Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İZMİR FUTBOLUNA RENK GELDİ

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Kent  gazetesinin değerli okuyucuları son haftalarda artık  spor’un bir çok yararlarıyla ilgili olarak bilgilendirme  gibi yazılara ufak bir reklam arası vererek gündem de olan  TFF’deki Süper Lige çıkan  Altay takımından bahsetmeye çalışacağım. Burada Başta Altay’ı  gönülden kutluyorum.  Burada  sadece  Altay’ı değil  rakibi olan ve aynı zamanda alt yapıda yetiştirdiği oyuncularla ismi son yıllarda adeta  “ Futbolcu Fabrikası “ ismini alan İzmir’in köklü takımı Altınordu’yu gönülden kutluyorum.

İZMİR’E  3. SÜPER LİG TAKIMI DA YAKIŞIR.

Süper Ligde Giresunspor ve Adana Demirspor’dan sonra Altay’da  başarılı oyuncu Portekizli oyuncu  Marco Filipe Lopes Paixao’nun maçın 89. Dakikasında atılan tek golle Siyah Beyazlı takım Altay kazandı.  Şunu bir kez daha altını çizerek geçen  hafta yazdığımın  aynı yazıda bahsettiğim gibi  kazanan kim olursa olsun. Kazanan İzmir Futbolu olacaktır.Göztepe’yle birlikte Altay da büyük bir mücadelenin içine girecek.Burada Altay ile  Göztepe Süper Lig’te İzmir’in iki süper Ligdeki sesi ve kulağı olacaktır. Ama diyorum ki 3. Takım niye çıkmasın  darısı diğer İzmirli takımların başına diyelim….

Altay Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu’ndan  da, biraz bahsetmek istiyorum

Başkanımız yılmadan, büyük bir azimle Üçüncü lige düşmüş bir futbol takımını aldı ve her yıl istikrarı kurarak kulübü Süper Lig’e taşıdı. Altay’ın bu öyküsü Türkiye’deki birçok kulübe örnektir.

Futbol tarihinde başarılar yakalamış birçok kulüp Altay gibi benzer bir süreç yaşadı.

Başarıları kısa süreli oldu.Kalıcı başarılar elde etmek için önce yönetimlerin bu öyküye inanmaları gerekir.Altay 1914’te kurulmuş eski bir kulübümüz…

SÜPER  LİGDE  KALMAK ÇOK ÖNEMLİ

Burada  Süper Ligde özellikle 3 büyükler  Galatasaray, Beşiktaş ve  Fenerbahçe takımları  transferlerde,  yüksek paralarla takımlarını yeni sezon öncesinde oluşturuyorlar. Bunlardan sadece birkaç  örnek vermek istiyorum.  Galatasaray’da  Falcao  gelişi  muhteşem, karşılama bir o kadar daha güzel  25 kişilik bir taraftar kitlesi dünyaca ünlü  Falcao’yu bağrına basıyor. Buraya kadar her şey güzel  ama  beklenen futbolu  daha doğrusu  aldığı yüksek maliyetin karşılığını verdi mi ? Onu da tartışmak gerekir. Yine  Fenerbahçe takımına gelen  ha keza  Mesut Özil toplamda  9 milyon Euro bir ücret söz konusu  yine  bir takım sakatlıklar  ve devamında  benim görüşüm de  Sevgili Özil için de aynı şeyleri söylemek istiyorum. Galatasaraylı Falcao gibi Özil de maalesef  taraftarlarına  bekleneni verememiştir. 

Geçtiğimiz  hafta oynanan  Süper Lig’e çıkma maçında  Altay değil de, Altınordu çıksaydı.  Benim görüşüm  Süper Ligin belki de en örnek  ve yabancı futbolcu oynatmayan tek takım ünvanını alacaklardı. Bugün Altınordu  takımını büyük bir hayranlıkla takip ediyorum. Özellikle tecrübeli oyuncuların yanında gençlerden oluşan çocuklarımızı da sezon boyunca gösterdiği üstün gayretlerinden dolayı  hepsini de tebrik ediyorum. Altınordu’nun başkanı yaptıklarıyla, örnek bir takımı ortaya çıkardı.yapacaklarıyla bütün ülkeyi Altınordulu yaptı. Altınordu’nun şampiyon olup olmamasından daha önemlisi ortaya koyduğu fikirdir, iradedir, projedir.Bana göre Altınordu gönüllerin şampiyonudur.Ama inanıyorum çok kişi benim gibi düşünüyordur.Kupayı kaldırmasa da gönüllerin şampiyonu Altınordu’dur. Türk futbolunun kurtuluşu Altınordu modelinden geçmektedir. Camianın eskileri, en köklü isimleri bu görevi yaşları 30’lara gelmemiş bu gençlere bırakmıştı.Ve onlar her yıl üzerine daha fazlasını koyarak başarıyı yakaladılar.Şimdi Altay’a düşen Süper Lig’de kalıcı olabilecek bir kadro yaratmalarıdır.

İzmir’de  Altay’ın  Süper Lig’e çıkma başarısından bahsettim.  Altınordu takımının Ligdeki verdiği mücadelesi,  ve  ayrıca   tamamıyla yerli oyunculardan oluştuğu ve ayrıca  gençlerin maçtaki performansından  bahsetmeye çalıştım. Biraz da sizlere İzmir’in  bir başka gururu olan  Bucaspor’dan da bahsetmeye çalışacağım.İkinci Lig’e çıktılar, onları da tebrik ediyorum.

Bucaspor da Süper Lig’den düştükten sonra amatöre kadar düştü.Kulübün Başkanı Cihan Aktaş’ın daha önceden  verdiği mesajında “Tekrar yetiştirici kulüp olmak istiyoruz. Şampiyonluğu alan takımdan ilk 11’deki 6 kişi altyapıdan… Bu kadronun içerisinde 18 kişilik kadronun 12’si altyapıdan ve bunların yaş ortalamasına bakarsanız 16-17. Sahadaki çocuklarımızın çoğunun yaşları 20’ydi. Kendi altyapı oyuncularımızla üst lige çıktık…”şeklindeki verdiği mesajları önemsiyorum. Bundan  sonra  niye  Bucaspor, Altınordu veya  İzmirSpor takımları niye çıkmasın  ama  futbolun içinde yetişmiş  biri olarak şunu üstüne basa basa söylemek istiyorum. Süper Lig’e çıkmak da kolay değil  ayrıca  Süper  Lig’te tutunmak da kolay değil, onun için   dünyaca ünlü oyuncular da örnek olarak vermek istiyorum. Messi’yi getirseniz  Türkiyedeki X bir takıma gelse  başarılı olabilir mi? Onu da tartışmak gerekir.Çünkü oradaki oynadığı  futbol kalitesini buradaki takımına yansıtabilir mi ? bu etkenler gerçekten çok değişken özellikler. Ama bugün   Altınordu da bir Enis Destan yaş 18 ama  oynadığı futbol kalitesini yakından takip ediyorum.  Başarılı oyuncu Destan  bugün önceki gün  kendi sosyal medya hesabından takımdan ayrıldığını  söyledi. Yolu açık olsun. Altınordu da daha nice başarılı yetenekler var. Ben şu gördüğüm ışık da  Altınordu’nun  Türk Futboluna kazandırdığı  Cengiz Ünder gibi  Çağlar Söğüncü ve nicelerini yetiştirecektir.Türk futbolunun rekabetçi olması için altyapıya önem vermesi gerekir.Elbette spor sadece futbol değildir.Ama futbolsuz da olmuyor.

Karşıyaka fabrika ayarlarına geri dönmeli.Dönecektirde,Ama kulüp başkanı, yönetim kurulu ve yıllarca kulübün sponsoru olan Yaşar Holding artık yalnız bırakılmamalı.Camia bir araya gelmeli, bir yol haritası belirlemelidir. Diye düşünüyorum.Ve Karşıyaka bulunduğu ligden çıkmalı.Ve bu heyecanı, isteği, kulüp için birşeyler yapma çabasını önemsiyorum.Sizler de önemseyin…

Yıllar sonra harekete geçmiş bu camiada hevesleri kırmayın.Kulüp, dernek, Yaşar Holding, büyük camia gelecek için bir araya gelmeli.Ve en doğrusunu yapmalıdır.

İzmir’in  Futbol Dünyasında  Altay’ın Süper Lige  Çıkmasıyla Yeni Bir Kıpırtı Başladı.

Evet  sevgili Kent Gazetesi okurları ilk önce  Göztepe  ve daha sonra Altay takımı nın Süper Lig’e çıkmasıyla birlikte  İzmir de  futbol heyecanı artarak devam edecektir. Burada  başta  İzmir Büyükşehir  Belediyesi  olmak üzere,  İzmir’in büyük iş dünyasının futbolu seven değerli işadamlarının    İzmir’in  Göztepesine Altay’ına da sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Evet bugün  Pandemi var. Her insanın  canı da önemli bu Covit 19 hastalığının toplum olarak yendiğimiz de, İzmir’in o muhteşem taraftarları  tribün şovlarıyla futbola renk ve heyecan katacağına inanıyorum.Bu konuda ayrıca  sizlere küçük bir  notumdan da  bahsetmeye çalışacağım. İzmir de  Göztepe ile  Karşıyaka  Futbol takımlarının 2. Ligde oynadığı  ve 16 Mayıs 1981 yılındaki 80 bin seyirci Türkiye rekorudur. İzmir de futbol sevgisi vardır.  Ve bu ateş  İzmir’de Futbol dünyasında asla sönmeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 22 Ekim 2021
GÜNDELİK SPOR - 16 Ekim 2021
- 6 Ekim 2021
SAĞLIK İÇİN SPOR - 4 Ekim 2021
- 1 Ekim 2021
- 27 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ