Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

  BAHAR’IN MÜJDESİCİSİ  NEVRUZ ATEŞİ  OVAKEN’TE YAKILDI

Reklam

       Bahar’ın müjdecisi  Nevruz  etkinliği  Ödemiş’e bağlı  Ovakent Mahallesinde eğitim kurumlarından  Ovakent Çok Proğramlı Anadolu Lisesinde  yapılan etkinlik ile gerçekleştirildi.

Yapılan  Nevruz etkinliği  kapsamında  günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı  Ödemiş Ovakent Çok Proğramlı Anadolu Lisesi Müdürü  Mustafa Orhan gerçekleştirdi.

 Okul Müdürü  Orhan  yaptığı açış konuşmasında “Ovakent İlkokulu, Ortaokulu, Özel Eğitim Meslek Okulu ve okulumuzun birlikte düzenlediği Nevruz bayramında bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ederiz. Nev (yeni) ve Ruz ( Gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve yeni gün anlamını taşıyan Nevruz, Kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır. Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart’ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, direniş ve yaratılış günü olarak kabul edilerek Nevruz/Yenigün bayramı olarak kutlanır.

Orta Asya’da yaşayan Trükler Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki Yenigün adı anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır. Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Mart 9’u gibi adalarla da anılmaktadır.12 Hayvanlı Türk Takvimi’nde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde nevruz hakkında başlıca rivayet bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır.

İşte bu nedenle Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarla kutlanır  halegelmiştir.

Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini günümüze kadar yaşatmışlardır.

Bizlerde bu geleneği devam ettirmek için toplanmış bulunuyoruz. İçinde bulunduğumuz salgın şartları sebebi ile kısıtlamalar ile kutladığımız bu Nevruz bayramının son olması ve gelecek Nevruz bayramlarımızın hep birlikte coşku ile tekrarlanması temennisi ile hepinize saygılar sunuyorum. “dedi.

   Ödemiş’e bağlı  Ovakent Mahallesinde gerçekleşen etkinliğe  Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, Ödemiş ilçe Milli Eğitim Şube müdürleri,  Ovakent Mahalle Muhtarı  Hüseyin Buldan ve  Okul Öğrencileri ve bazı veliler  pandemi dolayısıyla  gerekli sosyal mesafe kurallarına uyularak etkinlik gerçekleştirildi.

Yapılan nevruz etkinliğinde, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, Okul Müdürü Mustafa Orhan’ın Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşması, Ovakent İlkokulu 1. Sınıf öğrencilerinin “Nevruz Geliyor” Şiirini Okuması,Türk dünyasında Nevruz ile ilgili kutlama geleneklerinden örneklerin verilmesi, Ovakent İlkokulu Ana Sınıfı Öğrencilerinin “Bahar Gelsin Yurdumuza” Şiirinin Okunmaları,  Türk dünyası ve Atatürk’ün Nevruz ile ilgili görüşlerinin anlatılması, Nevruz Ateşinin Yakılması ve temsili demir dövme töreni, Ovakent Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmeninin hazırladığı türkü dinletisi ve son olarak  Ağaç dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ