Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GAZETECİLİK

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde sizlere biz gazetecilerin tarafsızca ve ön yargıdan uzak tüm zorluklarıyla işlerini yapmaya çalışan insanlar olduğunu aktarmaya çalışacağım.

Gazetecilik herkesin kaçıştığı görmek istemediği olayların, konuların gerçeklerin üzerine giderek topluma haber verme hizmetini icra eden meslek gurubudur. Kimi zaman yerelde il ve ilçelerde vatandaşın sıkıntılarına ses olup vatandaş ile yerel yöneticler arasında köprü görevini üstlenir. İyinin doğrunun yanında yanlışa karşı durur saklı gizli veya kanuna nizama aykırı işleri olanlar sevmez gazetecileri.

Bana göre kutsal sayılabilecek mesleklerden biridir gazetecilik çünkü herkesin sustuğu yerde gazeteciler yüksek sesle konuşur. Mesleğimiz gereği şeffaf insanlarız içimiz neyse dışımız odur sizce normal insanın olması gerekende bu değil mi?

Tarafsızlık olursa şeffaflık olur. Gazetecilik, haberi doğru kaynaktan almakla yükümlüdür. Gazetecilik kulaktan dolma bilgilerle yapılmaz. Şantaj, karalama, kirletme, yalan haber, yıpratma gibi unsurları içermez. Gazeteci kanunlara saygılı, ahlaklı, namuslu, dürüst, çalışkan kişilerdir.

Sosyal medyada herkes bir şeyler yazar paylaşır fakat gazeteci yalnızca doğruları yazmak zorundadır. Bunu da bağlı bulunduğu ajansı kaynak göstererek yapabilir. Gazetecilik içinde muhabir, editör, grafikçi, foto muhabiri, yazı işleri müdürü, sorumlu yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni gibi unvanları alır. Televizyonlarda da haber ve açık oturum magazin vs programları yapabilir, gazete ve dergilerde de çalışabilirler. Ayrıca kurumların basın yayın müdürlüklerinde de çalışma imkanlarına ulaşabilirler.

Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, ön yargılardan uzak ve kişilik haklarına saygılı olmak, gazeteciliğin olmazsa olmaz koşullarındandır. Gazetecilik mesleği ve gazetecilik sektörü (gazete, radyo, televizyon, İnternet gibi kitlesel yayın organları) demokratik toplumlarda anayasanın öngördüğü üç devlet gücü yanısıra (yasayıcı-meclis, yürütücü-hükûmet, yargılayıcı-mahkemeler) dördüncü denetleyici güç olarak anılır.

Bizim özgürlüğümüz başkasının özgürlük sınırlarını ihlal etme hakkını bize vermez bu bir ince çizgidir. Vatandaş olarak birgün bir yerde her hangi bir konuda haberiniz yapılırsa kimseye kızmayın çünkü orada gazeteci işini yapıyor ön yargısız insanlardır gazeteciler haberin içinde bulunduğunuz durum sadece sizin için uygun durum değildir işi şeffaflık olan insanların suçu yok.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 18 Ekim 2021
- 12 Ekim 2021
- 5 Ekim 2021
- 28 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
- 14 Eylül 2021
- 7 Eylül 2021
- 31 Ağustos 2021
- 23 Ağustos 2021
- 19 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ