Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde sizlere sitresli bir yaşamın getirisi öfkemizi konrol edebilme yollarından bahsedeceğim.

Hayatın hızlı akışı yaşanılan bir takım olumsuzluklar gün içerisinde bizi strese sokup öfke patlamaları yaşatabilir aman dikkat edin. Bu surumu aşmak çok kolay aslında karşınızda yaşadığınız olumsuzluğu önemsiz hale getirip sabırla o konuya takılı kalmadan üstesinden gelebilir.

Bazen trafikte bir anda yaşanan ağız dalaşı o an öfkemizi stresimizi atmamıza neden olabilir tabi bu karşımızdaki insanın sakinliğine göre değişken bir durum peki ya  karşı tarafdaki sürücü veya yaya sizin gibi öfkeli olursa ne olur ?karşımıza çok olumsuz sonuçlar çıkabilir.

Öncelikle sabır nedir ?

Acı, yoksulluk, haksızlık vb. üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan onların geçmesini bekleme erdemi, dayanmak, tahammül etmek, olacak veya gelecek bir şeyi telaş göstermeden beklemek.

Yaşadığınız bir haksızlık karşısında o an öfkeleniyorsanız sağlıklı kararlar veremeyebilirsiniz. O an için başka konulara odaklanıp dikkatinizi başka yöne çevirerek öfkenizi tolere edebilirsiniz. Hayatınızda dönem dönem sırf sizi üzmek sinir etmek için kasıtlı haksızlıklar bile yapılabilir siz bu durumu karşı tarafın amacına ulaştırmamak için sakin olmalısınız. Herkese tahammül etmek zorunda da değiliz tabiki mesela iş yerindeki bir arkadaşın işin haricinde konuşmaları ve hitabıyla bize uyumlu birisi değilse iş  hari başka hiç bir konuya girmeden uzak ve mesefali kalınmalı çünkü ona doğru gelen bir konu size yanlış gelebilir ona iyi gelen birşey size kötü gelebilir. Bu yalnızca iş yerindeki bir arkadaşla sınırlı değil bir akraba, arkadaş, komşu, aile dostu olabilir elbetteki ikili ilişkiler beşeri ilişkiler önemli fakat öfke kontrolünüzü yapamayacağınız bir boyuta gelip çok olumsuz şeyler yaşamaktansa uzak durmak daha doğru olur.

Sakin olmak en baştaki kuralımız olmalı. Şu anda karşınızdaki şey dünyanın sonu gelmiş gibi mi hissettiriyor? Bu bir söz değil fakat içinde bulunduğunuz durumu büyütmek onu iyi bir şey yapmaz, çünkü zaten içindesinizdir. Bu yüzden bırakın, gitsin!Mükemmelliyetçi insanlar sizi yorar olduğunuz gibi kabul edenler sizi rahatlatır. Mükemmel değilsiniz, değiliz ve bu bir sorun değil. Bize mükemmel olduğunu iddia eden bir kişi gösterirseniz size bunun imkansız olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Kendinizin (ya da başka herhangi bir kimsenin) kusursuzluğu sizi sadece strese sokacaktır, çünkü bu mümkün değildir.

Aceleniz olması, her zaman enerjinizi boşaltır. Kontrolünüz dışındaki şeylere yakalanmak sizi strese sokar. bunun herkesin başına gelebileceği gerçeğini asla göz ardı etmeyin ve sakin olun unutmayın bu dediğim şekilde sakin ve sabırlı olursanız kriz yönetmek yani öfkenizi kontrol etmek hem çok kolay hemde eğlenceli bir oyun haline gelecektir yeterki takılı takıntılı kalmayın. Bazı hallerde sessizliğinizde çok ses getirir.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 3 Ağustos 2021
- 24 Temmuz 2021
- 13 Temmuz 2021
- 5 Temmuz 2021
- 29 Haziran 2021
- 15 Haziran 2021
- 8 Haziran 2021
- 2 Haziran 2021
UĞUR MUMCU KİMDİR? - 25 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ