Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA AY’A İLK TEMAS GERÇEKLEŞMEKTEDİR

İSMAİL HAKKI ERGÜN

İSMAİL HAKKI ERGÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. İnşallah Ay’a gidiyoruz. Hazırlıklarına başladığımız Ay programıyla bu hedefi 2 aşamada tamamlamayı düşünüyoruz” ifadesini kullandı.Bu açıklamasına  karşı  bazı sosyal medya hesaplarında yaptıkları  paylaşımda hayret verici. Hele bir tanesi  Uzayda ne işimiz var  demesi gerçekten sinir olmak elde değil

“Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale pozitif bilimdir.” der, Mustafa Kemal Atatürk.Kendisi de bir geometri kitabı yazmış olan ve her daim bilimin izinden yürüyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Türk astronomi kitabının yazılmasına da vesile olduğunu ve Ay’da bir kratere Atatürk adının verildiğini   acaba biliyorlar mı ?Dünyada başka bir örneği yoktur bir devlet adamının astronomi kitabını yazdırmasını.Kozmografya  Atatürk’ün  isteğiyle Ali Yar’bey’e 1929 tarihinde  yazdırılmıştır.

Ordinaryus Profesör Dr. Ali Yar’ın 1929 yılında yazdığı bu kitap liselerin III. sınıflarında 1933’den 1979’a kadar okutulur. Mevsimlerin oluşması; gezegenler, kara delikler gibi konular ele alınır. Aynı zamanda Aristo’dan Kopernik’e, Galileo’ya varıncaya kadar astronomi bilginlerine değinilir. Samanyolu galaksisinin haritası bile vardır.1979 yılında liselerde zorunlu ders statüsünden kaldırılan astronomi bir anlamda terk edilmiştir.Atatürk’ün isteği üzerine Ali Yar Bey’in kaleme aldığı, Kozmoğrafya adlı ilk Türk astronomi kitabının yazıldığı o zaman’da   Kurtuluş savaşından yeni çıkmış bir devlet ,boçlar ödeniyor, Fabrikalar yapılıyor yeniden,Yeniden bir ülke yaratılıyordu.Atatürk Her zaman  bilime önem vermiş  bir liderdir. Atatürk, en önemli özelliklerinden biri olan ileri görüşlülüğü sayesinde, o dönemde pek çok kişinin farkında olmadığı bazı gerçekleri sezmiş,“İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.”

1936 yılında Eskişehir Tayyare Alayını yaptığı ziyarette “Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.” diyen Atatürk, yaptığı konuşmalarla Atatürk’in Bu sözü sözü ile havacılığın ne kadar önemli olduğunun belirtmiştir.

Atatürk, havacılık sektöründeki faaliyetlerin mali kaynaklarını da ihmal etmemiştir. Türk Hava Kurumu’na değişik kaynaklardan 21 gelir kalemi oluşturmuş, olayı devletin değil milletin bir uğraşı haline getirmiştir.1956’da gerçekleştirilen fikir birliğiyle, Ay ve kraterleri hakkında birçok çalışma yayımlayan Dr. HughPercyWilkins’in atlaslarında, Römer’den sonraki en büyük kratere Atatürk adı verildi.Mutlak suretle Uzayda yerimiz almalıyız.Bu devletin bir  üniversinde yüksek lisans yapan  öğrencinin kendi imkanı ile  yerli olarak  500 metre yukarıya çıkan bir roket yapıyorsa Bu devlet Ay’a gitmek için  Uzayı mekiğide, yapar. Yeter ki kendimiz güvenmeliyiz. Sağlıcakla kalın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ