Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Tesadüfen Karşılaştığı Ürün İş Kapısı Oldu

Tesadüfen Karşılaştığı Ürün İş Kapısı Oldu
Reklam

Ödemişli 42 yaşındaki Ali Akgün 2019 yılında İzmir’in Çeşme ilçesinden soğutma sistemi montajı için  iş amacıyla gittiği İsviçre’de, bir hastanede çalışan doktor ile kendi aralarında geçen diyalogla öğrendiği  Kuşkonmaz ürünü iş kapısı oldu.

İsviçre dönüşü kilo başı 2,5  ile 3 Euro satışı olan Kuşkonmazı yapmaya karar verdiğini ifade eden Ali Akgün Ödemiş’in Kurucova Mahallesinde kendine ait 5 bin metre kare alana kuşkonmaz’ı üreterek  aracı firmayla ürünlerini Euro olarak yurt dışına ihraç etmeye başladı.

“BU ÜRÜN HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ.”

25 yıl Çeşme’de  çalıştığını belirten ve Gazetemiz  Muhabirine konuşan Üretici Ali Akgün “Yurt dışında çalışmaya gidiyordum, İsviçre’ye  gittiğimde, bir hastanede doktor arkadaşımın oradaki hastanede üç gün zorunlu kuşkonmaz yemeğinin  çıktığını söyleyince bende Türkiye’de niye olmasın? Ödemiş’te niye olmazsın? diyerek kuşkonmazı diktik. Daha önce ben kendim pazarlarım diye düşünmüştüm.  Türkiye’de olduğunu gördüm, Ödemiş’teki coğrafi koşullar bu ürünü yetişmesi için çok uygun bir yer, bize iki yıl hiç ürün alınmayacak denildi. Ama biz burada 9. Ayda hasat ettiğimizde Ödemiş koşullarında erken yetiştiğini anladık. Biz bu ürünün Anavatanının Küçükmenderes olduğunu inanıyoruz. Yaz boyunca  yapraklarından güneşin bütün enerjisini, vitaminini  alarak köküne verecek Aralık geldiğinde yaprakları sararacak ve dökülerek toprağa gübre olacak.  Kuşkonmaz toprağın altında olduğu için, Kışın 0 derecenin altında bile hiçbir zarar görmüyor soğuktan etkilenmiyor, Şubat ayında hava 10 dereceye çıktığında filizler çıkmaya başlıyor. Bu ürünün içinde bulunan A, B1, B2, B3, B6, K ve C vitaminlerini içeriyor, yaklaşık %20 Folikasit içeriyor, %98 enerji var. Çok faydalı bir ürün kendimde düzenli şekilde tükettim ve faydasını da gördüm.”

“KUŞKONMAZ ÜRÜNÜ İLE KENDİ MARKAMI OLUŞTURDUM.”

“Bugün yetiştirmiş olduğum bu ürün  en taban fiyatı TL bazından söylersek  35 TL’nin altına inmiyor. Euro olarak 2,5 Euro’dur. Ciddi anlamda ihtiyaç var pazarı da aktif, Ödemişliler olarak birleşip bu ürünü dikersek, en azından alternatif ürün olarak kuşkonmazı dikerseniz bizim için özellikle gelecek nesiller için çok iyi olacağını düşünüyorum. Çok su isteyen bir ürün değil, damla sulama sistemiyle 25 dakika su veriyorum. Bu ürün benim hayatımı değiştirdi. Geçen günlerde tarla günü düzenledik ve çok ciddi katılım oldu. 5 bin metre kare alana 15 bin fidan diktim, bu yıl 1 ton net ürün aldım. “

“HERKESE  TAVSİYE EDİYORUM.”

“Daha önce böyle bir işe başlayıp ta  hayatımda farklılık yaşayacağım. Aklıma  gelmezdi.  İşte böyle bir Avrupa ülkesine iş amacıyla gitmem bir anda  üretime yönelik bir çalışmayla hayatıma yön verdiğime inanıyorum. Kuşkonmaz’ın sabit fiyatlarla kar oranı yüksek olması beni tamamıyla, bu işe kendime vermemi sağladı.Önümüzdeki süreçte  yetiştirme alanıma yakın bazı arazi sahipleriyle anlaşarak uzun vadeli kiralama usulü ile bu  üretimi daha da geliştirmeyi hedefliyorum.” İfadelerinde bulundu.

HERŞEYİ TEK BAŞINA YAPIYOR

Kuşkonmaz üretiminde hasadı, yetiştirmeyi tek başına başarabilen Ali Akgün kendisini tanıyanların  ve  Kurucova Mahallesinin  örnek üretici olarak herkesin takdirini kısa zamanda kazandı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ