Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde sizlere aslında her an her yerde kendimize ve karşımızdakine yapacağımız bir iyilik sayesinde nasıl ruhumuzun yükünü hafifleteceğimizi anlatacağım.

İnsan aslında birisine iyilik yaptığı zaman kedisine de iyilik yapmış oluyor biraz daha açayım isterseniz. Mesela araçla ilerliyorsunuz yol üzerinde önünüze bir yaralı sokak hayvanı çıktı kedi, kuş, köpek gibi onu yanınıza alıp tedavi ettirirseniz zihniniz ve vicdanınız rahatlar aklınızda takılı bir şey kalmaz…

Birde şu şekilde düşünün yolda gördüğünüz o sokak hayvanını almadınız yada yoldan kenara güvenli bir yere taşımadınız ilk olarak dikiz aynasından ona bakmayla başlar vicdanınızın sızısı ve sonrasında hep ara ara o kareler  gözünüzde canlanır aklınıza gelir ve iç sesinizde buna eşlik edip onu oradan almalıydım ben görmüştüm hiç bir şey yapmadan oradan geçip gittim diyecektir size. Hangisini yapmak daha kolay ve güzel sizce ?

Kimseden bir kötülük görmeden görecekmiş hissi ve düşüncesiyle yalnızca takıntılı bir şekilde yükümüzü ağırlaştırmış oluruz. Yapacağımız şey ön yargılardan uzak durup temkinli olmayıda elimizden bırakmamak olmalıdır.

İnanın zor değil aslında alın yanınıza olgunluğunuzu çıkın iyilik yoluna. Kolaycı oldukça hayatın hakkını veremeden ve anlamına eremeden boşa geçirirsiniz ömrünüzü. İyilik hiçbir maddi karşılık beklemeden yapılan yardım demektir. İyilik yapmak bizleri mutlu eder. Kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bunun yanında iyilik yapılan kişi de sevinmiş olur. O da başkasına iyilik yaparak mutlu olabileceğini bilir. bulaşıcı hale gelen bir güzellik silsilesi oluşur böylece. İyilik suya atılan taşın yaydığı dalga gibi halka halka genişler ve herkesi içine alır.

Yola atılmış bir taşı kenara almak ufak bir hareket gibi görünse de belkide olabilecek bir kazayı önleyebilir.

Siz karşılık beklemeden bir iyilik yaptığınızda zaten geriye illaki bir güzel armağan olarak o size döner. Her yeni günün sloganı şu olsun “Ben bu gün en az bir kişiye iyilik yapacağım. ” Böylece her gün kötülükleri yenmiş olursunuz.

Günde bir iyilik yapmak, bunu alışkanlık haline getirebilmek size huzur verecektir tabi birazda sabırlı olmak gerekiyor. Sabrınızı zorladığını düşündüğünüz çoğu konu emin olunki çok önemsiz şeyler aslında herşey düşünce aşamanızda olup bitiyor hafife alın olumsuzlukları büyütülecek hiç bir şey yok aslında sadece zihninizi buna hazır tutun bakın görün tartışacak hiç bir şey kalmayacak bu dünyayı iyilik kurtaracak. Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 18 Ekim 2021
- 12 Ekim 2021
- 5 Ekim 2021
- 28 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
- 14 Eylül 2021
- 7 Eylül 2021
- 31 Ağustos 2021
- 23 Ağustos 2021
- 19 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ