Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

YÜREĞİNİZDEN SEVGİ EKSİLMESİN

Güzel ve keyifli günler kadar, güzel sözlere ne kadar hasretiz değil mi?Koray Halkapınar şöyle diyor:

‘Hayatınızda doğru kişi varsa, takvim size hep 14 Şubat’tır’Yani bugündür, ‘sevgililer günüdür!’

Sevgi üzerin çok şeyler yazılmıştır, adeta döktürülmüştür.Herkesin de bir hikayesi mutlaka vardır.

İlk göz ağrısı gibi…FundaArbak hepimizin yüreğine seslenmiş;14 Şubat Sevgililer Günü’nde en büyük aşkımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ demiş ve şöyle devam etmiş:O’nun tek aşkı; ülkesiydi!’

Yüreği vatan sevgisinde buluşan herkesin herkesin 14 Şubat Sevgililer Gününü tabii ki biz de yürekten kutluyoruz.Bir anımsatma yapayım:Türk filmlerinde çok sahnede şu sözü duyarız;

‘Vurgunum sana!’Biz de nasıl ‘vurgun’ olmayalım Ata’mıza…Şunu da unutmayalım:

Sevginin günü olmaz!Kalbi ve cesareti olur…Mutluluğun önünde hiçbir engel yoktur;

Çünkü sevgi vardır…Birbirini seven tüm çiftler bunu bilir.Kendi çaban yoksa, hiçbir şey olmaz…

Yoksa gerisi hikaye…Her güzellik de sevgiyle, aşkla olur.Biraz da ileri yaştakilerin anlayacağı dilden konuşalım:Gönül dediğin can evinin beytül haramıdır, her lebbeyt diyeni makam ibrahime buyur edemezsin.Ne demek istediğimi mutlaka gençler de anlamıştır.Bu kısımda bir gerçekten de söz edeyim:Kadının tek yaşı yoktur.Kimlik yaşı, beden yaşı, ruh yaşı, bir de ‘Hadi be! Hiç göstermiyorsun!’ yaşı..Yanı kadında yaş çoktur.Erkekler bunları da bilmelidir.Bilmeyene anımsatayım:

‘Sen gönlünü rahat tut!Ne mutsuz edip gülen, ne de aldığı ahları ödemeden ölen yok bu hayatta!’

Günün duası şöyle olabilir.Kim benim hakkımda ne düşünüyorsa, Allah ona iki katını versin…’

KADINLARA EKONOMİK ÖZGÜRLÜK

İzmir İş Kadınları Derneği, (İZİKAD) Konak Belediyesi, Yaman Tekstil işbirliği ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün hibe desteği ile hayata geçirdiği “Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi Projesi” ile kadınlara ekonomik özgürlüğünü kazandıracak.

İZİKAD’ın hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün de 71 bin 415 TL hibe vererek büyük destek verdiği “Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi Projesi”nin başvuruları da başladı.Projeyi anlatan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, proje boyunca 25-45 yaş aralığında 30 işsiz kadına 3 ay boyunca düz dikiş, reçme ve overlok makinesi operatörlüğü ve 22-32 yaş aralığında üniversite mezunu işsiz 10 kadına ise 10 günlük tasarım odaklı eğitim semineri verileceğini belirterek, “Konak Belediyesi’nin işbirliği ile hayata geçirdiğimiz bu projeye İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu hibe desteğine, Yaman Tekstil’e ise istihdam aşamasında vereceği katkıdan ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL KALPLİ GEVREK

Yılbaşına özel kalpli baklava üreten AcrAcarlar’dan bu kez de Sevgililer Günü’ne özel kalpli gevrek sürprizi geldi.Ayın 14’ünde birçok ürünü kalp şeklinde çıkaracaklarını aktaran Acr Acarlar Yönetim Kurulu Üyesi Dinçer Acar, “Biz yaklaşık 40 yıldır toplam 28 şubemizle vatandaşlarımıza lezzetli ve kaliteli gıdalar üretiyoruz. İzmir dışında Van’da da şubemiz bulunuyor. Hijyen, kaliteli personel ve fiyat uygunluğu sunmaya çalışıyoruz. Yenilik olarak ‘ne yapabiliriz’ diye düşünüyoruz. Sevgililer Günü’ne özel kalpli gevrek ürettik. Kalpli pastalarımız, kabak tatlılarımız kalp şeklinde olacak. Şu anda yoğunluğumuzu 14 Şubat’a verdik. İzmir Gevreği çok farklıdır. Simit’ten farklıdır. Simit pekmezli soğuk su kazanında pişiriliyor. Biz gevreği ise pekmezli kaynar kazanda pişiriyoruz. Gevreğin hamurunu kaynar kazana atıyoruz. Bir iki dakika kalıyor kazanda. Rengini pekmezden alıyor. Kazanda tam kıvamında kalması gerekiyor. Süzgeçte suyunu çeker. Susamın içine atar. Ustalarımız İzmir Gevreği’ni kalp şeklinde üretti.“Ayrıca Sevgililer Günü’ne özel çok güzel pasta çalışmalarımız var. Kabak Tatlısı’nı da kalp şeklinde üreteceğiz. ‘Kalpli Baklava’ yapacağız. Kırmızı kalp şeklinde baklavalarımız olacak. Ürünlerimize daha ‘ne ekleyebiliriz’ diye düşünüyoruz. İzmir’de yıllardır gıda sektöründeyiz. Yeni ürünler yapmanız lazım. Bizden beklentiler var. Müşterilerimiz hatta meslektaşlarımızın bizden beklentileri var. Yeni ürünlerimiz her zaman olacakSelçuk Yaşar’ın İzmir’de hatta Türkiye’de ilk RES’i kurduğunu yazmış ve bazı teknik bilgileri paylaştığım yazıma çok sayıda yorum geldi.Bunlardan biri ilgimi çekti.

2014 yılından bu yana Çeşme’deki RES yolsuzlukları projelerini takip ettiğini belirten MadeleineStaaf Kura yazıma şu açıklamayı yapmış;RESler hakkında daha bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz…Yaşar Holdingin RES ve bugünkün RES hiç alakası yoktur. RES gerçeğinin ne olduğunu araştırıp bir yazı yazarsanız iyi olur…’

Ben de kendisine, İzmir’de hatta Türkiye’de ilk RES’inAltınyunus’a Selçuk Bey tarafından yaptırıldığını belirttim.Tabii ki o yıllardan bu yana başta teknoloji olmak üzere her şeyin değiştiğini yazdım.Bu arada merak ettim ‘Kimdir bu MadeleineStaaf Kura?’ diye…Kısa bir çalışma sonunda gerçekten bu konuda büyük çaba harcadığını öyle ki, belki de kendi vatandaşları Almanlar ve kurumları için neler neler yazdıklarını gördüm…Ama Almanca bilmiyor!

Yani büyük olasılıkla Alman vatandaşı değil…Ya da bunlardan o kadar nefret ediyor ki, ağzına bir kelime bile almak istemiyor…Doğruluğunu ve yanlışlığını bilemem ama çok ilginç iddialar olduğu için Türk kamuoyunun da bilmesi gerektiğine inandım.

Neyse lafı fazla uzatmadan sözü kendisine vereyim.

Esas gazetelerde Çeşme ve RES’ler hakkında haberi bu olmalı;

Yasa dışı olarak değerli özel mülklerin yanı sıra hazine arazisi üzerine inşa edilmiştir.

Yürütülmekte olan HİÇBİR çevre raporu yok.Yerel halkın bilgisi ve izni yok.

Mahkeme aleyhte karar verdi, bu proje yürütülemez.2014 den beri daha ziyade, yerel halkı tehdit etmek ve mahkemelerde süründürme stratejisi var böylece bu yanlış sisteme para yatırılıyor.

Oysa Türk anayasasına da aykırı, uluslararası kurallar ve düzenlemelere de aykırı bir durum.

Birçok yasadışı faaliyetle inşa edilmiş bir projedir.Milyonlarca Euro ve borsa hissesi sözkonusu ve mahkeme kararı sebebiyle proje uygulanmaması halinde, emin olun yatırımcılar zarar görecektir, fakat yolsuzluklar genellikle böyledir.Alman hükümeti ECA – EulerHermes’in imzaladığı ve takip ettiği iddiası OECD’nin ortak yaklaşımlarına aykırıdır.Bu nedenle Nordex, Almanya tarafından enerji ve insan hakları davası olarak lanse edildi.Banktrack ise bunu bir ‘Tehlikeli Anlaşma’ olarak niteledi.

BM İş İnsan hakları kurallarına aykırı ve ilgili Alman kuruluşları, Alman Ticari İnsan Hakları Eylem planına uymuyor.Yerel paydaşların dahil olmaması nedeniyle Gold standard sertifikaları askıya aldı.

Böylece türbinler hala çevreye hasar vermeye devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ