Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Soyer, Kooperatif Ortaklarıyla Bir Araya Geldi

Soyer, Kooperatif Ortaklarıyla Bir Araya Geldi
Reklam

İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer önceki gün Ödemiş’e gelerek ilçeye bağlı Ovakent Mahallesinde, S.S Ovakent Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  toplantı salonunda Küçük Menderes Havzasındaki Kooperatif Ortaklarıyla bir araya geldi

Yapılan toplantıya  İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Soyer’in yanı sıra, İzmir  Damızlık Sığır Yetiştiricileri İzmir Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa ve Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci, Ödemiş Gereli Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, Konaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Turan, Kiraz İğdeli Kooperatifi Başkanı Süleyman Top olmak üzere  bölgedeki bir çok Kooperatif Başkanları katıldı.

KÖY-KOOP BİRLİK BAŞKANI NEPTÜN SOYER ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer Ovakent Mahallesinde Sütte yaşanan sıkıntılarla ilgili görüşlerini gündeme getirdi. Soyer “Küçükmenderes Havzasındaki kooperatif ortaklarımızla bir araya geldik. Kendi yemini üretmeyen hayvan salımı yapamayan, Süte katma değer katamayan bu konuda planlaması olmayan hayvancılık sebebiyle her sene aynı şeyleri konuşmak zorunda kalıyoruz. Kriz anlarında piyasayı devlet regüleetmelidir. Hangi marka olursa olsun, bir süt alındığı zaman kamu spotu hazırlanmasını istiyoruz. Bizim burada çok küçük üreticimizde var, büyük üreticimizde var. O sütlerin üzerinde hangi bölgeden, hangi kooperatif, hangi birlik ve hangi üretici olduğunu, O köylünün hakkını vermek için yazılmasını talep ediyoruz. Nisan, Mayıs aylarındayız sütler çoğaldı. Piyasada çok fazla süt var, sanayici de sütün altından kalkamadığın söylüyor. Birde KDV ve üstüne kısıtlamalar, bayramda üç gün sütlerin alınmayacağı söylendi.  Bakanlık yetkililerinde “hayır biz bunun üzerinde duruyoruz ve halledeceğiz” dedi. Biz bunu her sene bu zamanlarda yaşıyoruz. Süt artıyor o yüzden devletin ,Türkiye Cumhuriyet’i Tarım ve Orman Bakanlığının bu zamanlarda süt kalitesine göre çiğ sütü destekleyecek bir prim düşünmeli ve bu süt fazlasının olduğu dönemlerde de piyasayı nasıl regüle edeceğini sanayici ve üreticiyle oturup konuşmak zorundayız. Bu ülke bu kadar süt üretmekle iyi bir şey mi yapıyor?,napıyor?. Aklımızı başımıza toplamamız gerekiyor. Çiftçiye üret ama satarken yasak dediler. Biz de üretici elindeki malını ne yapacaklar dedik ve pazarları açtılar.

Yüksek yem fiyatı, düşük süt fiyatı gayet iyi biliyorlar. Sütü ben burada yerelde yerli millî üretiyorum. Yemi kalkıyorum Dünya’nın bir yerinden getirtiyorum. Akıl mantık var mı? Tarım politikalarına bakmak lazım, ama 5 yıl sonra değil, 25 yıl sonra bu üretici bu işletmesini bırakacağı evlatlarını düşünerek yapmalı bu işi, ama siyasi iktidarın bizim seçtiklerimizin ve devletin 25 yıl sonra bizim için dağın arkasındaki geleceği görmesi lazım.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ