Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Projelerimizin Devamını Getirmek İçin Adayım!

İZMİR DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİCİLERİ BİRLİĞİ SEÇİMLİ GENEL KURUL TOPLANTISI 25 MAYIS’TA GERÇEKLEŞECEK

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde 25 Mayıs’ta yapılacak olağan genel kurul için hazırlıklarını sürdüren  Birliğin başarılı üretici ve çiftçi dostu başkan Ahmet Kocaağa, seçim öncesinde Birliğin  Ödemiş, Bayındır, Menderes, Torbalı, Beydağ ilçelerindeki şubelerinde açıklamalarda bulundu.

“BAŞLATTIĞIMIZ  PROJELERİN DEVAMINI GETİRMEK İÇİN YİNE ADAYIM”

İlk olarak Tarım ve Orman  Bakan Bekir Pakdemirli’den  Süt Üreticileri için Müjdeyle başlayan İzmir  Damızlık Sığır Yetiştiricileri   Başkan Ahmet Kocaağa “Bütün ulusal  firmalar bayramda süt almayacaklarını bilgisini aldık. Bizler Birlik olarak Tarım ve Orman  Bakanımız Bekir Pakdemirli ile yaptığımız  görüşmeler neticesinde, Bayramda 1 veya 2 günlük tatilin sonunda  sütlerin toplanacağı  ve süt üreticilerinin Bayramda mağdur edilmeyeceği müjdesini aldık.”

Kocaağa daha önce başlatılan çeşitli projelerin devamı için tekrar aday olduğunu belirterek “Başlattığımız projeler var. Bunları bu dönem neticelendirmek istiyoruz. Bu projelerden bir tanesi üreticimize hem destek hem de hayvanın sağlığını öğrenme adına, Bayındır ilçesine kurduğumuz süt analiz laboratuarımız var. Burayı büyütüp güncel hale getireceğiz. Daha önce bahsettiğim Torbalı Taşkesik’te, hep beraber olduğumuz yönetimde 44 bin metrekare yerimiz var. Burası içinde ruhsatlarla ilgileniyoruz. Yem fabrikası için belirli görüşler alındı. Burayı tamamlayıp üreticimize daha ucuz, daha kaliteli yem sağlayacağız. Yem fabrikamızı Torbalı’da açmamızın sebebi, biliyorsunuz ki ham maddenin bir kısmı limanla geliyor. Lojistik olarak gümrüğe yakın olması, İzmir bölgesi olarak dağıtım açısından Kınık’tan,Foça’ya, Menemen’den, Çeşme’ye Seferihisar gibi birçok ilçeye kapsama adına uğraşlarımız var. Üçüncü etap diye bahsettiğimiz süt toplama merkezi Tire’de yapacağız. Sütlerimiz her gün çoğalıyor. Sütlerimizin çoğalma sebebi bizim süt fiyatlarımız devamlı yüksek, piyasadaki fiyatlardan 5 kuruş, 10 kuruş,20 kuruş fazla alıyoruz. Üreticimize yetiyor mu? Yetmiyor. Ama biz bu kadar mücadele edebiliyoruz. Üreticimizin en büyük bir diğer derdi de, biz sütü alıp firmalara gönderiyoruz. Sadece bizde değil bütün firmalarda aynı şekilde, bizim yeni ARGE çalışmalarımız var. Teknik arkadaşlarımız bu konuda çalışmalarını yapıyorlar.”

“TÜRKİYE HAYVANCILIĞINI TÜM DÜNYA’YA TANITACAĞIZ.”

Birliğin İzmir’deki Başkanlığının yanında Ankara’da Birliğin Genel Başkanlığını kuracakları müjdesini veren Başkan Kocaağa “Biz önce İzmir Başkanlığını alıp daha sonra Ankara genel Başkanlığını alacağız.  Bu arada Ankara ile iç içe olacağız. Sadece Ödemiş’in, İzmir’in Menderes’in değil Türkiye hayvancılığını Dünyaya tanıtacağız.  Birlik adına belirli firmalarla görüşüyoruz. Peynir, süt mamullerini, mandıralarda fason olarak yaptıracağız. Süt mamulleri olarak marketlere gireceğiz. Bu şeklide süt eriticiyle, tüketiciyi buluşturacağız. Yakın zamanda bu projemizi hayata geçireceğiz. Biz kendimiz imal edip sattığımızda bize yem diye kimse zorlayamayacak. Yem marketi oluşturacağız isteyen istediği yemi yapsın alsın, kaba yemle birleştirerek yemden kurtulmanın düşüncesindeyiz. Yemi mecbur etmeyeceğiz, bizde mecbur kalmayacağız. İmalat üreticiden tüketiciye üretici memnun değil para kanamıyor, tüketici memnun değil pahalı yiyor. Eşdeğer peynirin maliyeti 40 lira, marketlerde 60 lira biz bunu daha maksimum aşağıya çekmeyi düşünüyoruz. Hem tüketici faydalansın hem de üretici kazansı için çalışmalarımız sürdürüyoruz.  Ziraat bankasıyla olan konularda üreticimizin yanındayız. Bu projelerimizi gerçekleştireceğiz.”

“ÜRETİCİMİZE CİDDİ ANLAMDA DESTEKLER VAR”

Devletin verdiği desteklere de değinen Başkan Kocaağa “2017 yılında göreve başladığımızda 750 işletmeye toplam 5.824.156 TL. çiğ süt analiz desteği kazandırdık. Daha sonra 2018 yılında ise 4216 işletmeye 20.249.671 TL çiğ süt analiz desteği kazandırdık. 2019 yılında analiz yapılan işletme sayımızı 6.190 kişiye çıkardık. 16.795.162 TL kazandırdık. 2020 yılında bakanlığın çiğ süt analiz yapılacak olan ineklerdeki kriterleri değiştirdiğinden dolayı analiz yapılacak işletme sayısı toplam 3.992 dir.Çiğ süt alım fiyatlarımız (0-500lt) sütün fiyatı 2,82tl,(501-1000lt) sütün fiyatı 2,83tl,(1001-1500lt) sütün fiyatı 2,84tl,(1501 ve üstü) sütün fiyatı 2,85tl, simentel sütün fiyatı 3,00 TL’dir. Çiğ süt alım fiyatlarımızı hiç düşürmediğimiz için üreticilerimizi hiç mağdur etmiyoruz. Kiraz ve Ödemiş’te bulunan süt toplama merkezlerimiz ile süt piyasasının yükselmesine destek olup, üreticilerimizin mağdur olmasını engelledik. Yakın tarihte de Bergama ve Tire’de açılacak olan süt toplama merkezlerimiz ile İzmir’in birçok bölgesinde ki üreticilerimizin yanında olacağız. Üreticilerimizden piyasanın üstünde fiyat ile düve alarak, düve alım piyasasını yükselttik. 2017 yılında toplam 192.456 adet buzağımız destekten faydalanmıştır. Üreticilerimize 72.731.000,00 TL kazandırdık. 2018 yılında toplam 198.809 adet buzağımız destekten faydalanmış olup üreticilerimize 77.017.650,00 TL kazandırdık. 2019 yılında ise toplam 288.852 adet buzağımız destekten faydalanmış olup bu destek karşılığında ise üreticilerimize toplam 79.454.850,00 TL kazandırdık. 2020 yılının birinci döneminde ise 180.264 adet buzağımız destekten faydalanmıştır. Üreticilerimize ilk dönem toplam 49.511.778,75 TL kazandırmış bulunmaktayız.”

“BAYINDIR’DA KURDUĞUMUZ SÜT ANALİZ  MERKEZİ İLE BÜYÜK İLLERDEN GELEN SÜT ANALİZLERİNİ BURADA GERÇEKLEŞTİRDİK.”

Kocaağa açıklamasının devamında “Bayındır, Burada şuan için analiz yapılamadığı için kararname bekliyoruz. Hem Covid’ten dolayı hem de bakım ve temizliği yapılıyor. İkinci kararnameyi bekliyoruz çıkarsa hemen hazırız. Buradaki makineler eski yönetimden kalma amaliz marinaları atıl durumda duruyordu. Biz bunu 2019 yılında bakanlığımızla görüşerek desteğini alarak İzmir olarak analize başladık. Biz 2019 yılında analize başladığımızda diğer illerinde analizlerini yaptık. Antalya, Aydın, Uşak gibi bir çok illerin analizlerini yaptık. Buda toplamında 69 bin 981 analiz yapmış olduk. İzmir bölgemizde 2019 yılında yapılan analiz sayımız 60 bin 19 işletme oldu. Devletten üreticiye yatan para 16 milyon 795 bin 162 TL üreticinin hesaplarına yattı. 2020 yılında 3992 işletme ye analiz yapıldı. Bu yapılan analiz sayılarının da, ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.”

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa, Birliğin İzmir’deki tüm İlçelerde  Şubelerini ziyaret ederek tüm üyeleri  İzmir  Damızlık   Sığır Yetiştiricileri Birliğinin yapılacak olan genel kurulunun 25 Mayıs 2021 tarihinde Cumhuriyet Mah. Şehit Özpolat Caddesi Muzaffer Gönen Park Yazlık Düğün Salonu Ödemiş İzmir adresinde saat 09.30 yapılacağını duyurdu.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ