Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş Köftesi Tescillendi

Ödemiş Köftesi Tescillendi
Reklam

BALKAN SAVAŞLARI YILLARINDAN GÜNÜMÜZE KADAR UZANAN  ÖDEMİŞ KÖFTESİ RESMEN TESCİLLENDİ.

Ödemiş İlçesinde 1910 yıllarından günümüze kadar uzanan meşhur Ödemiş Köftesi 111 yıl sonra Coğrafi İşaret Belgesini almasıyla resmen tescillendi.

“YENİ BİR COĞRAFİ İŞARETİ ALARAK ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ OLARAK SÜRDÜRÜYORUZ.”

Oda olarak yeni bir Coğrafi, İşaret sürecini tamamladıklarını belirten Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş “Ödemiş Köftesi artık resmen tescillenmiş oldu. Geçmişi Cumhuriyet öncesine dayanan özellikle Balkan  savaşlarında Bosna Hersek tarafından göçmenlerin buraya yerleştikten sonra yeni bir şekil hal ve şekil verilerek günümüze kadar gelen bir lezzettir. Mutlaka tatmaları gereken bir lezzet olarak ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Ödemiş köftesi zaten ülkemizde bilinen bir lezzet özellikle bu çevrede bir çok kişi tarafından biliniyor. Biz bu coğrafi işareti alarak tüm Türkiye’yi duyurmaya amaçladık ve amacımıza da ulaşacağımızı inanıyorum. Ödemiş’te 100’ün üzerinde köfteci, lokantacı arkadaşlarımız günün her saatinde bu hizmeti vermekteler. Güzel bir lezzet olarak biz tüm halkımızı Ödemiş’e bekliyoruz, Ödemiş’e davet ediyoruz.” dedi.

Ödemiş’in kendine özgü olan ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, “Ödemiş’in kendine has  önemli ürünler ve Ödemiş Köftesi gibi marka değeri olan her şey bizim için önemli Ödemiş Ticaret Odası olarak  Coğrafi İşaret tescil belgesine her zaman büyük bir önem veriyoruz. Ve vermeye de, devam edeceğiz.” Dedi.

“ÖDEMİŞ KÖFTE, BALKANLARDAN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN BİR LEZZET”

Ödemiş İlçesinde dededen toruna Ödemiş Köftesi lezzetini müşterilerine  sunduklarını ifade eden Ödemişli Köfteci Selman Ciritoğlu yaptığı açıklamada “Ödemiş köfte işletmeciliği yapıyoruz. Şu anda Ödemiş Ticaret Odasının girişimiyle Ödemiş Köftesine coğrafi işareti aldık. Bununla ilgi çok memnun ve mutluyuz. Ödemiş’in köftesini tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Ödemiş köftesi 1910 yıllarda Osmanlıya göç eden Kebapçı Hafız diye de bilinen Mustafa bey getirmiştir. Balkanlardan gelen bir lezzettir. Köftenin özellikleri, bir çok köfte dana ve koyun etiyle karışık yapılırken, Ödemiş köftesi sadece dana etiyle yapılır. Dananın kaburga kısmından, antrikot dediğimiz pirzola kısmından ve but kısmından yapılır. İçerisine irmik olduğu için farklı bir lezzettir. Bildiğim kadarıyla başka yerlerde irmik kullanılmıyor, içerisinde 3-4 çeşit baharat bulunur ve az miktarda soğan ve tuz vardır. Coğrafi işaretle, biz inanıyoruz ki tüm Ödemiş’e, tüm Ege’ye, tüm Türkiye’ye kendimizi daha iyi tanıtacağımızı düşünüyorum.” dedi.

“UZUN YILLARDAN BERİ BU LEZZETİ BİLİYORUZ”

Ödemiş köftesini uzun yıllardan  beri severek yediğini belirten Ödemişli Ufuk Aykol “Bu yörenin insanıyım, Ödemiş denilince akla ilk gelen şey Ödemiş köftesi bugün yine, Ödemiş köftesiyle buluşmak için geldim. Bugün biraz daha lezzetli hissediyorum çünkü Ticaret Odasının katkılarıyla Ödemiş köftemiz coğrafi işaret belgesini de almış ulusal anlamda tanınırlık anlamında çok büyük adım atıldığını düşünüyorum. Köftemizi yemeyenlerin mutlaka tatması gerektiğini düşünüyorum.  Bir kere tadına bakanın daha sonra sadece köfte yemek için Ödemiş’e geldiği söylenir.” dedi.

Ödemiş Ticaret Odasının girişimleriyle Coğrafi İşareti Belgesi alınan Ödemiş’in Meşhur Köftesi ile birlikte Ödemiş Ticaret Odası, Çavuş Dağ Fasulyesi ve Çekişte Zeytinyağından sonra Ödemiş Köftesi ile 3. Coğrafi İşret belgesini alınmış oldu.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ