Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş Belediyesi Şehitleri Anma Günü Rahvan At Koşusu

<a>Ödemiş Belediyesi Şehitleri Anma Günü Rahvan At Koşusu</a>
Reklam

Ödemiş Belediyesinin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliği kapsamında düzenlediği Rahvan At Yarışları Günlüce Mahallesi Rahvan At Yarış alanında Türkiye’nin bir çok kesiminden iştirak eden 200 At sahibinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Koşular öncesi bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Çanakkale Şehitleri ve Tüm Şehitler için Dualar okundu.

“18 MART TÜRK TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN”

18 Mart Tarihinin önemli bir gün olduğunu ifade eden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş yaptığı açıklamada “Çanakkale Zaferimizi kutlama, anma günü olduğu kadar, şehitlerimiz anma günü, Çanakkale’de Çanakkale Geçilmez’i tarihe yazan şehitlerimizi ve bu ülkenin Bağımsızlığı, Özgürlüğü, teröre karşı mücadelesini son nefesine kadar devam eden askerler, polis, öğretmen, sivil tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, sevgiyle  anıyoruz. Onların anısını yaşatmak üzere Türkün töresinde var olan at sevgisini, at aşkını ve at yarışını, rahvan at yarışını gerçekleştirdik.” ifadelerinde bulundu.

“ATA SPORUMUZ GELENEKSEL OLARAK  GERÇEKLEŞMEYE DEVAM EDİYOR.”

Türkiye genelinde yapılan Rahvan yarışlarında sunucu olarak yer alan Mustafa Karaca yaptığı açıklamada “Ödemiş Belediyesi ve Atlı Spor Kulübü birlikte, bu tarihte Türkiye’yi buraya toplayarak geleneksel sporlarımızdan olan Rahvan At Yarışları yapılıyor. Bugün burada bunun idraki içindeyiz. Dünya’ya buradan haykırıyoruz. Türk Milleti vardı, yarında var olacak diyorum ve Tüm şehitlerimizi anıyoruz. “ Dedi.

“BÖLGEMİZDE RAHVAN SPORU OLMAZSA OLMAZLARDAN”

Ödemiş  Rahvan At Yetiştiricileri ve Binicilik Spor Kulübü Derneği 2. Başkanı Mehmet Dinlenmez “Pandemi Kuralları çerçevesinde Çanakkale  Şehitleri için Ödemiş Belediyesinin ev sahipliğinde yarışmalar gerçekleşiyor. Yarışmalar Türkiye genelinden yaklaşık 200 at sahibinin iştirak etmesiyle gerçekleşiyor. Bugün havanın güzel olmasıyla birlikte güzel bir atmosferde  yarışlar gerçekleşiyor. Aynı zamanda Türkiye genelinde at sahipleri yapılan bu spor sayesinde bir arada kaynaşıyorlar.” Dedi.

“RAHVAN SPORUNUN YAŞATILMASI VE GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI SON DERECE ÖNEMLİ”

Ödemişli Rahvan at sahiplerinden Mehmet Zeybek  “Ödemiş Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen  Rahvan Yarışlarının  18 Mart Çanakkale  Zaferi ve  Şehitleri Anma haftası  kapsamında, Ödemiş Belediyesinin desteği ile gerçekleşen Rahvan Yarışmaları  güzel bir heyecana  sahne oldu. Bu kapsamda Türkiye genelinde katılan  Rahvan at sahiplerinin uzaklığa bakmadan  büyük il ve ilçelerden katılımların olması son derece önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Ödemiş İlçesi ve aynı zamanda  Çaylı Mahallesinde yapılan  Rahvan  yarışlarıyla Atalarımızdan gelen bu güzel gelenek her zaman yaşatılmaya devam etmektedir.” dedi.

6  Grupta yapılan 200  At Sahibinin katılım sağladığı Rahvan At Yarışında,  Jokeyler  Baş Altı, Büyük Orta, Küçük Orta, Teze 5’li Deste, 4’lü tay,3’lü tay, 2’li tay ithal A ve B grubu  kategorilerinde gerçekleşen yarışlar sonunda dereceye giren at sahiplerine  Türk Bayrağı ve Kupa  Ödülleri Protokol tarafından verildi.

Rahvan yarışlarına atlarının başında gelen ve geçen yılarda Jokey olarak katılan At Sahiplerinden Selma Doğancı “Ödemiş Belediyesinin  desteği ile bu anlamlı günde Rahvan Yarışları  gerçekleşiyor. Burada  önemli olan 18 Mart  gibi  önemli bir Zafer’in yıldönümünde Rahvan yarışlarının yapılması  Ödemiş adına gurur vericidir. Rahvan yarışlarına Ödemiş ve  bölgesinde ilgi gösteren at Sahipleri vardır. Bu geleneğin devam etmesini diliyorum.” dedi.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ