Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

UĞUR MUMCU KİMDİR?

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Uğur Mumcu 22 Ağustos 1942 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiştir. Ortaöğrenime kadar Ankara’da okumuştur.

Sonrasında Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Öğrenci iken Cumhuriyet gazetesinde Türk Sosyalizmi isimli yazısı ile Yunus Nadi Ödülünü aldı. Ankara Üniversitesinde Hukuk profesörünün yanında çok başarılı bir şekilde asistanlık yaptı.

Askere gitmek üzereyken 12 Mart döneminde orduya hakaret etmek suçlaması ile Mamak Askeri Cezeavinebir çok aydınla birlikte 1 yıla yakın kaldı. Bu davadan 7 yıl ile yargılandı ve daha sonra beraat etti.

Bu olaylardan sonra yedek subay olarak yapması gereken askerlik görevini tehlikeli piyade olarak yaptı. 1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başlamıştır. 1977 yılında Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitaplarını yazdı. Sakıncalı Piyade tiyatroya uyarlandı. Bu oyun 700 kere sahnelenmiştir.Ünlülerin yaşam öykülerini ve siyasal geçmişlerini anlatan Büyüklerimiz kitabı yayınlandı.

Eşi Şükran Güldal Mumcu (Homan) ile olan evliliğinden bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) olmuştur.

Uğur Mumcu anısına ailesi tarafından Ekim 1994’te Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adında bir vakıf kurulmuştur.

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında Ankara’da karlı Sokaktaki evinin önünde arabasına konan plastik bomba ile suikasta kurban gitmiştir. Suikastı İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlenmiştir. Mossad’ın ve gerillalarının olduğu iddia edilmiştir. Sis perdesi aralanmamış cinayetler arasında yer almaktadır.Bu işin sağı solu olmaz kim nerede bir cinayet veya yasa dışı iş yapıyorsa cezasını en ağır şekilde çekmelidir ve çekeceğine eminim geçmişten günümüze halen faili meçhul bir çok cinayet var o insanlar yaşamlarını yitirdi geriye gözü yaşı aileleri ve onları sevenlerin yığınları kaldı. Yaşamış olsalardı Ülkemize çok katkısı olacak cinayetlere kurban gitmiş şehitlerimiz var umarım artık bunlar son bulur.

Uğur MUMCU’dan geriye yazdığı bir çok makale ve kitap kaldı. Önemli olan okuyanı olması okuyan bir Türkiye olması okuyun araştırın ama okuduğunuz ne olursa olsun tek taraf üzerinden değil herşeyi okuyun doğru bilgiye mantık çerçevesinde ulaşacaksınız.Hayatta vazgeçemeyeceğimiz tek şey öğrenmek olsun. Bilgi en büyük hazinedir ve öğrendikten sonra karşımızdakini ezmek yada bunu kötüye kullanmak olarak değilde insanca bir yaşamda paylaşarak yaşamayı ilke edinmek adına öğrenin.Kimse bizim gibi düşünmüyor yada yaşamıyor diye ölümü haketmiyor yani insanlar konuşsun bugün yanlış konuşur belki ama o insan özgürce konuşursa yarın doğruyu bulur, öyle ya belkide bizim doğrumuz yanlıştır, konuşan bir Türkiye.Usta gazeteci yazar Uğur MUMCU’yu bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 18 Ekim 2021
- 12 Ekim 2021
- 5 Ekim 2021
- 28 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
- 14 Eylül 2021
- 7 Eylül 2021
- 31 Ağustos 2021
- 23 Ağustos 2021
- 19 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ