Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

AFACAN METE, 23 NİSAN HEDİYESİ OLDU

Reklam

İzmirli gazeteci yazar Burak Cilasun’un, çocuklara Türk tarihini sevdirmek için kaleme aldığı Afacan Mete Zamanın İçinde isimli kitap, köy okullarına dağıtıldı.

Çocuklara Türk tarihi bilinci aşılanması adına Dede Korkut’tan Mustafa Kemal Atatürk’e uzanan bir zaman yolculuğunu anlatan Afacan Mete Zamanın İçinde isimli kitap, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ikinci kez köy okullarına dağıtıldı.

“EN BÜYÜK AMACIMIZ…”

İzmir, Van, Ağrı ve Mardin illerindeki köy okullarına dağıtılan kitabın yazarı Burak Cilasun, “2017’de okuyucuyla buluşan Afacan Mete, aradan geçen süre zarfında çocuklara tarihimizi sevdirmeyi misyon edinmiş ve bunu da kampanyalarla başarmış bir kitaba dönüştü. Bu kampanyayı, hayırseverlerin desteğiyle ikinci kez gerçekleştiriyoruz. Bir önceki kampanyamızda Edirne’den Kars’a Türkiye’nin 20’den fazla iline kitap göndermiştik. Bu kampanyamızdaysa pandemi koşullarından dolayı 4 ildeki köy okullarına kitap gönderdik. En büyük amacımız Türk tarihinin şanlı bir bütün olduğunu evlatlarımıza gösterebilmek. Bu uğurda desteğini esirgemeyenlere çok teşekkür ediyorum. Vatana hizmette yarışacak nesillerin yetişmesine bir nebze katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize.” İfadelerini kullandı.

KİTABA İLİŞKİN KISA BİLGİ

6. sınıfa giden Mete isimli bir çocuk, amcası tarafından kol saati şeklinde yapılan zaman makinesini, gizlice kullanır ve zamanda yolculuğa çıkar. Bu süreçte tarihin dört farklı dönemine giden Mete, her gittiği noktadan bir kazanımla dönmesinin yanında, faydalı işler de yapar. İlk olarak Dede Korkut ile karşılaşan Mete, burada ad almak için diğer çocuklarla yarışır ve erdemlilik kazanır. Dede Korkut, Mete’ye kendi ismini yeniden koyar. Böylece Mete, ismini hak edip kazanmış olur. Bundan sonraki serüvenlerinde İstanbul’un fethini ve Barbaros Hayrettin Paşa’yı gören Mete, son serüveninde ise Çanakkale Savaşları’nın ortasındadır ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kurtaracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ