Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Tarihi Türbenin Turizme Kazandırılması Bekleniyor

Reklam

Birgi Üçkonak Mahallesi Camii bahçesinde bulunan ve yaklaşık 850 yıllık olduğu tahmin edilen  köyün kurucularından  Samıt Baba Türbesinin düzenlenerek yenilenmesi için çalışmaların başlanması bekleniyor.

“İL TURİZM MÜDÜRÜ KARAÇANTA TARİHİ TÜRBEDE İNCELEMELERDE BULUNDU.”

Üçkonak Mahallesi Muhtarı Mevlüt Topuz  köyün tarihi bir abidesi olan ve Köy Camii  bahçesinde bulunan 850 yıllık olduğu tahmin edilen Samıt Baba türbesinin turizme kazandırılması amacıyla isminin de konularak düzenlenmesi konusunda gelişmeler yaşandığını dile getirdi. Topuz “Köyümüzün asıl ismi Samıt Baba atalarımızdan öğrendiğimize göre burada, türbede iki tane yatan kişinin birinin Samıt Baba ve eşinin olduğu söyleniyor. Bunu konuyu merhum Ödemişli tarihçilerden Behiç Galip Yavuz hocamız da bire bir görüşmemizde bu türbedeki kişinin köyümüzün kurucusu Samıt Baba ve eşinin olduğunu bizzat söylemiştir. Samıt Babanın buraya Türkleştirmek ve İslamiyet’i yaymak için geldiğini, o zamanki hükümdarın en önemli 6 adamından birisi olduğu söyleniyor. tarih kitaplarında da kendisinden bahsediliyor. Samıt babanın üç kardeş olduğu, Bazı yerlerde Tekke Samıt bazılarında da Somut olarak geçiyor. Hayır işlerine baktığı söyleniyor. 1960 yılından sonra bazı yerleşim yerlerinin adları eski yazı olduğu için ve köyümüzün üç yerleşim yeri olduğu için ÜçKonak olarak adlandırılıyor. Ama eskilerde benim nüfus kağıdımda Semit olarak yazıyor. Eskiden köyümüzde elektrik olmadığı zaman büyüklerimiz burada kandil yakarlardı. Sonra elektrik geldiği zaman buraya lamba takarak o şeklide aydınlatmaya başladık. Son zamanlarda yağışlarında etkisiyle burada küçük deformeler oldu. Önümüzdeki zamanda il müdürlüğümüz buraya tadilat yaparsa bizde turizme kazandırmak istiyoruz.”

“SAMIT BABA TÜRBESİNİN DÜZENLENEREK ZİYARETE AÇIK  HALE GETİRİLMESİ  İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN MAHALLEMİZE  BİR HAREKETLİLİK GETİRECEKTİR.”

“Samıt  baba olarak anılan  bu türbede yatanın birisi Samıt Babanın kendisinin mezarı diğeri ise henüz ismini bile hala öğrenemediğimiz  eşinin mezarı olduğu yönünde bilgiler aldık.  Buranın  geçtiğimiz günlerde İl Turizm Müdürü  Murat Karaçanta ve aynı zamanda  Müze Müdürümüz  Feride Kat’ın birlikte burada inceleme yapmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Buranın düzenlenmesi  ve köyümüzün kurucusu  Samıt Babanın hayatı konusunda bilgilerin de yer almasıyla birlikte özellikle  gelecek nesil gençlerimizin köyümüzün kurucusu hakkında bilgi sahibi  olması  büyük bir katkı sağlayacaktır.”

“BURANIN DÜZENLENEREK TURİZME KAZANDIRILMASI ÜÇKONAK MAHALLESİ ADINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAKTIR.”

Birgi’ye bağlı Üçkonak mahallesindeki  Köy Camii bahçesinde bulunan tarihi Samıt Baba türbesini  İzmir İl Turizm Müdürü Murat Karaçanta ile birlikte  incelediklerini dile getiren Ak Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet  Şen “Ödemiş’e bağlı bir çok tarihi yerlerden biri olan Üçkonak  Mahallesindeki tarihi  Samıt baba türbesinin düzenlenmesi  ve turizm açısından da değerlendirilmesi için ön inceleme gerçekleştirildi.  Buranın bulunduğu konumdan güzel bir hale getirilmesinin  geçmişte önemli bir konuma sahip olan  Üçkonak Mahallesinin   kurucularından  Samıt Babanın isminin yaşatılması ve gelecek nesil gençlerin bilgi sahibi olmaları açısından Samıt  Baba türbesinin  ele alınarak güzel bir çalışmayla turizm canlanmasının yapılacağına inanıyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ