Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilciliğinin Faaliyet Esasları ve Bozdağ Tırmanış Kazası Açıklaması

Reklam

Dağcılık  Federasyonu  İzmir İl Temsilcisi  Siyami Çetin  Bozdağ ile ilgili açıklamada bulundu. İl Temsilcisi  Çetin “ Dağcılık, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından “kayada, karda ve buzda, dağcılık tekniklerini ve ekipmanlarını kullanarak içerisinde yürüyüş, tırmanış ve kampçılık öğelerini barındırarak hedeflenen noktaya (zirve, bir kaya etabı, kamp yeri, vs.) ulaşmayı amaçlayan spor dalı” (TDF, 2004)olarak ifade edilirken Uluslararası Dağcılık Federasyonları Birliği (UIAA) tarafından “dağların zirvesine ve/veya tanımlanmış bir noktasına tırmanarak ulaşılması” olarak tanımlamıştır.

Dağcılık, çok fazla teknik beceri ve yeterlilik gerektirmeyen biraz bilgilendirme ve biraz da kondisyon ile herkesin rahatlıkla yapabileceği doğa yürüyüşlerinden farklıdır. Bu kapsamda dağcılık; içinde eğitim, ilkyardım, teknik beceri, kondisyon, beslenme, yön bulma ile karda, kayada veya buzda, arama kurtarmaya varan birçok alanda bilgi birikimi, tecrübe ve yeterlilik gerektiren zirve amaçlı bir spor dalıdır. Doğa sporu olma özelliği ile hem insanda disiplin, kararlılık, uyum, dayanıklılık, karar verme ve uygulama gibi becerilerin gelişimine katkı sağlamakta hem de bunların da ötesinde, dağın doğasını iyi bilmeyi gerektirmektedir. Bir diğer ifade ile dağcılık karşılaşılabilecek zorlukların üstesinden gelebilecek beceriye  sahip olmayı da gerektirmektedir (Moynier, 2004’den aktaran Gökdayı ve Demirel,2018: 47).

Bu çerçevede değerlendirildiğinde dağ (doğa) sporlarında üç farklı risk söz konusudur. İlki doğadan kaynaklanmakta olup taş düşmesi, çığ, yıldırım, fırtına benzeri şekillerde görülebilmektedir. İkincisi insandan kaynaklanan risktir. Bu risk bilgi, beceri ve tutum eksikliği ile gürültü, yanlış hareket tarzı, malzeme eksikliği vb. şeklinde değerlendirilmektedir. Sonuncu risk ise diğer canlılardan kaynaklanmakta olup, taş ve çığ düşürme ile saldırı olarak görülebilmektedir (Demirhan, 2003: 4).

7 Şubat 2021 Pazar günü İzmir ili Ödemiş ilçesi Bozdağ Kuzey Batı rotasında yaşanmış olan kaza gerek dağcılık faaliyetlerinin niteliği gerekse riskler açısından değerlendirildiğinde; bir dizi “insandan kaynaklı risk” içerir özellik taşımaktadır. Faaliyet ile yaşanan sonucu tanımlamaya ve anlamaya olanak sağlayan, bu kapsamda dağcılık faaliyetlerinde göz ardı edildiğinde geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçları yaratan unsurlar temel olarak; Bozdağ’ın Kuzey ve Kuzey-Batı yamaçlarının çığ bölgesi olması nedeniyle kış koşullarında tırmanış için bu bölgedeki rotaların kullanılmaması konusundaki bilgi eksikliği, İl Mülki Amirliğince sokağa çıkma yasağının olduğu 7 Şubat 2021 Pazar günü gerçekleşmiş olması, Kazazedelerin Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun dağcılık eğitimlerini almamış olmaları,Resmi bir izninin bulunmaması ve ilgili makamların bilgilendirilmemiş olmaları,Gerekli ya da gerekebilecek teknik malzemelerin bilinmemesi ya da eksikliği (Telsiz, GPS vb.)şeklinde görülebilmektedir. Son söz olarak dağcılık; hazırlık, planlama, programlama, uygulama ve sonlandırma vb. adımları itibari ile her aşaması “insan odaklı” bütüncül bir faaliyettir. Doğa ev sahibi ve dağcılar misafirdir. Doğanın gerçekleri ile gereklerini göz ardı ederek uygulanan her faaliyet katlanılması ve telafisi imkansız acılara zemin hazırlamaktadır.

Camiamızda benzer olayların tekrar yaşanmaması için dağcılığın gerektirdiği kurallar çerçevesinde hareket edilmesinin zorunlu olduğunu yeniden fark etmiş olma bilinci ve kabulü çerçevesinde kazazedelere geçmiş olsun dileklerimizle, acil şifalar dileriz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ