Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir’de bir belediye sokak köpeklerini toplamış ve Aydın’ın bir ilçesine bırakmış…Yeni bir şey değil! Yıllardır bilinen ve yaşanan bir olay…Özellikle tatil belgelerinde rastlanır…Çocuklarını mutlu etmek isteyenler büyük paralar ödeyerek sözde sahiplendikleri köpekleri tatil bitince apartmanlarında bakamayacakları için başıboş bırakırlar…Hayvan barınakları olmayan ya da yeterli olmayan belediyeler de, halkın şikâyeti üzerine bunları toplayıp araçlara yükleyip genelde komşu kentin ıssız bir yerine bırakırlar.Aslında herkes birbirini bildiği ve tanıdığı için, isim vermeden olayı duyururlar…Ya da onlar da bu kez yine aynı hareketi tekrarlar, bu kez kendi sokaklarındaki başıboş hayvanları da onlara katarak geriye götürüp bırakırlar…Önceki yıllarda ise durum daha feci idi…Hayvanlar sokaklarda itlaf edilirdi…Buna halk tepki gösterince durum böyle idare edilmeye başlandı. Şimdi sözde herkes, her yönetici hayvan sever oldu…Hatta belediyeler, kaymakamlıklar, kurumlar hemen herkes pandemi ile birlikte sokak hayvanlarını besliyorlar…Belirledikleri, göz önündeki birkaç yere yem bırakıyorlar…Oldu mu, oldu! Bir anket yapılsın, vatandaşlara sorulsun, ‘Sizin sokağınıza ya da mahallenize devletten bu iş için maaş alanlar geldi mi?’ diye sorulsun…Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak? Şu anda bile, kaç zamandır birçok kentimizde ‘cins’ yani çok pahalı evcil hayvanlar bile ‘pandemi’ nedeniyle başıboş terkedilmiş durumda…Bunları sosyal medyada görebilirsiniz… Bakımları kolay değil! Kabul! Peki neden bir avuç para ödeyip, çocuğunun keyfi için bunları alıyor ve de evcil hayvan kaçakçılığına yol açıyorsun ben adam, ya da kadın? Paran çoksa, şu anda hayırlı bir iş yap! Örneğin; köşedeki mahalle bakkalına git ve bir garibanın hesabını kapat… İnan sana yapılacak dualar senin işinin de, evinin de, ailenin de bereketini arttıracaktır…Benim asıl merak ettiğim şu; İçişleri Bakanlığına Bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü 27 Nisan 2021 tarihinde ‘2021/19’ sayılı genelgesinde şöyle deniliyor:‘Personelimiz görevini ifa ederken, bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri,  kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında, tüm personelimizin bilgilendirilmesini önemle rica ederim…’

İmza; Mehmet Aktaş (Vali).Yazının içeriğinde; tüm vatandaşlarımız açısından özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlalinin söz konusu olduğu’ ele alınıyor. Anayasa’nın 20. Maddesi ile 6698 ve 2559 sayılı kanunlardan da alıntı yapılmış.Ben de birçok kişinin bilmediği bir yasadan söz edeyim: Eğer kolluk kuvveti yani polis ve jandarma yoksa bunların görevini Belediye Zabıtası yapar.. Belediyeler de İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Buna göre; belediyenin resmi aracının görüntülerini almak da suçtur. Ve ‘Köpekleri bir başka ilin ilçesinin kırsalına bırakan İzmir’in bir ilçesinin belediyesine yazılan 17 bin 561 lira para cezası hukuken geçersizdir…’Görüntüleri alan kişi hakkında İçişleri Bakanlığının genelgesine aykırı hareket ettiği için kanuni işlem yapıldı mı? Bana sorarsanız ben vatandaşın yanındayım: Yanı çok iyi yapmış… Keşke herkes duyarlı olsa… Ama yandaşlar istedi diye bilinçli bir şekilde ‘aykırı’ davranılırsa bunu kabul edemem… Siyasi malzeme olarak kullanılmasının da tamamen karşısındayım… Bilmem anlatabildim mi?

CAMİLER BAYRAMA HAZIR

Salgınla mücadelede Bayraklı Belediyesi tarafından başlatılan dezenfekte çalışmaları kapsamında ilçe genelindeki camiler Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından dezenfekte edildi. Bir yandan günlük çalışmalarını 24 mahallede sürdüren ekipler, oluşturulan özel ekiple camilerde de çalışma yürüttü. Özellikle Ramazan Bayramı öncesi toplum sağlığı için insan yoğunluğu olan bölgelerde çalışmalarını sıklaştıran ekipler, camilerin halılarından, ayakkabılıklarına, musluklarından tuvaletlerine kadar her yeri hijyenik hale getirdi.

ÇEŞME’DE BİR İLK

İzmir’in bir turizm merkezi olarak görülen, aslında önemli bir tarımsal üretime ve çeşitliliğe de sahip ilçesi Çeşme’de ilk kez domates fidesi ihracatı gerçekleşti.  Yaklaşık 500 bin adet armut tipi domates fidesi Bulgaristan’a gönderilmek üzere İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen’in de katılımıyla tırlara yüklendi.İhracatta önemli başarılar elde ederek ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan İzmir’de 2020 yılında 4 milyon 105 bin adet fide ve fidan yurt dışına ihraç edildi. Bu ihracatın parasal değeri 4,4 milyon dolar civarında.  Azerbaycan, Özbekistan, KKTC, Kazakistan, Türkmenistan başta olmak üzere,  Almanya, İspanya, Ürdün, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Cezayir, Lübnan, Afganistan, Umman, Gürcistan olmak üzere 18 ülkeye İzmir ilinden ihracat gerçekleştirilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Ekim 2021
İYİ Kİ YAZMIŞIM! - 7 Ekim 2021
- 4 Ekim 2021
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ