Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Mesleğini Erkek Torunları İstemeyince, Kız Torununa Öğretiyor   

Reklam

Ödemiş İlçesinde yaklaşık 50 yıldan beri toprak sanatı ile uğraşan 3 çocuk, 5  torun sahibi 73 yaşındaki Şükrü Ulusu, uzun yıllardan beri sürdürdüğü toprak sanatı mesleğini 3 erkek torunu öğrenmek istemeyince mesleğini ilgi duyan  5 yaşındaki kız torununa öğretiyor.

Ödemiş Kent Gazetesine açıklama yapan Günlüce Mahallesinde yaşayan Şükrü Ulusu, uzun yıllardan beri severek sürdürdüğü toprak sanatının yaşamasını istediğini belirtti. 

Ulusu “Ödemiş’te, toprak sanatı üzerinde çalışmalar yapıyorum. Unutulmaya yüz tutan bu sanatın yaşaması için 3 erkek torunumun öğrenmesini istedim. Ancak 3 erkek torunum da, buna ilgi göstermediler. Bende çalışma yaparken yanıma gelerek ilgi duyan ve yağlı çamur ile kız torunum topraktan tabak ve benzeri şeyler yapmak için uğraştığını görünce bu  sanatı torunum Elif Ulusu’ya öğretmeye karar verdim. 5 yaşında olmasına rağmen öğrenmek için adeta can atıyor. Normalde aslında bu sanatı erkekler yapıyor ama niye bayanlar da yapmasın ” ifadelerinde bulundu.

“TEKNOLOJİ İLE BİRLİKTE ARTIK MESLEK KAYBOLMAYA YÜZ TUTUYOR”

Ödemişli Toprak üstadı uzun yıllardan beri sanatını sürdürdüğünü ancak son yıllarda  teknolojinin çok hızlı ilerlemesi nedeniyle toprak sanatında biraz kaybolmaya yüz tuttuğunu ifade ederken “Bölgemizde topraktan bardak, süsleme eşyaları gibi bir çok şeyler yapılıyor. Ancak bilindiği gibi plastik benzeri malzemelerden yapılan çalışmalarla toprak sanatı etkilendi. Bizler atalarımızdan ve dedelerimizden gelen bu sanatı sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ