Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Eriş, Görevdeki 20 Ayını Değerlendirdi

Reklam

“HAYATI KOLAYLAŞTIRAN, HEMŞEHRİLERİMİZİ YAŞADIKLARI YERLERDE MUTLU EDEN ÇALIŞMALARIMIZLA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 20 ay boyunca gerçekleştirilen çalışmaları mahalle muhtarlarıyla birlikte değerlendirdi. Başkan Eriş, “Ödemiş halkı için en iyisini yapmak üzere imkanlarımızı en doğru şekilde değerlendirdik. Hayatı kolaylaştıran, hemşehrilerimizi yaşadıkları yerlerde mutlu eden çalışmalarımızla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Ödemiş Belediyesi Kongre Merkezi’nde pandemi kurallarına uygun şekilde düzenlenen buluşmada Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, göreve başladığı günden bu yana gerçekleştirilen çalışmaları muhtarlarla birlikte değerlendirdi. Belediye meclisi üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de katıldığı toplantıda Başkan Eriş sunum eşliğinde bilgiler paylaştı.

ÇALIŞAN ANNELERİN İÇİ RAHAT, ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU

Ödemiş’te çalışan annelerin çocuk bakımına Üç Eylül Mahallesi Kantarcı Mevkii ve Umurbey Mahallesi Serpil Yanbastı Gündüz Çocuk Bakım Evlerini hizmete açarak destek verdiklerini belirten Eriş, kadınlara yeni iş olanakları sağlamak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ile birlikte “Evde Çocuk Bakımı Kursu” düzenlediklerini aktardı. Eriş, Gölcük’teİzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte uygulanan “Kadın Çiftçilerle İpekböcekçiliğinin Yeniden Canlandırılması” projesi ile Ödemişli kadınların ev ekonomisine katkı sunduğunu belirtti.

99 mahallede hayatı kolaylaştıracak çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli biçimde sürdürdüklerini vurgulayan Eriş, 1,5 yıllık süreçte 216 bin metrekare kilit parke taş kaplama çalışmasıyla mahallelerde ihtiyaç duyulan çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirtti. Planlanan ve ihtiyaç duyulan kilit parke taş çalışmalarıyla ilgili ihaleye çıkarak, kilit parke taş hamlesinin süreceğini sözlerine ekledi.

ÜRETİM YOLLARINDA REKOR ÇALIŞMA

Eriş, üretim yolları konusunda da rekor miktarda çalışmalara imza attıklarını ifade ederek, Ulaşım ve üretim yollarında toplam 860 km yol açma, dolgu, tesviye, yol genişletme ve yol rehabilite çalışması ile tarımsal üretime destek sunduklarını kaydetti. Eriş, “860 kilometrelik yol bakım çalışması bir Türkiye rekoru. Buradan Sivas’a kadar, Kayseri’ye kadar bir mesafe demek oluyor” şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kent genelinde ortaklaşa çalışmaların sürdüğünü, 2020 yılında ortaklaşa sıcak asfalt yama çalışmasının başlatıldığını, ayrıca kilit parke taş desteğinin de artarak devam ettiğini söyledi. Başkan Eriş, “Hemşehrilerimizin yaşadıkları yerde mutlu edecek hizmetleri siz muhtarlarımızın da destekleriyle hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

“YAPILAMAZ DENİLENİ YAPTIK”

Kemer-Bozdağ yolu gibi asırlık hayal olan yolları dağları ve kayaları aşarak açmaya devam ettiklerini belirten Eriş, “Tasarruf yollarıyla mesafeleri kısaltıyoruz, pazarları yaklaştırıyoruz. Süt kamyonunun gelişini kolaylaştırıyoruz. Ürünün değerini korurken zamandan ve yakıttan tasarruf sağlıyoruz” dedi. Başkan Eriş, Köseler-Üzümlü, Demirdere-Küçükören, Bucak-Kutlubeyler, Kızılca-Süleymanlar gibi yeni yol açma çalışmalarının 2021 yılında da devam edeceğini belirtti. “Yapılamaz denileni yaptık, olmaz denileni oldurduk. Bu çalışmalarda emeği olan arkadaşlarımı yürekten kutluyorum” diye konuştu. Zorlu yol şartlarına sahip bölgelerde genişletme çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa devam ettiklerini kaydeden Eriş, Horzum yolundaki genişletme çalışmalarının bunun önemli örneklerinden biri olduğunu hatırlattı.

TOPTAN PAZAR İLE ÜRÜNÜN DEĞERİ KORUNDU

Üreticinin emeğinin değerini korumak üzere toptan pazarların ilkini Mendegüme bölgesinde oluşturduklarını söyleyen Eriş, Demirdere’deki Toptan Erik ve Kiraz Pazarı ile Hamam, Demirdere, Küçükören, Güney, Çayır ve Küre’deki üreticiler hasat döneminde alıcıyla doğrudan bir araya geldiğini, sadece toptan pazarda satış yapıldığını ve ürünün değerinin korunduğunu vurguladı. Eriş, yeni toptan pazarlarla ilgili planlamaların sürdüğü bilgisini paylaştı.

KARTLI VE SAYAÇLI SİSTEMLE SULAMA YAPILAN GÜN SAYISI ARTTI

Üreticiye can suyu sağlayacak önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Eriş, suyun her damlasına da sahip çıktıklarını anlattı. Bademli Barajı’nda uygulanan kartlı ve sayaçlı sistemin örnek bir proje olduğunu aktaran Eriş, suyun ölçülebilir olmasını sağlayan sistemle 6 ay boyunca 10 bin 480 dekar verimli tarım alanı sulandığını, tasarruf sayesinde sulama yapılan gün sayısı arttırılmış olduğunu hatırlattı.

SONDAJ KUYULARINDA GÜNEŞ ENERJİSİ İLE TASARRUF

Gölcük Gölü’nün suyunu Mursallı’ya ulaştırdıklarını, su sıkıntısı yaşanan Orhangazi’ye Çaylı’dan sulama hattıyla çözüm sağladıklarını belirten Eriş, 20 aylık süreçte yılda 9 adet yeni sondaj kuyusu ve 12 bin 400 metre yeni sulama hattı ile tarımsal üretime can suyu sağlandığını belirtti. Eriş, Küçükören, Kerpiçlik ve Çamlıca’daki sondaj kuyularında enerji ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılayıp tasarruf sağladıklarını söyledi.

Üretmek kadar tanıtımın ve pazarlamanın da önemine dikkati çeken Eriş, Birgi’deki İncir Festivali’ni ipek üretimiyle de birleştirerek yeniden canlandırdıklarını, kestane için de ilk kez festival düzenleyip ürünü tanıttıklarını belirtti.

İlkkurşun direnişi ile tarihe geçen Ödemiş’te tarihi toprakları korumak ve tanıtmak üzere çalışmaların sürdüğünü kaydeden Eriş, “Emperyalist işgale karşı ilk örgütlü halk direnişinin sergilendiği tarihi bölgede “Düşmana İlkkurşun’un atıldığı topraklardasınız” şeklindeki görsel çalışma Ödemiş’e kara ve demiryolu ile gelenleri karşılıyor. İlkkurşun Anıtı ve çevresi Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ve Kuvayı Milliye ateşini yakan Yiğit Ordusu mensuplarının biyografilerinin de yer alacağı şekilde yeniden düzenlendi. ‘Galip Hoca’ takma adıyla Kuvayı Milliye’nin örgütlenmesi için Ödemiş’te faaliyetler yürüten 3. Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ın Ödemiş’teki günleri anısına Mursallı’da inşa ettirdiği anıt çeşmenin çevresi yeniden düzenlendi” dedi.

ÖDEMİŞ’İN SOSYAL HAYATINA YENİ TESİSLERLE KATKI

Kentin sosyal hayatına yeni tesislerle katkı sunulduğunu aktaran Eriş, Günlüce’deki Geleneksel Ata Sporları Oyun ve Yarış Alanı’nda yer alan tesislerin Taypark ve Hipodrom Restoran ile yeni bir konseptle değerlendirildiğini anlattı. Ailelerin gözdesi haline gelen Taypark’ın yanı sıra Bozdağ’daki Şelale Restoran’ın da Efeler Yolu projesiyle de uyumlu şekilde yeniden düzenlenerek hizmete sunulduğunu ifade etti.Başkan Eriş, “Tarih ve doğanın iç içe olduğu yeryüzü cenneti kentimiz Ödemiş’in turistik değerlerini tanıtmak ve kentimize gelen yerli ve yabancı konukları bilgilendirmek üzere Turizm ve Tanıtma Merkezimizi de tarihi İncir Mağazası’nda hizmete sunduk” dedi.

YEŞİL ALAN KAPASİTESİ 26 BİN METREKARE ARTIRILDI

Ödemiş’in yeşil alan kapasitesini 26 bin metrekare artırdıklarını anlatan Eriş, “Kentimize 17 yeni park kazandırdık. 5 parkımızı yeniden düzenledik. Kentimize kazandırdığımız yeni parklardan Ata Park’ı Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete sunduk. Görevi başında yitirdiğimiz eğitim şehitlerimizin anısına oluşturduğumuz Eğitim Şehitleri Parkı’nı Öğretmenler Günü’nde törenle açtık.

Sağlık Caddesi’nde yeniden düzenlediğimiz Sağlık Parkı’nı hepimiz için çalışan sağlık çalışanlarımıza armağan ettik.

Kent estetiği çalışmalarında hepimiz için emek veren sağlık çalışanlarımızı unutmadık. Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi önündeki trafoda duvar resimleriyle hepimiz için özveriyle çalışan sağlıkçılarımıza teşekkürlerimizi sunduk. Yeni parklarımızda ilk defa uyguladığımız mini futbol sahaları çok sevildi” dedi.

31 parkta oyun gruplarını yenilediklerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte toplam 46 oyun grubu montajı gerçekleştirildiğini ifade eden Eriş, “Mahallelerimize simge meydanlar” çalışmamız kapsamında Kaymakçı Şehit Hasan Uyar Cumhuriyet Meydanı tamamen yenilenerek yeni bir çehreye büründü. Çamlıca’da meydan düzenlemesi çalışmaları sürüyor” dedi. Eriş, daha yeşil bir Ödemiş için 10 bin adet fidan dikildiğini de sözlerine ekledi.

SOSYAL YARDIM İŞLERİ İÇİN YENİ BAŞVURU NOKTASI

Ödemiş’te kimsenin yatağa aç girmemesi, çocukların yüzünün gülmesi için çalıştıklarını belirten Eriş, “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzün “İyilik ve dayanışma minibüsü” yollarda. Pandemi nedeniyle çok sık etkinlik yapamasak da kırsaldaki mahallelerimize ulaşmaya çalıştık. Ödemişlilerin daha hızlı, etkin ve verimli hizmet alması için eski otogarda Sosyal Yardım İşleri Başvuru Noktası oluşturduk” dedi.

KIRSAL MAHALLELERE İTFAİYE GRUPLARI

Başkan Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmayla Birgi’ye itfaiye müfrezesi kurulduğunu belirterek, Ovakent ve Kaymakçı’daki itfaiye müfrezelerinin konuşlanacağı yerler için son hazırlıkların yapıldığını, kısa zamanda iki yeni itfaiye müfrezesinin de hizmete gireceğini açıkladı.

20 aylık süreçte Koronavirüs pandemisinin yanı sıra doğal afetlerde de Ödemiş ailesi olarak zorlukları aşmak için dayanışma içerisinde olduklarını kaydeden Eriş, 2020 yılının ilk günlerinde çocuk oyun grubu dezenfeksiyon çalışmasıyla Türkiye’de öncü olduklarını, yurdun dört bir yanından belediyelerin çalışmayla ilgili bilgi istediğini hatırlattı.

43 HAFTADIR PAZARLARDA DEZENFEKTAN NOKTALARI KURULUYOR

Koronavirüs ile mücadelenin aralıksız şekilde sürdüğünü, dezenfeksiyon çalışmalarının hız kesmediğini kaydeden Eriş, 43 haftadır kentteki pazaryerlerinde dezenfektan noktalarının kurulduğunu belirtti. Pandemi sürecinde belediyeye ait vatandaşların kiracısı olduğu toplam 229 işyerinin kapalı kaldığını, Ödemiş Belediyesi’nin kapalı kalan süre kadar kira sözleşmelerini ücretsiz uzatarak, 245 bin 148 liralık kira gelirinden kiracılar lehine vazgeçtiğini aktaran Eriş, kira ödemelerinin ertelenmesi kararını alan ilk belediyelerden birinin Ödemiş Belediyesi olduğunu söyledi.

PANDEMİ GÜNLERİNDE ÖDEMİŞ DAYANIŞMASI

Pandemi günlerinde dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle Ödemişli kadınların gönüllü olup 160 bin adet maske diktiğini söyleyen Eriş, maskeye ihtiyaç duyulan dönemde maske dağıtımları gerçekleştirdiklerini anlattı.

Eriş, pandemi sürecinde yaşanan mağduriyeti en aza indirmek üzere hayırseverlerin de desteğiyle 2500 eve her gün sıcak yemek desteği sağlandığını belirtti. Covid-19 tedavilerine evde devam edilen vatandaşlara başvurmaları durumunda sıcak yemek ve meyve desteği sunulduğunu da hatırlatan Eriş, pandemi günlerini dayanışma ve eksiksiz önlemlerle geride bırakmak istediklerini söyledi.

ÖDEMİŞ’İN YARDIM ELİ DEPREM BÖLGELERİNDE

Eriş, Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yardım elini ulaştıran ilk belediyelerden birisinin Ödemiş Belediyesi olduğunu, 30 Ekim’de Seferihisar açıklarında meydana gelen depremin ardından 11 Kasım’a kadar her gün Ödemişlilerin yardımlarının depremden etkilenen Bayraklı ve Seferihisar’a ulaştırıldığını aktardı. Eriş, yardımların yanı sıra deprem bölgesinde yaraların sarılması ve hasar tespiti çalışmaları için personel ve araç desteği sağlandığını da sözlerine ekledi.

2021 YILI İÇİN PROJELER VE HEDEFLER

2021 yılında hayata geçirmek istedikleri projeleri de açıklayan Eriş, Tanzim Satış Yeri projesinin ihalesinin gerçekleştirildiğini, Ödemiş Müzesi yanındaki çatı sistemini değerlendirerek yöresel lezzetlerle oluşturulacak Lezzet Çatısı projesi için ihaleye çıkılacağını belirtti.

Yarbay Caddesi’nde zemin katında Gündüz Çocuk Bakımevi de bulunacak bir Eğitim Kompleksi’ni kente kazandıracaklarını belirten Eriş, Gölcük Otel’in kalan inşaatının İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak hizmet projesi olarak tamamlanacağını ve Gölcük Yaylası’ndaki konaklama tesisi sıkıntısının ortadan kaldırılacağını açıkladı. Eriş, Gölcük Göl Kenarı 3. Etap Rekreasyon Projesi’ni de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçirmeyi hedeflediklerini, Bozdağ’da bulunan mülkiyeti belediyeye ait Bozdağ Kasap Hali’nin de yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle konaklama ve gastronomi merkezine dönüştürüleceğini belirtti.

Tarihi Birgi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi hedefi için kurumlarla işbirliği içerisinde hareket ettiklerini ifade eden Eriş, Birgi’de ve Bademli’de tarihi dokuyu koruyan sokak sağlıklaştırma projelerinin yeni etaplarla devam edeceğini, İmam Birgivi ve çevresinin de düzenleneceğini açıkladı.

“DEĞERLİ TOPRAKLARA DEĞERLİ HİZMETLER KAZANDIRILACAK”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Ödemiş’te açıkladığı İkinci Cemre projeleri çerçevesinde Ödemiş ve çevresinin atıksu arıtma tesisleriyle donatılarak, değerli topraklara değerli hizmetlerin kazandırılacağını belirten Eriş, Gölcük’ün arıtma tesisi için yer tespitinin yapıldığını, imar düzenlemesinin sürdüğünü kaydetti. Eriş, kırsal mahallelerin atıksu sorununa çözüm olacak Kaymakçı ve Yolüstü arıtma tesisleri için kurum görüşlerinin beklendiğini paylaştı. Bozdağ, Bıçakçı, Pirinççi ve Çayır atıksu arıtma tesisleri için yer belirleme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Eriş, Başkan Tunç Soyer’in talimatları doğrultusunda atıksu arıtma tesislerinde arıtılan suyun tarımsal sulamada değerlendirilerek büyük tasarruf sağlanacağını vurguladı. Eriş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e katkıları için teşekkür etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte sulama göleti projelerinden ilkinin Mendegüme bölgesinde uygulanacağını kaydeden Eriş, etüt çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Eriş, kent merkezinde yağışlı havalarda yaşanan sıkıntıları sona erdirmek üzere 45 kilometrelik yağmur suyu şebeke inşaatının ihalesinin İZSU tarafından 2021 yılı içerisinde yapılacağını, bu çalışmalar sonrası kent genelindeki cadde ve sokaklarda ihtiyaç duyulan çalışmaların gerçekleştirileceğini belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kent trafiğini rahatlatacak çalışmalara imza atacaklarını söyleyen Eriş, Hükümet Meydanı’nda yeraltı otopark projesinin ihale aşamasına geldiğini sözlerine ekledi.

“EMEK EN YÜCE DEĞERDİR”

“Çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin mutluluğu hepimizin mutluluğu” diyen Başkan Eriş, “Personel Limited Şirketi’nde çalışan mesai arkadaşlarımız aylık ortalama ücreti en az 3865 Lira olarak belirlediğimiz Toplu İş Sözleşmesi örnek bir sözleşme oldu. Türkiye ölçeğinde iyi bir sözleşme yaptığımızı düşünüyorum. Emek en yüce değerdir demeye devam ediyoruz” dedi.

Başkan Eriş, “Biz 99 kardeşiz demiştik. Muhtarlar bizim yol arkadaşlarımız. Bundan sonra da daha güzel bir Ödemiş için Belediye Meclisi Üyelerimiz ve Muhtarlarımızla bir arada olacağız. Hayatı kolaylaştıran, hemşehrilerimizi yaşadıkları yerlerde mutlu eden çalışmalarımızla yolumuza devam ediyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren muhtarlarımızla bölge bölge toplantılar yapacağız. Hayatı kolaylaştırmak için imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz. Çalışmalarımızda emeği ve katkısı olan siz değerli meclis üyelerimize, muhtarlarımıza ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ