Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İZSU Yatırımları 2 Yılda 1 Milyar Lirayı Aştı

Reklam

İZSU Genel Müdürlüğü kent genelinde su ve altyapı hizmetlerini geliştirmek için yaptığı çalışmalara son 2 yılda yoğunluk kazandırdı. İzmir’de başka bir su yönetimi mümkün anlayışıyla son 2 yılda hayata geçirilen su kaynaklarının yönetimi, altyapı ve arıtma sistemleri projeleri kapsamında 1 milyar lirayı aşkın yatırım yapıldı.

İzmir’de son 2 yılda kentin sorunlu bölgelerindeki eksiklerin giderilmesi ve su kayıplarının en aza indirilmesi için önemli yatırımlara imza atıldı. Bu sürede toplam 605 kilometre içme suyu şebeke hattı ve 346 kilometre branşman hattı yenilendi, 210 bin 44 adet içme suyu şebeke ve branşman arızası giderilerek kayıp kaçak oranlarında önemli ölçüde azalma sağlandı. Ayrıca 121 bin 758 adet yeni sayaç bağlantısı yapıldı. İZSU yer altı ve yüzeysel su kaynaklarını dünya standartlarında arıtan 11 adet içme suyu arıtma tesisi ile toplam 1 milyon 946 bin 472 aboneyi sağlıklı içme suyu ile buluşturdu.

Sağlıklı ve kesintisiz içme suyu hizmetleri için 2 yılda toplam 488 milyon 285 bin liralık yatırım yapıldı.

İÇME SUYU YATIRIMLARINDAN BAZILARI:

Torbalı’da yürütülen çalışmalar kapsamında 240 kilometre uzunluğunda yeni şebeke hattı imalatı ve bakım onarım çalışması yapıldı. 120 km lik yenileme çalışması ise başladı.

Kiraz ilçesinin birçok noktasında ekonomik ömrünü yitirmiş içme suyu şebeke hatlarının yenileme çalışması başlatıldı.

İZSU Genel Müdürlüğü, 2020 ve 2021 yılları içerisinde arıtma tesisi yatırımlarını köylere de ulaştırdı. Kınık, Dikili, Bergama ve Kiraz ilçelerinde paket içme suyu arıtma tesisleri kuruldu.

Kentin artan içme suyu ihtiyacını karşılamak için iki yılda toplam 129 adet yeni sondaj kuyusu açılarak alternatif su kaynakları kentlilerin hizmetine sunuldu. Yürütülen çalışmalar kapsamında 103 sondaj kuyusu imalatı ise devam ediyor.

Atık su projelerinde tarihi yatırımlara imza atıldı

Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ile Türkiye’de ilk sırada yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2’si ileri biyolojik, 39’u biyolojik ve 6’sı doğal atık su arıtma yöntemi ile arıtım yapan ve günlük toplam arıtma kapasitesi 947 bin 771 metreküp olan 67 adet atık su arıtma tesisiyle hizmet veriyor. 2 yılda 555 milyon 772 bin 370 metreküp atık suyu arıtarak doğaya kazandıran İZSU bölgelerin değişen ihtiyaçlarına göre yeni arıtma, atık su ve kanalizasyon şebekesi yatırımlarını sürdürdü.

Atık su yatırımlarından bazıları:

Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nde evsel atıklarla birlikte sanayi atıklarının da arıtımını sağlamak amacıyla kapasite artırımı yapım ihalesi tamamlanmak üzere Nisan ayı içerisinde yapımına başlanacak.

Kemalpaşa’nın altyapısını geliştirmek için yapılan önemli yatırımlarla Ulucak ve Bağyurdu ilçelerinde yeni kanalizasyon hattı çalışmaları tamamlanmak üzere

Ödemiş merkez mahallelerinin kanalizasyon hattının daha sağlıklı hale getirilmesi için başlatılan atık su kollektör hattı çalışmaları ise devam ediyor.

TAŞKINLARI ÖNLEMEYE YÖNELİK YATIRIMLAR

İZSU Genel Müdürlüğü şiddetli yağışların kentte yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için kanal ve yağmur suyu hatlarını ayrıştırma çalışmalarını hız kesmeden sürdürdü. 2 yılda 72 km ayrıştırma yapan İZSU, yüzülebilir Körfez hedefi için büyük önem taşıyan projeler kapsamında 115 milyon 127 bin liralık yatırım yaparak 3 ayrı noktada ayrıştırma çalışmalarına başladı.

Haber : Emine Toktaş

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ