Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPORDA BESLENME ÖNEMLİ

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Sporla birlikte en önemli faktörlerden biri de, Sporla birlikte beslenmenin de, önemine değinmek istiyorum. Bu konuda Egzersizin ilk etaptaki yararı günlük yaşantı kondisyonunu arttırmasıdır. Bu kondisyonun artması sonuçta, günlük zorlanmalar karşısında insan vücudunun daha az yorularak iş yapmasını sağlar. Bu günlük zorlanmaları kısaca örneklersek, merdiven çıkma, otobüse koşma, hızlı yürüme ve bir yükü aldırma veya taşıma gibi. Sonuç olarak kişinin günlük işlerini kolayca yapmasını, yorulmadan tamamlaması sağlanmış olur. Kişi belirli bir program çerçevesinde fiziksel egzersiz yapmasının ardından, egzersiz öncesi ve sonrasındaki günlük işler karşısındaki durumunun egzersiz periyodunun sonundaki olumlu gelişme açıkça görülebilir.

Sporda,egzersizin ikinci yararı tıbbi olanıdır. Yani fiziksel sakatlık ve hastalıkların oluşumunu önlemek veya geciktirmek ve tedavisinde kullanılmasıdır. Bu hastalıklardan en önemlisi daha önceki bölümlerde anlatmaya çalıştığımız ve temel oluşum nedeni hareket azlığına dayanan koroner kalp hastalıkları, periferik damar rahatsızlıkları ve hipertansiyon gibi kardiovasküler hastalıklar grubudur. Bir diğer önemli grup ise sırt bozuklukları, yanlış durum ve eylem anormallikleridir. En önemli vücut anormalliği şişmanlıktır. Egzersiz de en çok bu anormalliğin tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalarda Amerika da vücut anormalliklerinde şişmanlığın birinci sırada olduğu ortaya çıkmaktadır.

Egzersizin yaşamın uzunluğu ile ilgisi yıllardır tartışılan ve çeşitli iddialar ortaya atılan bir konu olmuştur. Bazı Amerikalı uzmanlar okul ve kolejlerde yapılan zorlu egzersizlerin insan yaşamını kısıtladığını iddia etmişler. Bazıları da bunun aksini söylemişlerdir.

Bu konu üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, longiditunal(uzun süreli) incelemeler; okul çağlarında yapılan sporun ileri yaşlarda devam ettirilmesi sonucunda, egzersizin sağlık ve uzun yaşama üzerine hiçbir olumsuz etkisi olmadığını ortaya çıkarmıştır.Koroner kalp hastalıklarının oluşumundaki egzersiz noksanlığının yerini, günlük yaşantının ve adetlerinde etkilerinden ayırt etmek çok güçtür. Buradaki adetlerden kastımız sigara, diyet ve şişmanlığın etkileridir. Bu nedenlerden ötürü çeşitli araştırıcıların elde ettiği sonuçlarda çok değişik çıkmıştır.Uzun yıllardır, miyokardinfarktüsü geçiren hastalar için tek tedavi yolu uzun süreli yatak istirahatiydi. 1960lıs yıllardan sonra bu görüş büyük değişikliklere uğradı. Artık, kişilere göre değişen egzersizler bilim adamlarından, hastalar için önerilmektedir.

Şişmanlık ile diğer hastalıklar arasındaki bağın direk olarak kanıtı oldukça güçtür. Yalnız, yapılan araştırmalar sonucu birtakım hastalıkların şişman kişilerde, normal kilolu insanlara oranla daha çok görüldüğü ortaya çıktı. Şişmanlığa neden olarak yıllarca fazla yeme olarak gösterilmiştir. Ama bu konunun temel nedeni hareket azlığıdır. Şişmanlık derdinden kurtulmak için fiziksel egzersiz yapılmalıdır. Yalnız bu egzersiz yapılmalıdır. Yalnız bu egzersiz ile birlikte kalori kontrolü gerekmektedir. Bu fiziksel egzersizler düzenli diyetlerle birlikte sürdürülmelidir.

İnsan organizmasının enerji gereksinimi temelde 3 maddeden sağlanır. Bu maddeler karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Proteinler organizmanın yapı taşı olarak faaliyet gösterirken, fiziksel aktiviteler için gerekli enerjinin %98i karbonhidratlar(şekerler) ve lipitler (yağlar) ‘den sağlanmaktadır. Egzersiz fizyologlarının yaptığı uzun araştırmalar sonucunda fiziksel eforun süresi uzadıkça devreye giren lipit miktarının arttığı ortaya çıkmıştır. Kısa süreli ve süratli eforlarda gerekli enerjinin %100e varan bölümü karbonhidratlardan sağlanır. Yapılan fiziksel egzersizin uzun süreli olması, organizmada deri altında biriken yağ tabakalarının erimesine neden olur. Yağ birikimi önce karın kaslarının bulunduğu bölgede oluşur. Fazla birikim “göbeklenme” adı verdiğimiz oluşumu ortaya çıkarır. Bu nedenle fiziksel eforların süresi uzatıldığında, yağlara gereksinme duyulur ve önce karın kaslarının bulunduğu bölgelerdeki yağlar devreye girer ve düzenli bir program ile bu yağların eritilmesi sağlanabilir.Organizmada bir stres karşısında, bu strese karşı koyacak bir uyum oluşumuna neden olur. İşte, insan vücudunun bir stres karşısındaki durumunu, “egzersiz, emosyonel(heyecansal) stresin fizyolojik sonuçlarını elimine eder, ” telkini bazı uzmanlarca ortaya atılmıştır. Egzersiz bu konuda muhtemelen şu mekanizmayla haraket eder.

“Egzersiz sonucunda adrenal bezlerinin uyarılma eşiği düşer. Uyarılma artar, böylece antistresstreoidlerinin büyük bir depo oluşturmasına ve strese yanıt süresinin kısalmasına neden olur. ” Bu nedenle insanların iç tansiyonlarını azaltmak için de spor yapmaları gerekmektarı Neler?

Düzenli spor yapan biri, aşırı kilolarından kısa zamanda kurtulabilmektedir. Sadece yarım saat yürüyüş yaparak 500 kalori yakmak mümkündür. Sporu eğlenceli bir hobi haline getirmek, stresten uzaklaşmanın en etkili yoludur. İyi ve kolay bir şekilde uyumayı sağlayan spor, kas bazlı güç ve dayanıklılık seviyesini artırmaktadır.Spor yapmak, birçok açıdan vücuda iyi gelmektedir. Fazla kilolardan kurtulmanın en etkili ve sağlıklı yolu, spordur. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için düzenli olarak spor yapılmalıdır. Sadece spor yapmakla kalınmamalı, diyet programına da dikkat edilmelidir. İlk başlarda düzenli spor yapmak zor gelse de vücut bir süre sonra benimseyerek alışkanlık haline getirmektedir.

Uzun süreli düzenli olarak spor yapmak, insanların negatif duygu ve düşüncelerden uzaklaşmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemine olumlu etki eden düzenli spor aktivitesi, bağırsak ve mide rahatsızlıklarının yaşanmasını önlemektedir. Düzenli olarak spor yapan kişilerin zihinsel fonksiyonları artmakta ve daha pratik düşünmeye başlamaktadır.Düzenli spor yapmak için motivasyon son derece önemlidir. Motivasyonu canlı tutmak için hedefler konulmalı ve hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilmelidir. Yüzmeyi seven biri düzenli olarak yüzmeli, yürümeyi seven biri de düzenli olarak yürümelidir. Spor yaparken müzik dinlemek, motivasyona olumlu anlamda etki yapmaktadır.

İnsanların sevdiği bir sporu düzenli olarak yapması, spor yaparken zevk almasını sağlamaktadır. Spor kıyafetlerinin ayrı olması ve kişinin bu kıyafetleri severek alması, spor yapma isteğini canlandırmaktadır. Yapılan spora uygun gündelik bir program yapmak, düzenli spor yapmayı kolaylaştırmaktadır. Kişinin düzenli spor yapmayı hayatının bir parçası olarak kabul etmesi, spor yapmayı bırakmaması açısından önemlidir.İş hayatının yoğunluğundan veya maddi engellerden dolayı spor salonuna gitme imkanı olmayanlar, evde spor yapmanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Evde spor yapmak mümkündür ve evde yapılabilecek çok sayıda egzersiz bulunmaktadır. Her ne kadar spor evde yapılıyor olsa bile kişinin bir programa ihtiyacı vardır.

Spor evde yapılıyor olsa bile düzenli bir hale getirmek mühimdir. Evde spor yaparken alet kullanmak veya kullanmamak, tamamıyla kişinin inisiyatifindedir. Evde spor yapan birey, iyi beslenmeli ve uyku düzenine dikkat etmelidir. Mutlaka günde en az yarım saat spora vakit ayrılmalıdır. Spor yapmaya başlanmadan önce esneme hareketleri uygulanmalıdır.Düzenli bir şekilde spor yapmaya başlayacak olanlar, kaliteli bir uykunun yanı sıra beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağ oranı yüksek yiyecekler tüketilmemeli, karbonhidrat tüketiminde de denge kurulmalıdır. Protein tüketimi ihtiyaç seviyesinde olmalı ve bolca su içilmelidir. Spora başlamadan önce ne tok ne de aç olunmalı, yemek yedikten 2 saat sonra spor yapmaya başlanmalıdır.Düzenli spor yaparken beslenmeye dikkat etmek, insan sağlığına iyi gelmektedir. Spor sona erdikten sonra ara öğün yenmelidir. Ara öğünde yoğurt olabileceği gibi meyve de olabilir. Doğru beslenme ile yapılan düzenli spor, ile birlikte ideal bir şekilde yapıldığında  bir takım güzel sonuçlar alınacağına inanıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Temmuz 2024
- 15 Temmuz 2024
- 14 Temmuz 2024
- 11 Temmuz 2024
- 10 Temmuz 2024
- 4 Temmuz 2024
- 2 Temmuz 2024
- 1 Temmuz 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ