Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SESLERİNİ DUYURAMIYORLAR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Hafta sonu tatiline toplu protestolarla girdik.Bunlardan biri de Alaçatı’dan yani Çeşme’den geldi.

Alaçatı Sulak Alanı’ndaki protestocuların iddiası şu:16 yıl önce verilen çed raporuyla flamingoların cennetini talan ediyorlar!’Verilen bilgiye göre; Çeşme’de flamingolar başta olmak üzere 150’ye yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Alaçatı Sulak Alanı’nda kepçeler ve büyük iş makinalarıyla yürütülen inşaat çalışmaları çevrecileri isyan ettirdi. 2005 yılından kalma, eski ÇED raporu ile sulak alanın tahrip edildiğini, kanal açılmaya çalışıldığını ileri süren doğa savunucuları, ‘Kanuna aykırı inşaat derhal durdurulsun’ çağrısı yaptı.Dr. Ahmet Güler, ‘Alaçatı halkına masallar anlatıp bu işi başlattılar. Masal Venedik, gerçek beton oldu”dedi.

USULÜNÜ BULMUŞLAR

Çeşme- Urla- Seferihisar- Güzelbahçe- Karaburun Çevre Platformu’nun çağrısı ile Alaçatı Sulak Alanı’nda bir araya gelen 100’ün üzerinde çevre ve doğa savunucusu, flamingoların yurdunda büyük kepçeler ve iş makinalarıyla yürütülen inşaat çalışmalarını protesto etti.

 2005 yılından kalma, eski ÇED raporuyla, hukuka aykırı bir şekilde inşaat ruhsatı aldığını iddia eden çevreciler, başta flamingolar olmak üzere 150’ye yakın kuş türünün yaşam alanı olan Alaçatı Sulak Alanı’na tekne parkı için kanal açılmaya çalışıldığını, denizin ve kıyının tahrip edildiğini savundu.

KUŞLARIN SONUNU GETİRECEK…’

‘Son Kale’nin haberine göre; İnşaat çalışmalarıyla geniş bir habitatı kaplayan alanın zarar gördüğünü, bölgede sadece son 7 yılda 155 farklı göçmen kuş çeşidinin kayıt altına alındığını belirten kuş gözlemcisi Prof. Dr. Sezai Göksu, şunları söyledi:Bu deltada başta dünyanın en egzotik kuşlarından olan flamingolar ve bir birinden güzel göçmen kuşların konaklama ve yaşam ve üreme alanı.. Bunun haricinde deltaya giren deniz balıklarının yumurtlama sahası.. Sulak alanda kuşlar, balıklar, bir çok farklı hayvan, böcekler, bitkiler inanılmaz bir ekolojik denge yaratmış. Betonlaşma ile bu önemli bölge, kuşların göç rotasından çıkacak ve birçok ender kuşun da sonu gelecek.’

GERİ DÖNÜLEMEZ ZARARLAR VERİLİYOR…’

Birds of Alaçatı – Alaçatı Kuşları’ sivil çevre hareketi adına konuşan Serap Yurdaer Erboy ise şu ifadeleri kullandı:2019 yılının Ağustos ayında WWF- Dogal Hayat Koruma Vakfı’nı, Çeşme Belediyesi’ni, sayısız gönüllüleri ve platformumuzun yetkililerini bir araya getirdik. Bu doğa alanının betonlaşmasını önleyici kıyı kenar çizgisinin belirlenmesinde, korunmasında ısrar ettik.

Ne yazık ki bugün hepimizin tanık olduğu, hızla ilerleyen yeni yapılaşmalar bu umut ışığımızı söndürdü. Bu bölgede flora ve faunasıyla bir bütün, birbirine kenetlenmiş bir ekosistemden bahsediyoruz.Bu zincirin tek bir halkasının zarar görmesi sistemin tamamını olumsuz, hatta geri dönüştürülemez şekilde etkilemektedir.”

MASAL VENEDİK, GERÇEK BETON!’

Çeşme-Urla-Seferihisar-Güzelbahçe-Karaburun Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler ise sulak alanın içinde bulunduğu 650 dönümlük hazine arazisinin 1990 yılında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in onayı ile Alaçatı Belediyesi’ne devredildiğini hatırlatırken, şunları söyledi:

Alaçatı halkına masallar anlatıldı.Bu sahada, Venedik gibi kanallar, deniz kıyısında halkın gezebileceği, parklar ve kahveler bulunan 50 metrelik rıhtımları olan bir turizm cenneti projesi vaat edildi. Bilahire zamanın Alaçatı Belediyesi daha sonra yüzde 5 ortaklıkla A.P adlı bu şirketi kurdu. Şirketin 95’i yatırımcılara açıldı. O zamandan beri A. P isimli bu şirket bu bölgede kafasına göre evler- denize sıfır villalar inşa edip, 20-30 milyon TL’ye pazarlıyor. Masal Venedik Projesi, gerçek bir betonlaşmaya dönüştü, deniz halka kapatıldı. Projeye onay veren sevinen Alaçatı ahalisi ise bu evlerde bekçi-temizlikçi oldu.inşaatın ilk etabını bitiren şirketin şimdi ikinci etaba geçtiğini belirtirken, ‘Şimdi, Sörf Körfezi’nin doğal SİT alanı olması gereken kısmına betondan evler yapıyor, denizin kıyı kenar çizgisini değiştirerek, tanesi 1- 2 milyon euro’dan önüne tekne bağlanabilecek özellikteki villaları pazarlıyorlar. Şirketin inşaat ruhsatı 14 Ekim 2020 tarihinde verilmiş. Ruhsatları 2005’de verilmiş bir ÇED raporuna dayandırmışlar. 16 yıl önce verilen ÇED raporu artık geçersizdir. Nasıl ruhsat aldılar merak ediyoruz’ diye konuştu.

NE ZAMANDAN BERİ! 

Şirketin alana iş makinaları sokup tekneler için denizden kanallar açtığını aktaran Dr. Güler, ‘Betondan evlerin arkasına kafasına göre deniz kanalları kazıyor, deniz ve tatlı suyun birleştiği deltada sulak alanı harap ediyorlar.

Bu tahribatların hepsini 8 Nisan’dan beri fotoğraflayıp video ile tespit ediyoruz. Çeşme Cumhuriyet Savcılığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na şikayette bulunuldu. Ne zamandan beri deniz kıyısına  3-4 metre derinliğinde kanal kazıp, denize sıfır ev yapmak yasal oldu’ dedi.Çevreciler, inşaat firmasına karşı her türlü hukuki girişimi başlatacaklarını, her ay bölgede protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıklarken, yerel yönetimleri de bu katliama ortak olmamaya, karşı çıkmaya çağırdı.

Bakalım şirket önümüzdeki günlerde tepkilere karşı nasıl bir açıklamada bulunacak…Ya da ‘Yasalar bizden yana!’ diyerek çalışmalarını aynı hızla sürdürecekler mi?Ancak birçok tatil beldesinde olduğu gibi Çeşme’de de inşaat yasağı 16 Haziran’da başlıyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNÜMÜZE ULAŞAMADI! - 5 Ağustos 2021
- 3 Ağustos 2021
34 KÖYÜ DE GEZDİ - 28 Temmuz 2021
BAŞKA ŞEHİR YOK! - 9 Temmuz 2021
GÜNDEME DAİR - 26 Haziran 2021
GÜNDEME DAİR - 25 Haziran 2021
SESLERİNİ DUYURAMIYORLAR - 15 Haziran 2021
TAM DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ - 12 Haziran 2021
ATILIM BÖYLE OLUR - 9 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ