Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İki Kentin Sanat Buluşması Açıldı

İki Kentin Sanat Buluşması Açıldı
Reklam

Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kent Konseyi ev sahipliğinde Bodrum ve Ödemişli ressamların bir arada birlikteliğinde Karma Resim sergisi Tarihi Birgi Dervişağa Medresesinde açıldı.

“BODRUM’DAN ÖDEMİŞ’E SANATLA BİRLEŞEN DOSTLUK KÖPRÜSÜ”

Açılış öncesinde konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş sanat deyince fırçanın darbesinde, müziğin her türlüsünü tarihi mekanlarda buluşturduklarını ifade ederken “Tarihin olduğu yerde mutlaka belli bir geçmiş vardır. Bu geçmiş Bodrum’dan Halikarnas’a, buradan da Bozdağ’a her yere ulaşmış, bir sanat köprüsü kurulmuştur. Bu kurulan sanat köprüsünü buradan selamlıyorum. Bu sanat köprüsünü oluşturan değerli sanatçı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tarihi bir mekandayız, Birgi tarih açısıyla taşıyla, toprağıyla, Bozdağıyla, Dervişoğlu medresesine kadar  her yönüyle ayrı bir değer, ayrı bir tarihi yaşıyoruz. Burası Dervişağa Müzesi sanat için burada bu etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Birgi ayrıca her bakımdan önemli ve tarihi özellikleri olan bir yer.” dedi.

“15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜNDEN SONRA DAVET ÜZERİNE BURADAYIZ”

Açılış öncesi konuşan Bodrum Kent Konseyi Görsel  Sanat Grubu Başkanı Bünyamin Pehlivan İki Kentin sanat buluşmasının her iki ilçenin sanatçılarını kaynaştırdığı ifade ederken “15 Nisan Dünya Gününde bizler Bodrumda ev sahipliğimizde sergiye Ödemişli Sanatçılarımızı davet etmiştik. Bu kez bizler bu Tarihi Mekanda Bodrum ve Ödemişli ressam sanatçılarımızla güzel bir sanat buluşmasını gerçekleştiriyoruz.Bundan sonra da buna benzer sanatsal  buluşmaların devamının geleceğine inanıyoruz.” dedi.

Organizasyonda bulunan Ödemiş Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi  başkanı Nezihi Uzunkol gazetemize yaptığı açıklamada Pandemi süresince bir çok proje ürettiklerini ifade ederken “Diğer Kent Konseyleri ile görüşmeler ve diyalog sonucunda, Ödemişli ressamların Bodrum’da plastik sanatçılar grubu olarak 15 Nisan  Dünya Sanatçılar Gününde bizler Bodrum’da onların daveti üzerine oradaki sergide resimlerimizi sergilemiştik. Bizlerde Ödemiş’te Bodrumlu sanatçılarımızı Birgi’ye davet ederek İki Kentin  Sanat Buluşmasını gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıllarda da, bu sanatsal buluşmalarının devamının geleceğine inanıyoruz. Burada  Bodrum dan gelen sanatseverlerimizin  ve bizlerle birlikte güzel bir buluşma sergilendi.” ifadelerinde bulundu.

“İKİ KENTİN BURADA SANATÇILARIMIZLA GÜZEL BİR BULUŞMASINA TANIK OLUYORUZ”

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı “Kent konseyleri yaşanan şehri güzelleştirmek kente katkı koymak ve yaşanabilir  bir kent oluşturmak için çalışmaktadır. Bizler Ödemiş Kent Konseyi olarak önceki çalışmalarında olduğu gibi bu çalışmamızda da iki şehrin buluşması olarak karma resim sergisini açmış bulunuyoruz. Birgi’de, tarihi bir mekanda olması, Dervişağa medresesinde olması daha bir anlam taşıyor. Halikarnas ve Birgi’nin resimle buluşması ayrı bir anlam katıyor yaşamımızı güzelleştirmek için bu tür etkinliklere devam edeceğiz. Burada  Ödemişimizde  Ödemiş Belediyesinin de, katkılarıyla değerli Bodrumlu sanatseverlerimizi ilçemizde ağırlamaktan ve onlarla bir araya gelmekten son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

“TARİHİ MEKANDA EŞSİZ BİR SANAT RESİTALİ YAŞANIYOR”

Ödemiş Kent  Konseyi ve Ödemiş Belediyesinin  birlikte organizesi ve ev sahipliğinde sanat ateşinin yandığını belirten Ressam Mustafa Ali Kasap “Bodrum Kent Konseyinin  özel daveti üzerine  15 Mayıs  Dünya Sanat gününde oradaki değerli ressam sanatçılarımızla birlikte sergi açmıştık. Bizlerde  bu kez onları Ödemiş’e davet ederek İki Kentin  Buluşması adı altında bu sergimizi açtık. Açılıştaki güzel katılım ve birliktelik bizleri son derece  memnun etmiştir.  Önümüzdeki yıllarda  bizlerde onları davet etmenin devamını getirmek istiyoruz. Bu sanat buluşmalarının artarak devam edeceğine inanıyorum.” Dedi.

Bodrumlu Ressam İlknur Akyüz “Sanata aşık bir insanım ve bunu herkese yaymak istiyorum. Birgi özellikle tarihi ve enerjisi çok yüksek bir yer. Kültür olarak insanlarımızın samimiyeti bizleri çok mutlu etti. Bizler buradan çok mutlu bir şekilde ayrılacağız.” dedi.

Ödemiş’e bağlı Tarihi Birgi’nin Dervişağa Medresesinde açılan sergi e 5 Bodrumlu sanatçı, 3 Ödemişli sanatçının katılım sağlıyor. Sergide yağlı boya Akrilik çalışmalardan oluşan 29 Eser yer alıyor. Açılan sergide ayrıca Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu ve Müzik Öğretmeni Kerem Kasap Uduyla mini bir konser verdi.Sergi 29 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ