Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İlkkurşun Direnişi’nin 102. Yılı Kutlandı

Reklam

Ödemiş’e bağlı İlkkurşun Mahallesinde İzmir’in işgali sonrasında 1918 yılında İşgalci Yunan Ordusuna karşı Örgütlü İlk Halk Direnişinin gerçekleştiği İlkkurşun anıtı önünde 102. Yıl töreni etkinliği gerçekleştirildi.

Her yıl olduğu gibi  ilk tören İlkkurşun Anıtı önünde gerçekleştirildi. Burada bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından  Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş İlkurşun anıtı önüne çelenk koydu.

İLKKURŞUNDA İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞINDA GÖREVLİ JANDARMA ASTSUBAY ASLI BETÜL  SOYÇOPUR NEZARETİNDE BİR MANGA ASKER SAYGI ATIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

İlkurşun’da Kuvayi Milliye Ruhunun yaşatıldığı  yerde 102 yıl öncesi yaşanan direnişin yıldönümünde ilk törenin yapılmasının ardından Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Astsubay Aslı Betül Soyçopur nezaretinde İlçe Jandarma Komutanlığında  bir manga asker Saygı atışını gerçekleştirdiler.

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy törende yaptığı konuşmasında “19 mayıs 1919’da Atatürk’ün samsuna çıkışıyla başlayan kurtuluş savaşımız 9 Eylül 1922 tarihinde Yunan ordusunun egeden İzmir’den denize dökülmesiyle sonuçlandı. ilk kurşun direnişi bu mücadelenin başlarında gerçekten. örgütlü bir direniş olarak çok önemli bir yere sahiptir. Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ında anılarında da ifade ettiği gibi, direnişin önemi tüm olumsuz şartlara karşı ödemiş halkının Yunan işgaline karşı bir halk savaşı başlatmasıydı. Hacı İlyas sırtlarında yapılan bu savaş tüm Anadolu’da işgale karşı direnme duygusunu güçlendirmiştir. bu şanlı direnişin gerçekleştiren Ödemişlilerin torunları olarak siz Ödemişli hemşerilerinizi canı gönülden teşekkür ediyoruz. bu kutlu direnişi sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

“İLK MİLLİ DİRENİŞ İLKKURŞUN KÖYÜNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR.”

İlkurşun Mahalle Muhtarı Mert Atik  törende yaptığı konuşmasında “Sözlerime vatan savunmasında canlarını feda etmiş tüm aziz kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anarak başlamak istiyorum. Emperyalist güçlerin ülkemizi işgal sürecinde Yunan ordusu İzmir’e çıkmış, tüm bu olumsuz gelişmelerin karşısında gücünü halktan alan Kuvay-i Milliye ruhu, ilk defa organize olarak muharebeye katılmış ve işgalcilere karşı ilk milli isyan, ilk milli direniş İlkkurşun köyünde vücut bulmuştur.İlkkurşun cephesi komutanı Ali Orhan Beyin 30 Mayıs 1919 tarihinde 15 yedek subay ve 15 jandarma eri ile birlikte Hacıilyas tepelerini tutmak için çıktıkları bu yolda, köy halkı da Ödemiş Kuvay-ı Milliye kurucularından Çerkes Hasan Beyin komutası altında atlı müfreze birliği oluşturarak bu muhaberede yerlerini almışlardır. O dönem köyümüzün minaresiz mescidi ecza malzemeleriyle doldurulmuş, köy halkından Kamil beyin evi cephanelik yapılmış, benim dedem Bekir beyin evi ise levazım deposuna dönüştürülmüştür. Tüm bu hazırlıklar köyümüz boşaltılmadan önce, köyümüz kadınlarının da katkılarıyla, büyük bir yardımlaşma örneğiyle hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”

“O DÖNEMİN ŞARTLARI ELE ALINDIĞINDA ÇOK ÖNEMLİ VE KIYMETLİDİR”

“Bizzat halktan 150 kadar direnişçi ile yapılan bu muharebe birkaç saat sürmüş ve neticede Yunan ordusu köyümüze girerek, önce sahra hastanesine çevrilen direnişin merkezi olarak gördükleri köy mescidini, sonra doğu yakasından başlayarak köyümüzdeki tüm evleri tek tek yakmışlardır.Köyümüz halkı bu süreçte sahip olduğu her şeyini yitirmiş, ancak düşman ordusu bölgeyi terk ettikten sonra yeniden bir yaşam inşa etme fırsatı bulabilmişlerdir. İşgale boyun eğmeyen ve özgürlük uğruna onca zorluğa katlanan köy halkımızın kıymetli büyüklerini de huzurlarınızda saygıyla anıyorum.İlkkurşun muharebesinin tarihimizdeki yeri, o dönem şartları ele alındığında, çok önemli ve kıymetlidir. Bu topraklarda verilen mücadele, Yunan ordusuna karşı konulabileceğinin ilk örneği olmuş, kısa sürede Aydın ve Nazilli’de ses getirmiş, ardından, Batı Anadolu’da ve oradan tüm yurda yayılarak Kurtuluş savaşının temeli ve ilk muharebesi olmuştur.Başta ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu işgale karşı doğan örgütlü halk direnişi, Kuvay-ı Milliye ruhu taşıyan tüm yurtseverlere moral ve motivasyon sağlamıştır.Tarihimiz açısından son derece önemli olan bu muharebeyi sadece anmak yeterli olmayacaktır. Bu direniş gelecek nesillere aktarılarak, onların yolunu aydınlatmalıdır. Bu bağlamda köyümüzde yapılan İlkkurşun direnişini anma programlarını, bilhassa gelecek nesiller için geçmiş ve gelecek arasında kuracakları bağ olması nedeniyle, son derece önemli bulduğumu sizlerle paylaşmak isterim.İlkkurşun Direnişini Anma programının hazırlanmasında katkı ve emekleri olan Sayın Belediye Başkanım ve saygıdeğer personeline teşekkürlerimi sunar, şanlı tarihimize göstermiş oldukları saygıdan dolayı da şükran duyduğumu ifade etmek isterim.Hemşehrimiz İzmir Bornova kaymakamı, Sayın Fatih Genel Bey karantinada olması nedeniyle anma programımıza katılamayacağını üzüntüyle belirtmiş, tüm misafirlerimize saygı ve selamlarını iletmiştir.Sözlerime son verirken, bir kez daha başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ayrıca bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum.”dedi.

“İLKURŞUN DİRENİŞİNİN 102. YILI KUTLU OLSUN”

Ödemiş Başkan Mehmet Eriş  İlkurşun törenlerinde yaptığı konuşmasında “Ödemiş’in Yiğit Ordusu’nun adını tarihe altın harflerle yazdırdığı İlkkurşun Direnişi’nin 102. yılı kutlu olsun. Bu tarihi topraklarda işgale karşı sıkılan ilk kurşun, parolası “vatan”, işareti “namus” olanların canları pahasına haksızlığa, hukuksuzluğa ve emperyalizme direnişidir. Tıpkı 15 Mayıs 1919 sabahı İzmir’de karaya çıkan Yunan birliklerine karşı tek başına da olsa tetiğe basmakta tereddüt etmeyen Hasan Tahsin gibi. İzmir’in işgali sonrası, kurtuluşa giden yolu Anadolu’dan başlatmak üzere 16 Mayıs’ta Samsun’a hareket eden Mustafa Kemal’in yüreğinde taşıdığı duyguları aynı anda Ödemiş’te de hissedenler vardı.Ödemiş’te de Kaymakam Bekir Sami Bey’in odasında Yüzbaşı Tahir Bey ve eşraftan insanlar beraberce işgale karşı koyma kararını alıyorlardı. Ali Orhan Bey komutasında jandarma erleri, efeler ve vatansever bölge halkından oluşan Yiğit Ordusu, Bayındır’dan Ödemiş’e doğru harekete geçen işgalci Yunan ordusuna karşı Hacı İlyas Tepeleri’ne adeta yüreğini koyuyordu. Asırlardır bereketiyle bizlere yurt olan bu topraklar, öyle elini kolunu sallayarak işgal edilemezdi. Yüzbaşı Tahir Bey ve Şevket Bey de Yiğit Ordusu’nun önderleri olarak işgalcilerle savaşırken Doktor Mustafa Bey de Hacı İlyas yakınlarında cephe gerisinde oluşturduğu sahra hastanesiyle önemli bir desteği yiğitlerimize sunuyordu.İşgalcileri şaşkınlığa uğratan bu amansız direniş, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi tarihimize ilk örgütlü halk direnişi olarak geçmiştir.İlkkurşun Direnişi, en zorlu koşullarda dahi milletin bağrında vatan ve bayrak aşkıyla yanan özgürlük ve bağımsızlık ateşidir.”

“İLKURŞUN YAKILAN KUVAYİ MİLLİYE ATEŞİ ANADOLU’YU AYDINLATMIŞTIR.”

“İşgale boyun eğmeyen Ödemiş halkının kahramanlığı tüm Anadolu’ya umut olmuştur.Bu eşsiz kahramanlığı unutmayan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında Hacı İlyas köyümüze İlkkurşun adını vermiştir.Bizler ilk kurşunu atan dedelerimizle daima gurur duyuyor, Hacı İlyas tepelerinde yazılan destanı, bir manevi şeref madalyası olarak göğsümüzde taşıyoruz.Yüreğimizdeki Kuvayı Milliye ruhuyla 102 yıl önce cepheye koşan dedelerimiz gibi bugün bizler de gerektiğinde o sesi yükseltmeye ve canımızı feda etmeye hazırız. İşgal günlerinde eziyetle, zulümle karşı karşıya olan Türk Milleti, Mustafa Kemal’in benzersiz askeri dehası ve liderliğiyle yeniden ayağa kalkıp dünyada emperyalizme karşı alınmış tek zafere imza atmıştır.İlkkurşun’dan İnönü’ye, Sakarya’dan Dumlupınar’a, 3 Eylül’e, 9 Eylül’e dek süren büyük mücadelenin sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” sözü hepimizin yol göstericisidir.Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz yılları ve o eşsiz mücadeleyi asla ve asla unutmamalıyız!Bugün göklerde nazlı nazlı dalgalanıyorsa Şanlı Bayrağımız, Bugün günde beş vakit ezan sesiyle huzur buluyorsa yüreğimiz,Böyle güzelce yaşanıyorsa törenlerimiz,Bugünleri borçlu olduğumuz birileri var…

Bizler bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü “Ya istiklal ya ölüm” diyerek boynunda idam fermanıyla Anadolu’da uyanışı başlatan Mustafa Kemal’e borçluyuz. Bizler bugünlerimizi toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duran şehitlerimize, tarih boyunca fedakarlığın simgesi olmuş gazilerimize borçluyuz.Birileri unutsa da, yüreğinde Cumhuriyet ve Atatürk sevdasını taşıyanlar olarak bizler o günleri, o mücadeleyi unutmayacağız, unutturmayacağız!Bu duygularla yürekle yazılan destan İlkkurşunDirenişi’nin 102. yılını bir kez daha kutluyorum.Dirilişe, direnişe ve kurtuluşa giden yolda canlarını ortaya koyan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyor, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Programa Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüsnü Korkmaz, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, Ödemiş Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğluve  gaziler ve efeler törene geniş kapsamlı ilgi ve katılım gösterdiler.

Tören öncesi   Ödemişli başarılı atletler Nurettin  Zafer  ve İhsan Gündüz  Ödemiş Belediyesi önünden başlayarak  İlkurşun anıtı önüne kadar Türk Bayrağı ile koştular. Her iki sporcuya Kaymakam  Aksoy ve  Ödemiş Belediye Başkanı Eriş tarafından ödül verildi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ