Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Uzay Kahve Projesi Bayındır’da

Uzay Kahve Projesi Bayındır’da
Reklam

Türkiye’de bir ilk olan engelli bireyler ile diğer öğrencilerin bir arada eğlenerek öğrenecekleri eğitim alanı “Uzay Kahve” Bayındır’da açıldı.  

Efe Özel Sporcular Spor Kulübünün Gençlik ve Spor Bakanlığı – Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırladığı “Uzay Kahve Projesi” bakanlık tarafından onaylandı ve 2 Nisan Dünya Otizm Günü gibi önemli bir günde Bayındırlı gençlerin hizmetine sunuldu.

Proje hakkında konuşan Efe Özel Sporcular Spor Kulübü Başkanı Ozan Uvaçin yaptığı açıklamada “Teknolojinin günümüzde sürekli gelişmesi ve gitgide kullanıldığı alanların artmasıyla hayatımızın her alanında teknoloji vazgeçilmez olmuştur.Bizlerde bu bilinçle  engelli bireylerle  diğer öğrenci arkadaşlarımızın bir araya gelebileceği , birlikte öğrenebileceği , birlikte eğlenebileceği en önemlisi birlikte zaman geçirebileceği bir alan yaratmaya  çalıştık. İstiyoruz ki özel öğrencilerimizin  “ Bende yapabilirim” çabalarına hep birlikte destek olalım.

Projemiz, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Çünkü proje bir yıl boyunca  faaliyet gösterecek iç içe tasarlanmış, istasyon tekniği  atölyeleri kapsıyor. Proje alanımızda  Astronomi  ve Uzay Atölyesinde platenaryum çadırımızla  anaokulu,ilkokul,ortaokul ve lise gibi her yaş grubuna ayrı özellikte lisanslı filmlerimizle güneş, ay, yıldızlar, uydular, gezegenler, bilinen diğer tüm gök cisimlerinin konumlarını, hareketlerini çeşitli özel aygıtlar sayesinde küresel bir kubbe içinde izlemelerini sağlıyoruz. Ayrıca profesyonel teleskopumuzda gök cisimlerini inceleme fırsatı bulan öğrencilerimiz sanal gerçeklik gözlüğüyle kendilerini uzayda hissediyor ve dijital oyunlarda yer alıp eğleniyorlar.

Teknoloji Atölyesinde öğrencilerimize 3 boyutlu yazıcılar ve kalemlerle“ Hayal et, tasarla, çiz, yazdır, keşfet ve kullan” diyoruz. Her öğrenci tasarımını ister bilgisayar ortamında tasarlayıp yazıcıdan alıyor ya da direk hayalini çizip görsel hale getirebiliyor.Gönüllüfen bilgisi öğretmenlerimizin destekleriyle  oluşturduğumuz “Deney ve Bilim Atölyesi” nde öğrencilerimizin bilimsel düşüncelerini geliştirmeyi ve yaparak yaşayarak öğrenmelerini amaçlıyoruz.

Öğrencilerimiz Spor Atölyesinde gönüllü beden eğitimi öğretmenlerimizin kontrolünde  bocce, basketbol, voleybol, masa tenisi, golf, dart ve okçuluk gibi çeşitli branşlarda oyunlar oynayabiliyor.

Oluşturduğumuz Okuma Atölyesinde  ister akıl ve zeka oyunları ile oynayıp ister çeşitli kitaplardan oluşan kütüphanemizden kitap okuyabiliyorlar. Günün sonunda  çay ve kahve ikramımızla öğrencilerimizi uğurluyoruz, tüm bunları öğrencilerimize sunarken de tüm pandemi tedbirlerini alıp öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda vakit geçirmelerini de sağlıyoruz.

Derneğimizin tamamı öğretmen arkadaşlarımızdan oluşan kıymetli üyeleriyle  gerçekleştirdiğimiz bu projenin gençlimizin geleceğine  katkı sunmasını ümit ediyor ve ilk aşamadan bugüne bizden desteğini esirgemeyen Bayındır Belediye Başkanımız Uğur Demirezen’e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Serdar Ökay’a, İlçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürümüz Erdal İnce’ye teşekkür ediyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ