Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KARŞILIKSIZ SEVGİNİN ADIDIR ANNE

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu mahakalemde geçtiğimiz günün anneler günü olması münasebetiyle anneler günü nasıl ortaya çıktı ve annelerimizin hayatımızdaki yeri ve tartışılmaz değerini konu alacağım…

Anneler günü nasıl olrtaya çıktı?…  Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.Buna bağlı olarak özel ziyaretlerde bulunulur gönülleri alınır kırgınlıklar varsa buzlar eritilir.

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD’de AnnaJarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla ABD çapında genişledi.

Sevgilerin karşılıksız olduğu vefa ile cefanın aynı anda gösterildiği yerdir anne yüreği yılın yalnızca bir günü nasıl anneler günü olabilirki? yılın bütün günleri anneler günü gibi yaşansın her gün onlar için kutlansın. Şu geçici ömürden ebediyete göç etmiş tüm annelere Allahtan rahmet geride kalan evlatlarına sabırlar diliyorum. Bri evlat her ne hata yaparsa yapsın her anne onu yüreğinde affeder kıyamaz düşünsenize bir anne gözüyle dünya ya bakmak ne kadar yapıcı ve güzel, hataları affetmek ama doğruyada yönlendirmek. Annelik evlat dünya ya getirmek değil, dünya ya getirdikten sonra karşılıksız beklentisiz ömür boyu vefayla şefkatle koruyarak sevmektir işte bu duygularda olan tüm annelerimizin anneler gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Allah sizleri evlatlarınızın başından eksik etmesin. Kıyamaz anneler evlatlarına hayırsız evlat vardır belki ama cefa çekmeyen vefasız anne çok nadirdir.Bu meyanda bende kıymetli eşime bize yaşattığı o özel annelik duygularından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Annelik duygusunu daha yavrumuzu dünya ya getirmeden en derin hissiyatlarıyla yaşıyor…

Öyle korumacı öyle sevgi doluki yavrumuza annesinin yüreği, hayallerini anlatırken gözlerindeki parıltı yüreğimi ısıtıyor.Şükürler olsun bizi bize yazan Rabbimize, senin annelik duyguların evladıma ve bana nasip oldu.Allah seni yetiştiren biricik anneciğinden de ve senden de razı olsun, bizim şefkatli merhametli biricik annemiz kıymetli eşim teşekürler. Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 18 Ekim 2021
- 12 Ekim 2021
- 5 Ekim 2021
- 28 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
- 14 Eylül 2021
- 7 Eylül 2021
- 31 Ağustos 2021
- 23 Ağustos 2021
- 19 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ