Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

   ÖDEMİŞ’TE CUMHURİYET TARİHİNDE OLAN FUTBOL TAKIMLARINDAN  GERİYE SADECE FOTOGRAFLARI KALDI

Reklam

  Ödemiş’in eski Pastanesi esnaflarından olan ve aynı zamanda  İlçenin sporcu duayyeni  Fikret Boncuk işletmekte olduğu Umurbey  Mahallesi   Mithatpaşa Caddesindeki pastanesindeki spor köşesiyle, futbol anılarını yaşatıyor.

   ÖDEMİŞLİ ESKİ ALTINOVALI KALECİ KAPTAN FİKRET BONCUK “ 1958 YILLARINDA BAŞLAYAN  FUTBOL HAYATIMIZ İLÇEMİZDEKİ 3 AYRI GAYRİFEDERE TAKIMDA UZUN YILLAR DEVAM ETTİ.”

 Ödemiş’te 1958’li yıllarda futbola olan düşkünlüğünün ağır basmasıyla o yıllarda gündem de olan  Altınova Gençlik Spor’da, futbol  hayatına başlayan Eski kalecilerden  Fikret Boncuk “ Futbola başladığım da  Ödemiş Altınova Gençlik Spor, Ödemiş Yıldırım Spor  ve Ödemiş Gençlik Takımları vardı.  Ve o yıllarda  futbolun kalbinin attığı yerlerden  birisi de, Ödemiş İlçesidir.  İstanbul daki 3 büyükler gibi Ödemiş’te  Altınova Gençlik Spor, Ödemiş Yıldırım Spor ve  Ödemiş Gençlik Spor takımları arasında  güzel bir rekabet yaşanıyordu. Maziye baktığımızda  şu anda  hergün baktığım  o yıllardaki fotoğraflar beni  eski yıllarıma götürüyor.”

 Ödemiş’in eski yıllarda başlayan futbol aşkının 1958 yılından Ödemiş Spor’un kuruluş yılları olan 1969 yılına kadar devam ettiğini vurgulayan Eski Kaptan  Boncuk “  Ödemiş’in futbol ateşi  1950 yıllarında başlamasıyla,  İlçede  gayri federe olarak 3 ayrı futbol takımı kurulmuş olup, bu takımlar dan  Altınova Gençlik Spor’un Kırmızı rengi  Ödemiş Gençlik Spor’dan Lacivert renginin alınmasıyla, birlikte  Kırmızı Lacivert Ödemiş Spor’un rengiyle 1969 yılında kuruluşu sağlanmıştır.”dedi.

  ÖDEMİŞLİ ESKİ  PANTERLERDEN BONCUK “ ESKİ  OYNADIĞIM YILLARDAKİ  BANA GÖRE ALTIN DEĞERİNDEKİ FOTOĞRAFLAR  ÖDEMİŞ’İN FUTBOL TARİHİNİ BANA ANLATIYOR.”

Ödemişli  Eski Panterlerden  Fikret Boncuk Ödemiş’teki  futbol tarihinin  Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte başladığına dikkat çeken   Boncuk “  Ödemiş’te 3  gayri federe takımları olan Ödemiş Altınova Gençlik, Yıldırım spor ve Ödemiş Gençlik Spor’da oynama şansına sahip oldum.  Benim oynadığım yıllarda  seyircilerin  oturacak olduğu yeri olan trübünlerin olmamasına rağmen spor severlerin 90 dakika boyunca  maçları izlediğine hep şahit olduk.  İşte işyerimde  oluşturduğum bu güzel köşe ile anılarım tazeleniyor. Ve zaman zaman da, bani eski yıllara götürmesi bir hayli duygulandırıyor.”dedi.

   Ödemiş’in Futboldaki gurur kaynaklarından  eski Kaleci Fikret  Boncuk  3 gayri federe takımlarının mücadele  ettiği yıllarda efsane takımlar olduğunu dile getiren  Boncuk “  İlçemizde  eski yıllarda  bizlerde  sadece forma aşkı vardı.  Ayrıca bütün takım arkadaşlarımız paradan daha ziyade  terlettiğimiz  formanın hakkını vermek için  maç sonuna kadar elimizden geleni yapardık. Ama bugünkü futbol dönemine baktığımızda  hangi takım olursa olsun sadece  para için mücadele veriyorlar.  Tabii ki para da olacak ama  Türkiye deki özellikle  Süper Ligteki olan yabancı oyuncu çokluğu  ve bunun yanında yerli oyuncularımızın sayısının  yabancı oyuncu sayısından düşük olması eski  bir futbolcu olarak bizleri üzüyor.

 ESKİ KALECİ BONCUK “ TÜRK ÇOCUKLARINI ELE ALDIĞINIZDA HER TÜRLÜ YETENEKLİ OYUNCULAR MUAKKAK Kİ VARDIR.”

Özellikle  alt yapı konusuna da, değinen  eski Kaleci  Fikret Boncuk kendisinin  futbol oynadığı dönemlerde Türkiye de futbol oynayan  oyuncu sayısının  parmakla sayılı kadar olduğunu ifade eden Boncuk “    Türkiyenin   şu andaki genel yapısına baktığımızda  yabancı oyuncu sayısının çokluğu ile  yabancı teknik direktör sayılarında bir hayli çokluk var.   Türkiye de usta ve tecrübeli teknik direktörler eşliğinde   Türkiyedeki alt yapıdaki çocuklara yön verildiğinde herşey farklı olacağına inanıyorum. Yeterki  nerde olursa olsun   çocuklarımız  Futbolla kalkınsınlar. “dedi.

    Boncuk  Ödemiş’te  futbola emek vermiş ebedi hayata intikal eden  futbolcuları ve  Kum Nazmi Lomlu,  Bohça İsmail  Balcıoğlu Matbaası Ayhan Arkant,Tevfik Konuralp, Necip Önat gibi  gerek hayatta olan veya olmayan nicelerinin  Ödemiş’te futbol ateşinin yakılmasında hep katkıları olmuştur. İsmini sayamadım da futbola katkısı olanların isimleri de vardır. Bizlerde  onları  yaptıkları katkılarla her zaman hatırlama devam edeceğiz. Buradaki  futbol köşeme baktığımda  hatıralarım da, her zaman canlanmaya devam ediyor.”dedi.

Pandemisonrasında  özellikle   futbolu seven  Belediye Başkanı  Mehmet  Eriş’ten alt yapıya daha çok önem verilmesini isteyen Boncuk “ Ödemiş spor bugüne baktığımızda  amatör  küme de de olabilir.  Ama önemli olan el  birliği ile  herşeyi Belediyeden beklemeden biraz da büyük şirketlerin  sahiplerin de  Ödemiş spor’a maddi ve manevi anlamında destek vermelerini  rica ediyorum.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ