Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Spor yaparken  bazen  doğa da spor yapmak isteriz. Ancak doğa ve açık havanın yanı sıra evde de bir takım spor yapabiliriz. Evde Spor yaparken Karın kaslarınızı bir an evvel görmek için dikkat etmeniz gereken üç nokta; yöntem, tutarlılık ve zamandır. Bunlar olduğu takdirde sonuca ulaşmanız fazla uzun sürmeyecektir.Eğer tutarlı olmak konusunda kendinize dürüstseniz, zaman yeterli değilse ve sonuç istediğiniz gibi değilse o zaman yöntemi sorgulamanız gerekecektir. Fakat çoğu insan bunu yapmadan direkt başarısız olduğu sonucuna varır.Karın kası yapmak için sürdürülebilir ve istikrarlı bir planınız olmalı. Düzenli beslenme için bir diyet planının yanı sıra karın yağlarınızı eritmek için bir egzersiz planı şart. Birkaç hafta sonra sonuçlar yine istediğiniz gibi değilse biraz değişikliğe gidin ama asla pes etmeyin!Yüksek yoğunluklu interval antrenman, göbek yağlarını hedeflemek için en iyisidir. 20 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersizler karın yağlarını eritmek için en iyi yöntemlerin başında gelir.

Vücut ağırlığı hareketleri etkilidir ancak ağırlıkları ve diğer ekipmanları da egzersiz planınıza dahil ettiğiniz takdirde daha fazla faydasını göreceğiniz kesin.  Kaslarınızı şaşırtmak için her seferinde sıralamayı değiştirmeyi unutmayın. Squat, pull-up, deadlift ve thruster gibi vücudun birden fazla noktasını çalıştıran bileşik hareketlere odaklanın.Yüzme, tüm kas gruplarını çalıştırması ve yaktığı kalori bakımından diğer tüm klasik egzersizlere göre daha üstün görülmektedir. Suyun rahatlatıcı ve dinlendirici özelliği de vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayacağı için kaslarınızı dinlendirirken çalıştırmanız yüzme ile mümkün olacaktır.Tüm dünyada oldukça popüler olan merdiven çıkma sporunun en güzel yanı her yerde kolaylıkla yapılabilir oluşu. Yürüyüş ya da koşunun aksine kendi vücut kütlenizi dikey olarak kaldırdığınızdan bacaklarınız güçlenecektir.İp atlama egzersizi, istenilen yer ve saatte yapılmaya müsait olsa da egzersiz sırasında sağa sola çarpıp temponuzun düşmemesi için yeterli genişlikteki bir alanda ip atlamanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle, özellikle ilk defa ip atlayacağınız bir yerde egzersizinize başlamadan önce genişlik ve yükseklik olarak yeterli alana sahip olduğunuzu test etmek, egzersiz esnasında yaşayabileceğiniz aksaklıkları minimum düzeye indirecektir.İp atlarken ayakların nasıl olması gerektiği merak edilen konulardan biridir. Zemin uygun olduğu sürece ayakkabısız ip atlamak ayakları güçlendirmesi açısından tercih sebebidir. Ancak, kişiden kişiye değişen ayak hassasiyetine özen gösterip en rahat ettiğiniz şekilde egzersiz yapmak, egzersizinizden aldığınız verimi artırabilmektedir.İp atlama egzersizini gerçekleştirirken topuklarınıza yüklenmek yerine ayak parmaklarınızın bitiş kısmındaki yumuşak ve dolgun bölgeyi kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu yumuşaklık sayesinde daha uzun süreli ve daha verimli egzersizlerin keyfini çıkarabilirsiniz.İp atlamak, çoğu kişinin unutulmaz çocukluk anılarından biri olmasının yanında, oldukça sık kullanılan ve köklü geçmişe sahip egzersiz yollarından biridir. Eş değer sürede yapılan egzersizlere göre daha fazla efor sarf ederek tüm vücudu çalıştıran ip atlamayla basit ve etkili şekilde egzersiz yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca ritmik şekilde ip atladığınızda kol ve bacaklarınızın koordineli olarak çalışması uzun vadede denge ve vücut koordinasyonunu artırmakta faydalıdır. Denemesi kolay olan ip atlamayı düzenli olarak uyguladığınızda hem formunuzu koruyabilir hem de çocukluğunuzda olduğu gibi eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Peki ip atlama aktivitesini düzenli bir egzersiz olarak yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu sorunun yanıtına gelin birlikte bakalım.Egzersiz esnasında sorun yaratmaması açısından sağlamlığından emin olduğunuz, iyi kalite bir ip kullanmalı, kullanacağınız ipin uygun uzunlukta olduğuna dikkat etmelisiniz. İpin uzunluğunu ayarlamak için, ipin iki ucunu ellerinizi vücudunuzun yanında olacak şekilde tutmalısınız. Bu pozisyondayken ipi ortalayarak ortasına doğru bir adım atıp, ipin gerginliğini korumaya devam edebilirsiniz. İpin uçları koltuk altlarınıza gelecek şekilde atlamak için kullanacağınız kadarını belirlediğinizde artık ip atlamaya hazırsınız.İp atlama, yüksek yoğunluklu egzersiz türlerinden biridir. Öncesinde ısınma hareketleri yaparak vücudu bu sürece hazırlamak önemlidir. Bulunduğunuz yerde yapacağınız hafif yürüyüş, ip atlamaya tamamen hazır hale gelmenizi sağlayacak ve egzersizinizden aldığınız verimi artıracaktır. Egzersiziniz bittiğinde tıpkı başlamadan önce yaptığınız ısınma hareketleri gibi, soğuma hareketlerini yapmayı ihmal etmeyerek olası sakatlanmaların önüne geçebilir, vücudunuzun egzersiz sonrası normal akışa dönmesine yardımcı olabilirsiniz.Egzersiz sırasında yerle direkt temasa geçildiği için ip atlanılan zeminin önemi büyüktür. Yüzeyin zıplayıp ayaklarınızın üzerine indiğinizde oluşacak şok etkisini yok edecek türden olması faydalı olacaktır. İdeal olanı, belli bir yumuşaklığa sahip, kaliteli ahşap zemindir.İp atlama aktivitesi büyük ölçüde bilek hareketleriyle ilgilidir. İpi çevirirken gücü bileklerden ziyade kollardan ve omuzlardan almak gereksiz bir enerji harcamasına sebep olacak ve egzersizin verimliliğini düşürecektir. İp atlama egzersizini herkes yapabilir. Ancak ip atlama hızınızı ve sürenizi seviyenize uygun olarak ayarlamanız gerekir. Bu egzersiz yöntemiyle ilgili önceden tecrübeniz yoksa, yavaştan başlayıp zaman içinde hızlanmak ve ip atlama süresini kademeli artırmak, aşırı yüklenme ve gereksiz efor sarf etme sorunlarıyla karşılaşmamak adına doğru olacaktır. Bir diğer önemli konu da ip atlarken gereğinden fazla zıplamaktan kaçınmaktır. Fazla zıplamak, gereğinden fazla enerji harcamanıza neden olacağı için uzun vadede egzersizden keyif almamanıza yol açabilir. Ritim kazanmak ve egzersizinizi en az 30 saniye devam ettirebilmek için zıplayışlarınızı olabildiğince küçük tutmaya ve enerjinizi daha verimli kullanmaya özen göstererek ip atlama egzersizinden maksimum verim alabilirsiniz.Karın kaslarınızı belirginleştirmek için düzenli egzersiz yapmanızın yanında beslenme düzeninize de oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Spor  her zaman her yerde  sizlere zindelik açısından fayda sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 31 Temmuz 2021
- 28 Temmuz 2021
- 26 Temmuz 2021
- 19 Temmuz 2021
- 16 Temmuz 2021
- 12 Temmuz 2021
- 10 Temmuz 2021
- 30 Haziran 2021
- 28 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ