Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

Dünya Kupası, kıta şampiyonaları, Şampiyonlar Ligi ve çekişmeli lig mücadeleleriyle insanları 90 bazen 120 dakika boyunca başka dünyalara götüren gerek stadyumda gerekse ekran başında aynı anda milyonlarca insanı bir noktaya kilitleyen bir oyun.

Burada da altyapılardaki durumdan farklı bir durum değildir. Kulüplerimizin çoğu altyapıya ödenecek paraları olduğu gibi tesisleşme hamleleri için de yapılacak harcamaları gereksiz yapılacak bir masraf kalemi olarak görmekte ve yurtdışı kamplarına önemli paralar harcamaktadırlar. Yine de bu yurtdışı kamplarına yapılan harcamaları Anadolu takımlarına oranla tesisleşmede daha ileride olan İstanbul’un üç büyük kulübü de yapmaktadır. Bilindiği kadarıyla bu kamplarda oynadıkları özel maçlardan ve bu maçların şifreli kanallarda yayınından kazançlarda sağlamaktadırlar. Siyasi iktidarların altyapıda olduğu gibi tesisleşme konusunda da herhangi bir politikaları yoktur. Siyasi iktidarların genelde tesisleşmeden anladığı yapılan sınırlı sayıdaki tesislere ayrılan yetersiz ödenekler ile-bu ödeneklerin de iller arasında adaletli ve dengeli dağıldığı da söylenemez ama-bazı belediyelerin hükümetten aldıkları sınırlı ödeneklerle yaptıkları yetersiz sayıdaki bazı spor tesislerinden ibarettir. Oysa bireylerin daha küçük yaşlardan itibaren spora yönelmelerini sağlamak ve Türk sporunun tesisleşme ile ilgili sıkıntılarının giderilebilmesi için tesisleşme hamlelerine önem vermek çok önemli bir yere sahiptir ülkemiz sporu için.

Bir çok kulüp ekonomik gücünün etkisiyle bu oyunun en becerili ve yetenekli oyuncusunu bünyesinde bulundururken bazı takımlarda özellikle çok önem verdiği alt yapı projeleriyle her yıl bir çok oyuncusunu dünyanın en zengin kulüplerine göndererek kasasını sonuna kadar doldurmayı başarıyorlar. Özellikle Ajax, Atletic Bilbao gibi takımların başını çektiği bir çok kulüp adeta bir fabrika gibi çalışarak altyapısında yetiştirdikleri oyuncuları büyük kulüplere satmasına rağmen çizgisini devam ettirerek gerek ligde gerekse transfer piyasasında başarılarını devam ettiriyorlar.

Futbolun kesinlikle en büyük sorunu bir kaç kulüp haricinde alt yapı eğitimlerine gereken önemin verilmemesi sonucu yetenekli oyuncu sayısının neredeyse bir elin parmakları kadar az  olması, yeni yeteneklerin keşfedilememesi. Ülkemizde de başta Bucaspor, Altınordu, Gençlerbirliği  gibi bazı kulüplerin öncülük ettiği altyapı organizasyonları yeni yıldızlar yetiştirmek için var güçleriyle çalışırken ülkemizin dev kulüpleri alt yapılarına önem vermek yerine yetişen bu oyuncuları milyonlarca euro vererek kadrolarına katmaya çalışıyorlar. Bu da kulüplerin borçlarını arttırarak geleceklerine adeta ipotek koymak anlamına geliyor.

Altyapılar futbolun ve kulüplerin olmazsa olmazlarıdır. Amatör yada profesyonel her kulüp ne şartta yada ekonomik güçte olursa olsun altyapılarına mutlak surette önem vermek zorundadır. İyi bir altyapı organizasyonu kuran takımlar başarılarını uzun yıllar sürdürürken bunu yapmayan bir çok kulüp zamanla kaybolup gitmeye mahkumdur. Alt yapı organizasyonları her kategoride aynı anda en fazla 15-20 oyuncuyla yapılmalı; fazla oyuncu gerekirse gruplara ayırmak suretiyle çalıştırılmalıdır.30-40 oyuncuyla yapılan ve genellikle 1 saat civarında süren alt yapı antrenmanları ne oyuncuya ne de kulüplere bir şey katmaz. Alt yapı organizasyonlarında kalite ön plana çıkarılmalı az ama öz oyuncuyla çalışılmalı her hareket, her pozisyon tek tek tüm oyunculara uygulattırılmalı; oyuncunun yeteneğine göre mevkisi ve pozisyonu belirlenmeli, bu doğrultuda oyuncuya gelişim eğitimi verilmelidir.Alt yapı eğitimi mutlak surette kaliteli hoca ve malzemelerle yapılmalı,oyuncunun gelişimi dosyalama yöntemiyle devamlı takip edilmelidir. Ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan bir çok oyuncu henüz 18-19 yaşlarında çok büyük paralar kazanmaktadır.Tam anlamıyla gelişimini tamamlamayan bu oyunculara verilen bu kadar yüksek ücretler bu oyuncuların yaşam şeklini değiştirmekte bunun sonucunda bu oyuncuların bir kaç yıl içinde kaybolup gitmelerine sebep olmaktadır.Bundan gerek kulüpler gerekse Türk futbolu büyük zararlar görmektedir.Kulüplere naçizane tavsiyem alt yapı eğitimini tam manasıyla tamamlamamış bu oyunculara bu kadar büyük ücretler vererek hem kulübünüzü hemde geleceğimizi mahvetmeyin. Bu oyunculara futbol olarak yeterli olgunluğa eriştiklerinde hak ettikleri ücretleri verin ve gelişimlerini devamlı surette takip edin.

Federasyona tavsiyem özellikle çok genç  yaştaki oyuncu transferlerini dikkatli inceleyin. Oyuncuları kulüpten ziyade milli takım oyuncusu gibi takip edin. Kulüplerle işbirliği içinde  ortaklaşa futbolcu alt yapı yetiştirme ve geliştirme merkezleri kurun. Alt yapıya önem veren kulüpleri maddi ve manevi olarak desteklemenin takımlara büyük bir yarar sağlayacağına inanıyorum.Ama  her zaman bahsettiğim gibi  İzmir’deki  Altınordu başta olmak üzere  alt yapıya önem veren tüm takımlarımızı  kutluyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TARİHİN TAKIMLARI - 13 Kasım 2021
- 20 Ekim 2021
- 14 Ekim 2021
- 23 Eylül 2021
- 18 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ