin yeni çıkan avantajlardan yararlanmalarının kendileri adına iyi olacağını dile getirdi.

Köksoy “Bizim de kamuoyundan takip ettiğimiz kadar Sosyal Güvenlik Kurumu ile kamu bankaları (Ziraat Bankası, Halkbankası, Vakıfbank) arasında, yapılandırma kanunu kapsamında borçlanarak emekli olabilecek esnafa yönelik olarak kredi verilmesine ilişkin anlaşma imzalandı. Protokol ile kanun kapsamında borçlanarak emekli olabilecek sigortalılar, kamu bankalarından kredi kullanarak borçlarını ödeyecekler. Kredinin faizi aylık 1,6 olacak ve 36 ay vadeye kadar çıkabilecek.

PRİM BORCU OLAN VATANDAŞLARIMIZ NE YAPMASI GEREKECEK?

“Kanun kapsamında bu hak verilen ve kredi kullanmak isteyenler .Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine başvurarak yapılandırma talep edecekler. Yapılandırma belgesi,SGK’un yapılandırma yapan kişinin ne kadar emekli maaşı alacağına ilişkin vereceği belgeyle Kamu Banka Şubelerine(Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası şubeleri) müracaat edeceklerdir. Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; Ek-5(Tarım Sigortalıları) ve Ek-6(Ticari Taksi Şoförlerinin sigortalılığı) kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar; askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar;  Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar olarak sıralanmıştır. Bu konuda  yeni çıkan bu avantajlı durumdan esnaflarımızda emekli olma  durumundaki yeni gelişmelerden  faydalanmalarının yararlı olacağını düşünüyoruz.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ