Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Patates ve Soğan Alımı Müjdesi Ödemişli Üreticileri Sevindirdi

Patates ve Soğan Alımı Müjdesi Ödemişli Üreticileri Sevindirdi
Reklam

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışlarını önlemeye yönelik olarak patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ifade ederek, alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını müjdesi Ödemişli Patates ve Soğan üreticilerini sevindirdi

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli  “Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır. Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır. TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır. Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek Ramazan Ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır.Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” mesajı verildi.

Ödemiş Ticaret Borsası üyesi, Ödemişli Patates Üreticisi ve Satışını yapan Çetin Sarı konuyla ilgili olarak “Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin patates ve soğan alımı yapacağız. Haberi bizleri sevindirmiştir. Bizler Ödemiş Ticaret Borsası kayıtlı üyesiyiz. Patates işiyle iştigal ediyoruz. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız çok sağ olsunlar 85 kuruşa alım yapmaya başlamış çok memnun olduk. Bu fiyatların Cumhurbaşkanı tarafından bildirilmesi, 85 kuruştan alınması bizi memnun etmiştir. Hem üretici olarak biz ticaretle uğraştığımız için memnunuz, bu malların alıp ta tüketilmesi, ihtiyaç sahiplerini memnun eder. Hem iç piyasada canlılık yaratır. Cumhurbaşkanımıza, tarım bakanımıza çok teşekkür ederiz.” dedi.

Ödemiş Ticaret Borsası Üyesi Soğan üreticilerinden Murat Özkul “Cumhurbaşkanımızın 85 kuruştan Patates soğan toplayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtmasıçok memnun olduk. Tarım Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu Pandemi sürecinde hem ihtiyaç sahipleri faydalanacak hemde piyasayı biraz hareket olacağını düşünüyoruz.” Dedi.

Ödemiş Ziraat Odası 2. Başkanı ve Patates üreticisi Mehmet Dinlenmez “Dün Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Orman Bakanlığının iş birliğinde vermiş olduğu sevindirici bir haber gerçekleşti. Depolarda 2020 sezonuna ait olan patateslerin paketlenerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması söz konusu oldu. Bu iyi bir haber oldu bizim için. Üreticimiz adına, depolarda çürümeye terk edilmiş olan patateslerin en azından değerlendirilmiş olacak yoksa çöpe gidecekti ürünlerimiz. Çok iyi oldu. Ödemiş’imizde de var 2020 sezonuna ait halen hasat edilmekte bizim için Ödemiş’imiz içinde iyi oldu.” dedi.

ÖDEMİŞLİ PATATES ÜRETİCİLERİ BİR SONRAKİ EKİM ÖNCESİNDE DEVLETİN ALIM MÜJDESİYLE UMUTLANDI

Patates rekoltesi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Ödemiş İlçesinde Devletin açıkladığı soğan ve patates alım müjdesiyle birlikte İlçedeki çok sayıda üretim yapan Patates üreticilerini bir hayli sevindirdi.

Ödemişli Patates Üreticilerinden Recep Akman Devletin Ramazan ayı öncesinde alım müjdesinin önemli olduğunu ifade ederken Önceki gün son dakika haberi olan ve Devletimizin açıkladığı Alım müjdesiyle birlikte Patates üretim sektörüne önemli derecede, katkı olacağına inanıyoruz. Ayrıca depolarımızda Patates’te kalmayacak. Bizler adına önemli olacak.Daha doğrusu Türkiye genelinde Patates üreticileri için de, iyi olacak.” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı alım konusunda destek haberine sevindiklerini ifade eden Ödemişli Patates üreticilerinden Levent Korukoğlu “Türkiye genelinde patates ve soğan ürünlerinin alım yapılması hem ihtiyaç sahiplerine destek hem de Patates üreticileri,için destek olacaktır. Ayrıca depolarda olan Patatesler israf olmayacak. değerlendirilecektir. Ayrıca önümüzde Ramazan ayı öncesinde bu alım haberi patates üreticileri olarak bizleri sevindirmiştir.” ifadelerinde bulundu.

Ödemişli patates üreticilerinden Hayrettin Aşıcı, Devletin patates ver soğan ürününü üreticiden alıp’ta ihtiyaç sahiplerine vermesinin önemli olduğunu ifade ederken “Önceki gün duyduğumuz bu haberle birlikte bir sonraki ekim öncesinde Devlet yetkililerimizin Patatesi ve soğanı değerlendirmesinden dolayı piyasada yeni bir canlılık ve hareketlilik olacaktır.” ifadelerinde bulundu.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ