Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İstanbul Sözleşmesinden Asla Vazgeçmiyoruz

Reklam

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi   İlçenin  Hükümet Meydanında Yaptığı Pankartlı  Buluşmada “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz.” Sloganıyla  Basın Açıklaması Gerçekleştirdi.

KENT  KONSEYİ  KADIN MECLİSİ ADINA BASIN AÇIKLAMASINI ZARİFE ÖZCAN YAPTI.

Özcan Konuşmasında “Kadınlara Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetle Mücadele Amacıyla, Avrupa Konseyi Tarafından 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da İmzaya Açılan Sözleşmedir. Bilinen Adıyla İstanbul Sözleşmesi, 45 Ülke Ve Avrupa Birliği Tarafından İmzalanan, Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddeti Önleme Ve Bununla Mücadelede Temel Standartları ve Devletlerin Bu Konudaki Yükümlülüklerini Belirleyen Avrupa Konseyi Tarafından Hazırlanan Uluslararası Sözleşmedir.

İstanbul Sözleşmesi 6251 Sayılı Yasa İle Tbmm’de Oy Birliğiile Uygun Bulunarak Anayasa’nın 90. Maddesi Çerçevesinde Yürürlüğe Konulmuştur. İstanbul Sözleşmesi’nin İlk İmzacısı Olan Türkiye, Resmi Gazete’de Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Sözleşmeden Çekilme Kararı Aldı.

Bu Sözleşme Şiddetle Mücadele Konusunda Bir İnsan Hakları Sözleşmesidir. “Toplumsal Cinsiyet” Kavramının Tanımını Yapmakta Ve Toplumun, Kişilere, Cinsiyete Dayalı Olarak Biçtiği Rollerin Varlığına ve Kadınlara Yönelik Yapısal Şiddete Dikkati Çekmektedir. Sözleşme, Kadına Yönelik Psikolojik Ve Ekonomik Şiddetin De Birer İnsan Hakkı İhlali Ve Ayrımcılık Türü Olduğunun Altını çizmektedir. Taraf Devletlere, Eşitlik İlkesine Bağlı Kalarak, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddeti Önleme, Bu Şiddet Vakalarını Etkin Şekilde Soruşturma Ve Kovuşturma Gibi Sorumluluklar Vermektedir. Şiddeti Eşitsizliğin Bir Sonucu Olarak Görmekte Ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlayacak Politikaların Geliştirilmesi Gerektiğini Hatırlatmaktadır. Sözleşme, Kadına Yönelik Şiddeti Ve Ev İçi Şiddeti Önleme Konusundaki Girişimleri Olabildiğince Kapsayıcı Tutmak, Önlemlerden Ve Koruma Mekanizmalarından, Evli Olsun Ya Da Olmasın, Şiddet Gören Her Kadının Yararlanabilmesi İçin, Ev İçinde Veya Kamusal Alanda, Kadına Yönelik Fiziksel, Cinsel, Duygusal, Ekonomik Her Türlü Şiddeti Kapsamaktadır.Sözleşmede İddia Edildiği Gibi “Eşcinselliği Özendiren” Herhangi Bir İbare Bulunmamaktadır.

2020 Yılında 300 Kadın Cinayeti İşlenmiş, 171 Kadın Şüpheli Bir Şekilde Ölü Bulunmuştur. Öldürülen 300 Kadından 182’sinin Neden Öldürüldüğü Tespit Edilememiştir, 22’si Ekonomik, 96’sı Da Boşanmak İstemek, Barışmayı Reddetmek, Evlenmeyi Reddetmek, İlişkiyi Reddetmek Gibi Kendi Hayatına Dair Karar Almak İsterken Öldürülmüştür. Hal Böyle İken İstanbul Sözleşmesinden Kararname İle Çıkmak, Şiddeti Körükleyeceği Gibi Ülkemizin Sadece Kadın Haklarında Değil İnsan Haklarındaki Tüm Kazanımlarını Kaybetmesine Yol Açacaktır.

Kadın Cinayetleri Münferit Değil, Adli Vaka Hiç Değil.

Kadınları Güçlendirme Politikaları Yerine En Çok Kadınları Tehdit Etmek İçin Kullanılan, Bireysel Silahlanma Politikaları, Kadınları Güçsüzleştiren Aileyi Güçlendirme Politikaları Uygulandığı, Gerekli Yasal Düzenlemeler Yapılmadığı, Var Olan Yasalar Uygulanmadığı, Uygulama İçin Gerekli Bütçe Ayrılmadığı Ve Kadın – Erkek Eşitliğini Sağlayacak Politikalar Hayata Geçirilmediği İçin Kadın Cinayetleri Sürüyor. Bunların Engellenmesi İçin İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz. Bir Kadın Arkadaşımızı Daha Kaybetmeye, Bu Konuda Hiçbir Adım Atılmaksızın Kaybedilen Bir Güne Dahi Tahammülümüz Yok İken Şimdi Daha Da Geriye Adım Atılmasını Kabul Etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz.

Kadın Cinayetleri Politiktir Argümanı Ne Yazık Ki Alınan Bu Son Kararla Doğrulanmıştır. Sözleşmeden Çekilmek Gerektiği Savunan Kitlenin Dair Olduğu Karanlık Hepimiz İçin Malumdur. İşte Biz O Karanlığı İstemiyoruz. Mücadelemiz Bunun İçin; İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz. Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Ve Bu Meydanda Toplanmış Demokratik Kitle Örgütleri  Olarak, Vahim Sonuçları Olabilecek Bu Karardan Dönülmesini İstiyoruz. Başta TBMM, Yetkili Kurumlar Ve İlçemizde Olmak Üzere Her Platformda Bu Sözleşmenin Gereklerinin Yapılmasını Sağlamak İçin Mücadelemize Devam Edeceğimizi Duyuruyoruz. Şiddetin Karşısında Olan Her Vatandaşın Da Bizimle Birlikte Hareket Etmesi Gerekliliği Ortadadır. Kadınlar Atatürk Türkiye’sinde Hiçbir Hakkından Vazgeçmeyecektir. Ülkemizin Şiddetsiz Yarınlara Ulaşması İçin “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” Dedik Ve Demeye Devam Edeceğiz.  İstanbul Sözleşmesi Ve Gerçekten Tam Anlamıyla Uygulandığında Getireceği Kazanımlardan Vazgeçmiyoruz .“ Dedi.

Ödemiş Hükümet Meydanında Gerçekleşen Basın Açıklamasına  Ödemiş Kent Konseyi Başkanı  Mehmet Taşlı,  Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ümran Ateş,Chp Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, Ödemiş Eğitim-Sen Başkanı Tayfun Bengi, Ödemiş  Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mualla Akgün  Ve Çeşitli Sendikaların Temsilcileri Ve Ödemişli Bayanlar  Yapılan Basın Açıklaması Etkinliğine Katılım Sağladılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ