Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Tarihi 90 Yıllık Türk Hava Kurumu Binası Yenileniyor

Tarihi 90 Yıllık Türk Hava Kurumu Binası Yenileniyor
Reklam

Ödemiş’in adeta simge binası olarak bilinen şehrin en gözde merkezinde bulunan Türk Hava  Kurumunun 90 yıllık binası Anıtlar kurulundan gerekli  alınan izinlerle  aslına uygun bir şekilde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Tarihi binanın İzmir  Büyükşehir  Belediyesinin  desteği ile yenilenme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Türk Hava Kurumu Ödemiş Şubesi Başkanı Hüseyin Buldan “Ödemiş’te   yeri Türk Hava Kurumuna ait olan ilçenin en gözde merkezinde bulunan ve şu anda yaklaşık 8 yıldan bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi  Yerel Hizmetler  Binası olarak kullanılan  binanın  yenilenmesi konusunda  yapılan gerekli girişimlerden sonra şu anda restarasyon ve  yenilenme çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki   Haziran ayının sonuna kadar çalışmanın bitirilmesi hedefleniyor. Yapılan  tadilat ve yenilenme çalışmalarının tamamlanmasıyla yine mimari  görünümüyle  herkes tarafından ilgiyle görülen bir tarihi bina olma özelliğini koruyacaktır.  Bu yönde İzmir Büyükşehir Belediyesine yenilenme deki desteğinden  dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

TARİHİ  BİNANIN  GEÇMİŞİ

Ödemiş THK Binasının inşaatı 1931’debaşladı. 1933’te yapımı tamamlanan Hükümet Konağı’nın batısında 1934’te açıldı. Yunan işgalinin büyük acılarını yaşayan Ödemişliler, THK’nın çabalarına büyük destek vererek 1930’lu yıllarda yöremizden depolanmış kurban derilerinin paraları ile Ödemiş 1, Ödemiş 2, Birgi, Adagide 1 ve Adagide 2 adlarını taşıyan beş uçağı satın aldı, ordumuzun ve THK’nin hizmetine sunulmuştu. Bina  daha önceki yıllarda  Ödemiş’in  sevilen ve sayılan  Pastanecilerinden  Halep Pastanesinin  sahibi  Merhum Rüştü Coşar’da  pastane işletmeciliğini  burada uzun yıllar sürdürmüştü.  Bir arada  kafeterya olarak kısa bir süre özel bir işletme olarak kullanılan  tarihi 90 yıllık  binada İzmir Büyükşehir Belediyesinin  Yerel Hizmetler  Birimi kalarak hizmetini bu tarihi bina da yaklaşık 8 yıldan  bu yana sürdürüyor.

Haber : Turgay Konuralp 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ