Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Selçuk’ta Kadınlara Temel Hukuk Eğitimi

Reklam

EŞİTLİK BİRİMİ ÇALIŞMALARI KADINLARA TEMEL HUKUK BİLGİLERİ EĞİTİMİ İLE BAŞLADI

Selçuk Belediyesi Eşitlik Birimi’nin ilk çalışması olarak kadınlara yönelik Temel Hukuk Bilgileri Eğitimi düzenlendi. İZAV ( İzmir Avukatları Hukukun Üstünlüğü Derneği) ve Selçuk Belediyesi ortaklığında düzenlenen proje kapsamında hayata geçen eğitim programının ilk basamağında “Savcılık Başvuru Süreçleri ve Tüketici Haklarının Korunması” başlıklarında eğitim verildi. Avukat Zübeyde Aksay ve Avukat Necmiye Ece Uncu tarafından verilen eğitim ile Selçuk’ta ilk kez kadınlara yönelik bir hukuk eğitimi düzenlendi. İZAV ve Selçuk Belediyesi ortaklığında düzenlenen eğitimde kadınlara nasıl dilekçe yazıldığı, şiddet ile ilgili adli vakalarda başvuru mekanizmaları ve tüketici olarak sahip oldukları haklar konusunda eğitim verildi.

AMAÇ BİLİNÇLİ KADINLAR

Eğitimin sonunda katılımcılara ve İZAV avukatlarına teşekkür eden Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Kadınlara yönelik şiddete uğradıklarında ne yapmaları gerektiğinin yanı sıra tüketici olarak haklarınının neler olduğuna dair bir eğitim düzenledik. Çünkü bilgiye sahip olmak her zaman kadınları öne geçirir. Bu anlamda İZAV’a, meslektaşlarıma ve hemcinslerime çok teşekkür ediyorum. Fikir İZAV’ın fikriydi. Kadınlara bir temel hukuk bilgisi verelim ve bu noktada onları daha güçlü kılalım diye düşündük” dedi. Eğitime katılan tüm kadınların devamı gelecek projenin paydaşları olduğunu ifade eden Başkan Ceritoğlu Sengel, “Bu çalışmayı daha fazla kadına ulaştırmayı, köylerimizdede  bunun gibi  benzeri eğitimler verilmesini hedefliyoruz. Bu Temel HukukBilgileri  Eğitimi İZAV ile ortak proje dosyamızın ilk adımı. Bu projenin devamı köylerimizi de kapsayacak şekilde gelecek. Çünkü biz güçlenmiş, bilinçlenmiş, ne yaptığını, ne yapmak istediğini bilen kadınların sayısını arttırmak istiyoruz” dedi.

EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDECEK

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği üyesi Avukat Zübeyde Aksay, eğitimle ilgili yaptığı değerlendirmede kadın bir belediye başkanı ile kadınlara yönelik eğitim düzenlenmenin önemine dikkat çekti. Aksay, ”Ne kadar çok kadını kadın haklarından haberdar edersek; kadınlar kendilerini o kadar çok koruyabilir, kamusal alanda o kadar çok yer alabilir. Bu açıdan kadın eğitimine çok büyük önem veriyoruz. İnanıyorum ki; köylere kadar giderek kadınların hepsine teker teker ulaşacağız. Bu proje sadece savcılık ve tüketici hakları aşamasında kalmayacak. Aile hukuku, miras hukuku, iş sözleşmeleri, boşanmalarla ilgili de bilgiler de olacak. Kadınların kendi başlarına, kendi ayakları üzerinde durabilecek konuma gelmelerini hedefliyoruz. Bunun için de bir kadın belediye başkanı ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Avukat Necmiye Ece Uncu ise çok önemli bir eğitime imza attıklarını belirterek; “Başkanımız Sayın Filiz Ceritoğlu Sengel’e çok teşekkür ediyorum. Önce kadının yaşam hakkını korumak için çalışacağız. Sonrasında tüm yasal haklarını, hukuki haklarını bilgilendirmek istiyoruz” dedi.

KADININ KADINA HER ZAMAN İHTİYACI VAR

Katılımcılardan Ayfer Balyavuz: “İçerisinde bir kadın şiddete uğradığında neler yapabileceğine, tüketici haklarına dair bilgilerin olduğu Temel HukukBilgileri  Eğitimi aldık. Çok verimli bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Bu eğitimle haklarımızı ve bu hakları nasıl kullanabileceğimizi öğrendik.  Böyle bir eğitim için belediyemize ve avukatlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Selçuk’ta bir ilk olan eğitime katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İlknur Çiftçi; “Her zaman için kadının kadına ihtiyacı var. Güzel bir eğitimdi. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Eğitimden memnun kaldığını ifade eden Oya Altınel;” Hem eğitim aldık hem de avukatlarımızla fikir alışverişinde bulunduk. Bu eğitimden çok memnun kaldık. Başkanımız ve avukatlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Eğitimi çok yararlı bulduğunu belirten Ece Özdamar; Çok faydalı bir eğitim. Kadınlarımızın hukuk alanında bilgilendirilmesi çok gerekli ve önemliydi. Bu sebeple Başkanımıza ve avukatlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Selçuk Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi tarafından kadınlara yönelik Temel Hukuk Bilgileri Eğitimi’nin yanı sıra  Eşitlik Birimi çalışmaları kapsamında kadınlara yönelik diksiyon,  etkili iletişim, tiyatro, ritm düzenlemeye devam edilecek. Ayrıca Kadın Dayanışma Merkezi bireysel psikolojik danışma hizmeti ile de kadınların yanında olacak.

Haber : Emine Toktaş

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ