Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ELEKTRİK ÇARPMASI

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Sizi hiç elektrik çarptı mı bilemiyorum ama beni çarptı. Aslında sizi de sürekli elektrik çarpıyor ama farkında değilsiniz sanırım. 

Bugün sizlerle elektrik çarpmasından söz edeceğim. Bu elbette normal, bir fiziki çarpma olmayacak, cepten yana çarpmasından söz edeceğim. Bunu, ben söylemiyorum, apaçık faturanın kendisi söylüyor. Şimdilik benzer diğer faturalara girmeyeceğim. Neyse yine de ucundan birkaç söz edeyim. Örneğin asgari ücretli bir vatandaş düşünün, dört nüfuslu bir ailesi olsun ve büyükşehirde yaşasın. Doğal gaz faturası, elektrik faturası, su faturası, birkaç tane de cep telefonu faturası. Eh geriye ne kaldı, bir şey kalmadı. Çünkü aldığı bu asgari ücretin yarısından fazlası faturalara gitti. Günde üç öğün peynir ekmek yesen geriye kalanpara ayın sonunu getiremez.

Neyse, biz asıl konumuza dönelim. İsterseniz elektrik faturanıza şöyle bir göz atın. Kendi gözlerinizle göreceksiniz sözünü ettiğim bu çarpmanın kaç şiddetinde olduğunu, öldürmese de süründürdüğünü…

Yalnızca bir fatura deyip geçmeyin sakın. Gözlüğünüzü takıp, kalem kalem nelere ödemeler yaptığınızı kendi gözlerinizle görün. Vatandaş kendince haklı olarak bazı kalemlere itiraz etse de yasal olarak önü baştan kesilen bu durumdan kendi lehine bir şey çıkmayacağını, başvuranların aldığı sonuçlardan da yola çıkarak çok iyi biliyor.

Şöyle bir elektrik faturalarımıza göz atalım: Faturada ilk aşamada normal olması gerekenler göze çarpsa da ilginç kalemler de var. Örneğin TRT Payı, Enerji Fonu, BTV, Yuvarlama gibi…

Komedi yazarı sevgili Gani Müjde 2019’daki bir sosyal medya paylaşımında ne güzel özetlemiş:

“40 TL sayaç okuma bedeli olur mu ya? Bir oturuşta 13 ciltlik Tolstoy mu okuyorsun birader?”  

İşin bir de kayıp kaçak bedeli tarafı var. Başkası kaçak elektrik kullanacak, bu konuda dürüst davrananlar da el birliğiyle bu bedeli ödeyecek. Buyurun bakalım, helali hoş olsun(!)

En çok Doğu’da, özellikle de Güneydoğu’da yaşanan elektrik hırsızlığının cezasını ne yazık ki dürüst vatandaşımız ödüyor. Üstelik bu hırsızlığa kendilerince kılıf uyduran kişilere baktıkça insan “pes doğrusu” diyor. Geçmiş yıllarda bir Güneydoğu ilinde kaçak kullandıkları elektriği kesmeye giden görevliye kendini paralarcasına tepki koyan vatandaşın sözleri ne kadar ilginçti:

“Biz bu hükümete oy verdik. Nasıl kesersiniz elektriğimizi!” diye bas bas bağırıyordu.

Bu durumda suçlu kim acaba? Elektriği belki bedava kullanma vaadi vermiş olabilecek vekiller midir yoksa apaçık kendi haramlarına kılıf arayan, kul hakkı yemeye duyarsız kalan vatandaş mıdır, bu da ayrı bir tartışma konusu olur doğrusu.

Resmi Gazete’de yayınlanan, halkçı(!) kararın 2020 Aralık modeli şöyle:

Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerinin vatandaşın faturasına eklenmesi yönünde karar alındı. Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak. Bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak.

Bir süre önce, basına yansıyan şu komik olay gerçek mi gerçek ve Züğürt Ağa’nın memleketinden:

“Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı 30 mahallede elektriklerin günde 12 saat boyunca kesilmesi nedeniyle mahalleli seslerini duyurabilmek için elektrik duasına çıktı.”

Eskiden bazı çeşmeler üzerinde şu yazı vardı:

“YSE” Yani Yol, su, elektrik…

Bir de duygusal bir reklam:

“Ödediğiniz her kuruş vergi yol, su elektrik olarak size geri döner.” Nedense vergiler artarak kuruşunu kuruşuna ödendiği halde, sanırım özelleştirmeden(!) dolayı geri dönen öyle pek fazla bir şey yok. Dönenler de varsa zaten onlar da ödenen bu vergilerle yapılanlardan değil. 

Edison elektriği bulmuş, ortalık aydınlanıyor, dünyamız aydınlanıyor iyi de ancak bu faturalar insanın içini karartıyor be arkadaş. Gerçekten de fena karartıyor. Özellikle zar zor geçinebilen, dardaki vatandaşımızın işi hiç de kolay değil. Bu elektrik onların ceplerini fena çarpıyor. Kullanmadan da olmuyor, Allah onlara ödeme kolaylığı versin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜZEL ÜLKEM YANGIN YERİ - 5 Ağustos 2021
GÖÇ - 29 Temmuz 2021
SOSYAL MEDYAYI BIRAKTIM - 15 Temmuz 2021
ELEKTRİK ÇARPMASI - 24 Haziran 2021
AŞKIN ADINI KİRLETMEYİN - 10 Haziran 2021
KEKLİK ve İNSAN - 27 Mayıs 2021
102. YILINDA 19 MAYIS - 20 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ