Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kurucova Mahallesinde Kuşkonmaz Tanıtım Etkinliği

Kurucova Mahallesinde Kuşkonmaz Tanıtım Etkinliği
Reklam

 Ödemiş’e bağlı KurucovaMahallesinde Kuşkonmaz ürünüyle ilgili olarak tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

“KUŞKONMAZ İLE İLGİLİ OLARAK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ.”

Ödemişli Kuşkonmaz Üreticisi  Ali Akgün “Biz kuşkonmazı daha önceleri dağlarda görürdük, kuşkonmazı Türkiye’de yetiştiren var mı? Diye araştırdığımızda Aslı Aksoy ablamızın yaptığını gördük. Onların tarla gününe katıldım ve o gün karar verdim. Diğer illere nazaran burada daha yüksek verim elde ettik. Onun için tüm Ödemişli hemşerilerimi davet ediyorum. Ürünü tarlaya diktiğiniz günden itibaren biz bu ürünü almaya taahhüt ediyoruz. Bu ürünü Ödemiş çevresinde bir tek ben yetiştiriyorum. Az su isteyen bir ürün, haftada iki defa damlama su veriyoruz. Şifa kaynağı olan kuşkonmazın faydaları saymakla bitmez.  Bu ürün 15 sene yaşıyor. Aralık ayında biçip toprağa yatırıyoruz Mart gibi filizlenmeye başlıyor. 10 derece ısıda çıkıyor. Tek tek kesiyoruz. Bir dekardan 1600 kilo ürün olmak mümkün. Ben şuan 6500 metrekarede bu ürünü yetiştiriyorum, daha da çoğaltmak istiyoruz ama tarla bulamıyoruz. 12 yıllık tarla kiralayarak bu işi çoğaltmak istiyoruz.” dedi.

“KUŞKONMAZ’IN  YETİŞMESİ ANLAMINDA BURADA COĞRAFİ KOŞULLAR ÇOK İYİ OLMASI BÜYÜK ETKEN OLDU.”

Kuşkonmaz’ın  Firma Yetkilisi Armağan Badur Kuşkonmaz ürünüyle ilgili olarak tanıtım etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Badur “Geçen sene başlayan burada Ali Akgün’le beraber çok güzel bir gelişme gerçekleşti. Burada zirai üretim anlamında başarı sağlandı. Kuşkonmaz ürününde, diğer ürünlerde olduğu gibi sezon uzunluğu önemli, kuşkonmazın yetişmesi anlamında burada coğrafi koşullar çok iyi olması büyük bir etken oldu. Bizde bütün desteği vererek burada bir çekirdek proje gibi bu bölgede bu üretimi yaymak istiyoruz. Bizim kendi üretimimi Eskişehir’de orada 300 dönüm kadar bir arazide kuşkonmaz üretiyoruz. Biz Hollanda da bir firmanın distribütörlüğünü yapıyoruz. Bu firma kuşkonmaz alanında dünya lideri bir firma ve ilçemiz şartları içinde çok uygun türleri var. Aslında kuşkonmazının ana kökeni ege bölgesidir.  Bu ürünü çok güçlü şartlarda yapılırsa, tarlasında suyu varsa, ailesiyle birlikte çalışırsa 3. Yılda kar’a geçilebilinir. İlaçlama gibi masraflarınızı çıkarırsanız geri kalanı kar demektir. “dedi.

Kurucova Mahallesinde yapılan Kuşkonmaz ürününün tarladaki konumu ve kuşkonmaz ürünün yetiştirilmesindeki detaylarıyla ilgili olarak  özel firma sahibi  Armağan Badur etkinliğe gelen konuklara bilgiler verdi.

Yapılan etkinliğe İzmir Damızlık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Feridun Azeroğlu, Ödemiş Belediyesi  Tarımsal Hizmetler Müdürü Kadir Yıldız ve  Kurucova  Mahallesi sakinleri ve çeşitli üreticiler katıldılar. Yararlı geçen tanıtım  etkinliğinin hemen ardından firma sahibi Badur   Kuşkonmaz ürünün ekildiği arazi, de etkinliğe katılan üretici ve çiftçilerin ve üreticilerin sorularını cevapladı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ