Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bayındırlı Nergis Üreticileri 3. Hasat Şenliğini Gerçekleştirdiler

Bayındırlı Nergis Üreticileri 3. Hasat Şenliğini Gerçekleştirdiler
Reklam

Bayındır İlçesinde nergis yetiştiriciliğinin geliştirilmesine yönelik proje, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü, EÜ Bayındır Meslek Yüksekokulu ve Bayındır Belediyesi iş birliğiyle, üretimi devam eden proje de Turan Mahallesindeki Nergis üreticileri 3. Hasat Şenliğini gerçekleştirdiler.

Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen Turan Mahallesinde üreticileri ziyaret ederek Tarla Koşullarında Kesme Çiçek Amaçlı Nergis Yetiştiriciliğinin Çeşitlendirilerek Sürdürülebilirliğinin Sağlanması ve Üreticilerin Eğitimi Projesi kapsamında dağıtılan nergis soğanlarının durumunu inceledi.

“TURAN MAHALLESİNDEKİ ÜRETİCİLERİMİZİN HASAT ŞENLİĞİNİ BİRLİKTE YAŞADIK.”

Bayındır Kaymakamı Öztürk  ve İl Tarım ve Orman Müdürü Özen  ile birlikte Turan Mahallesindeki üreticiler 3. hasat şenliğini görmek amacıyla geldiklerini ifade eden Bayındır  Belediye Başkanı Uğur Demirezen “Toplamda 76 bin soğan verdik. Bunlar Mart ayının 10’nundan itibaren yetişmeye başladı. Soğanların son durumunu yerinde gördük. Nergislerimiz gayet güzel bir şekilde hasatları yapılışını yerinde gördük. Bizler Bayındır Belediyesi olarak değerli, üreticilerimin pazarlanması aşamasında üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.”

“TURAN  MAHALLESİNDE  ÇİÇEKÇİLİKLE KAPILAR TÜM DÜNYAYA AÇILIYOR”

Turan Mahallesinde ciddi anlamda Nergis çiçekçiliğinin yanında kuru çiçekle çeşitli üretimlerin devam ettiğini ifade eden Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen “İlçe merkezine yakın mahallelerimizden Turan Mahallesinde ciddi anlamda kuru çiçekçilikle birlikte Nergis ve çeşitli çiçek üretimleri buradan tüm dünya ya açılmaktadır.” Dedi.

“EKİLEN ÜRÜNLERDEN YÜKSEK VERİM ALDIK.”

Bayındır Turan Mahallesi Muhtarı Dilaver Bitek yaptığı açıklamada “Hasat zamanı geldi, nergisleri hasat ediyoruz. Bayındır Belediyesi bu projede bizlere pazarlama konusunda destek sağlıyorlar bizlerde üretiyoruz. 6 kişi olarak 12 bin 500 soğan diktik. Yüksek bir verim aldık. Turan mahallemizden üretilen bu Nergisler Türkiye’nin tüm illerine gidiyor. İfadelerinde bulundu.

“HEM KURU ÇİÇEKTEN HEM DE NERGİS ÜRETİCİLİĞİNDE İDDİALIYIZ.”

“Mahallemizde  Nergis üretiminin yanında ayrıca kuru çiçekçilik üzerinde de,yoğun bir şekilde çalışmalar yapıyoruz. Köyümüzün  artık adı çiçekçilik üzerinde önemli bir derece de anılmaktadır.”

“NERGİS ÇİÇEKÇİLİĞİ ÜZERİNDE MARKALAŞMAYA DOĞRU İLERLİYORUZ.”

Tarım ve Orman Bakanlığımızın ve Bayındır Belediyesinin desteğiyle, projenin yapıldığını ifade eden Bayan üreticilerden Sibel Barlın “Bugün hayırlısıyla,  3. hasadımızı yaptık. Bundan sonra Bayındır Turhan Nergisi olarak markalaşmak istiyoruz. Bütün Dünyaya tanıtmak istiyoruz. Nergis çiçeklerimiz her yönüyle çok güzel  ve canlı çiçekler üretiyoruz. Mahallemiz artık adını çiçekçilikle duyurmaktadır.” dedi.

Turan mahallesinde üretilen Nergislerin markalaşma yolunda adımlar attığını ifade eden Bayan üreticilerden Yeliz Bitek yaptığı açıklamada “Nergisle bu sene tanıştık ve ilk defa ektik. Havaların güzel gitmesiyle 3. Hasadımızı yaptık. Mevsimsel olarak bu çiçeği çok sevdik. Bu Nergis çiçeğini dışarıya ihraç edebilecek duruma gelmek istiyoruz” dedi.

Turan Mahallesindeki Proje alanındaki çalışmaları görmek için gelen Bayındır İlçe Kaymakamı Mehmet  Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen  ve Tarım ve  Orman İlçe Müdürü  Mustafa Özen  üreticileri  yaptığı hasadı yerinde gördüler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ