Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Devlet Destekli Patates Alımında Sevkiyat Başladı

Devlet Destekli Patates Alımında Sevkiyat Başladı
Reklam

Ödemiş ilçesinde patates üreticilerinin ürettiği depolardaki patatesler Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Ödemiş Merkez’de ilk alımı başladı.

DEVLET DESTEKLİ ALIM ÖNCESİNDE ÖDEMİŞ ZİRAAT ODASINDA PROTKOL İMZALANDI

Ödemiş’te başlayan  devlet destekli patates alımları merkezde başlarken, alım öncesinde Toprak Mahsülleri Ofisi İzmir İl Şube Müdürü  Hüseyin KIlboz ile Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa arasında imza protokolü gerçekleşti.

Türkiye’nin patates üretimindeki önemli merkezlerinden olan Ödemiş’te, TMO İzmir İl Şube Müdürü Hüseyin Kılboz,Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, TMO İzmir Şube Müdürlüğünden personellerin katılımıyla ilk patates alımı başladı.

Üçeylül Mahallesinde Patates üreticisi Mehmet Dinlenmez’e ait depoda 20 ton patates alımı kamyona yüklendi.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO)  ilçedebaşlattığı  alım işlemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TMO’nun, ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çiftçiden, 250-300 bin ton yemeklik patates alacağının açıklanması üreticiler tarafından sevinçle karşılanmıştı.

“ÖDEMİŞ’TE DEVLET  DESTEKLİ PATATES ALIMININ İLKİ GERÇEKLEŞTİ.”           

Hükümetin geçtiğimiz günlerde açıkladığı Patateste İlk alımın yüklendiğini ifade eden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) İzmir Şube Müdürü Hüseyin Kılboz  “İzmir Şube Müdürlüğü olarak, Ödemiş ilçemizde patates alımlarına başladık. Bugün itibariyle kamyonlarımıza yüklemeler yapıyoruz. Bundan sonraki günlerde bu miktarları artırarak alımlara devam edecektir. Sosyal yardımlaşma Vakfıyla belirtilen yerlere bu patatesleri teslim edeceğiz. Arkadaşlarımız patatesleri seçerek, boylayarak ve 25’şer kiloluk çuvallara koyarak teslim ediyorlar.  Bölgemizde fazla soğan üretimi yok. Ödemiş ilçesi kalitesi herkes tarafından bilinen yemesi güzel olan,lezzetli patates alımlarını yapıyoruz. Belirli bir sınırımız yok,üreticimizin elinde, depolarında ne kadar patates varsa alacağız.” ifadelerinde bulundu.

“BÖLGEMİZDE BİR HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ.”

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa Ödemiş ve Bölgesinde daha önceden sözlü olarak söylenen Patates alımının ilkinin gerçekleştiğini ifade ederken “Bugün itibariyle Ödemiş ve bölgesinde daha önce sözlü olarak söylediğimizi bugün resmileştirdik. Toprak Mahsulleri Ofisimizin ve Tarım İl Müdürlüğümüzün eşliğinde, Cumhurbaşkanımızın emriyle Tarım ve Orman Bakanlığımızın öncülüğünde, üreticimizin, bölge çiftçimizin yeni hasatları yapılmak üzere iken, daha önceden depolarındaki, patateslerini alıp, Sosyal Yardımlaşma vasıtasıyla ihtiyacı olan ailelere dağıtılmak üzere alınıyor. Bu şekilde hem çiftçimize bir nebze olsun katkı sağlanıyor.Hemde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızada,  destek olunuyor.  Sevkiyatlarımız başladı ve depolardaki patatesler bitinceye kadar sevkiyatlar devan edecektir. Ziraat odası olarak talepleri alıyoruz. Ziraat mühendisimiz ve Ziraat odası ekipleri üreticilerimizle temaslara geçilerek bilgilendirildi. Elinde malı olan ve malını vermek isteyen üreticileriz bizle irtibat halinde şu an Elmabağ’da, Bozdağ’da diğer yaylalarımızda ve ovamızda bulunan depolarda olan patatesleri, net üreticimizin eline 80 kuruş üreticinin eline geçmesi kaydıyla üreticimizden teslim alıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla sevkiyatlarımız başlamıştır.“ ifadelerinde bulundu.

“PATATES ÜRETİMİ BÖLGEMİZ İÇİN ÖNEMLİ”

“Türkiye genelinde Patates ismiyle adeta özdeşleşen ilçemizde, patates ürünlerinin devlet destekli olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda özellikle  depolardaki bulunan patatesin değer kazanmasıyla, yeni ekimler öncesinde patates üreticilerine iyi bir moral olacaktır Diye düşünüyorum.” Dedi.

Ödemiş’te ilk sevkiyatın yapılan deponun sahibi Patates Üreticisi  Mehmet Dinlenmez yaptığı açıklamada  “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlatılan patates sevkiyatı Ödemiş olarak kamyonlara yükleme yapıyoruz. İnşallah ileriki günlerde bu şekilde devam ederiz. Üreticimiz adına sevindirici bir durum oldu.Bir nebze olsun üreticimizin masrafları karşılanmış olacak. Çok teşekkür ediyoruz. Bugün itibariyle Ödemiş ve bölgesinde sevkiyatlar başladı. İleriki günlerde devam edecektir. TMO İzmir İl müdürümüz Ödemiş ve ilçenin Bozdağ, Gölcük, Subatan yaylarındaki depolarda alınacak olan patateslerin son durumlarını yerinde gördü. Bu alımlar bölgemize hayır olur inşallah, Mübarek Ramazan-ı Şerif’inde ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olur. Ödemiş’te Merkezde başlayan bu alımların daha sonra patates üreticilerinin  taleplerine göre Ödemiş Ziraat Odası bünyesinde kurulan grup  üreticinin yanına giderek  patateslerini alacaklardır.  Patates alımının  bölgemize patates üreticilerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” Dedi.

Toprak Mahsulleri İzmir İl Şube Müdürü Hüseyin Kılboz, Ödemiş Ziraat Odası Başkanı  Ahmet Kocaağa ile birlikte  Ödemiş Merkez’de ilk patates alımının ardından Bozdağ ve Gölcük Mahallelerine geçerek diğer alımı yapılacak patates depolarına geçtiler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ